دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

فیوریله - FIORILE


سال تولید : ۱۹۹۳
کشور تولیدکننده : ایتالیا، فرانسه و آلمان
محصول : گراتسیا وولپی
کارگردان : پائولو تاویانی و ویتوریو تاویانی
فیلمنامه‌نویس : ساندرو پترالیا و برادران تاویانی، بر مبنای داستانی نوشتهٔ برادران تاویانی
فیلمبردار : جوزپه لانچی
آهنگساز(موسیقی متن) : نیکلا پیووانی
هنرپیشگان : کلودیو بیگالی، گالاتئا رانتسی، میشل وارتان، لینو کاپولیکیو، کنستانتس انگلبرکت، آتینا چنچی و جووانی گوییدلی
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۸ دقیقه


ـ برای نوه‌های خاندان ̎بنه‌دتی̎ داستان یک نفرین خانوادگی را تعریف می‌کنند که دویست سال به درازا کشیده است: موقع حملهٔ ناپلئون به ایتالیا ̎الیزابتا بته‌دتی̎ (رانتسی)، دلباختهٔ ̎ژان̎ (وارتان)، سربازی فرانسوی می‌شود. ̎کورادو̎ (بیگالی)، بردار ̎الزابتا ̎ مقداری از طلاهائی را که ̎ژان̎ مأمور مراقبت از آنها بوده، می‌رباید و بدین ترتیب نفرین ابدی گریبان‌شان را می‌گیرد. ̎خاندان بنه‌دتی̎ ثروتی به هم می‌زنند ولی در عوض به فساد کشانده می‌شوند و نفرت و انزجار دوستان قدیمی‌شان را ـ که حالا آنان ̎نفرین‌شدگان̎ می‌نامند ـ بر می‌انگیزند. پدر برزگ بچه‌ها، ̎ماسیمو̎ (وارتان)، آخرین فرد این خانواده است که مستقیماً در معرض این نفرین قرار دارد ـ ولی آیا او این نفرین رابه بچه‌ها و نوه‌هایش نیز منتقل خواهد کرد؟
ـ فیلمی در تقدیس افسانه و با حال و هوائی بینابین با دیگر کارهای برادران تاویانی. فیوریله کند، کسالت‌بار و خسته‌کننده است و تقریباً هیچ چیز تازه‌ای برای گفتن ندارد. حتی اینبار برادران تاویانی همهٔ عناصر حاشیه‌ای و جذاب فیلم‌هایشان را هم به نفع پیامی که فیلم می‌خواهد به تماشاگران بدهد، کنار گذاشته‌اند و حاصل تبدیل شده به کاری که به عنوان یک درام افسانه‌ای قابل نمایش است.


همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزسایت رکناروزنامه ایرانروزنامه توسعه ایرانیسایت دیجیاتوسایت باتوسایت خبرآنلاینسایت بیتوتهخبرگزاری مهرروزنامه شهروند