پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

نکاتی برای زندگی بهتر


نکاتی برای زندگی بهتر
زن و شوهر باید مشخص کنند که از یکدیگر چه انتظاراتی دارند. آنها باید گاهگاهی در یک فضای محبت‌آمیز و صمیمانه به ارزیابی‌ رفتار و روابط یکدیگر بپردازند و از یکدیگر سوال کنند‌ آیا از من راضی هستی؟ آیا من توانسته‌ام انتظارات تو را پاسخگو باشم و نسبت به من چه احساسی داری و نظایر آن. زن و شوهر نباید تصور کنند که این انتظارات به قدری روشن و گویا هستند که نیاز به طرح و بیان آن نیست و همه می‌دانند.
در رویارویی با مسائل و مشکلات زناشویی همواره باید انصاف داشت. به بیان دیگر خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دادن و قبول مسوولیت خود و شناخت انتظارات متقابل قدم اول در حل‌و‌فصل اختلافات زناشویی است.
داشتن نگرش‌های آرمان‌گرایانه و شاعرانه نسبت به ازدواج و روابط زناشویی از سویی و ازدواج‌هایی که براساس خواسته های نفسانی و جاذبه‌های مالی و ظاهری صورت می‌گیرد از دیگر سو، زوج‌ها را بیشتر با سوء تفاهم‌ها، تضادها و... روبه‌رو می‌سازد و اینگونه پیوند‌ها خیلی زود به سستی می‌گراید.
علت اصلی چنین مشکلاتی برداشت‌های نادرست از یکدیگر است که سرانجام به ارتباطات نامطلوب ختم می‌شود.
براساس سوء‌ظن و گمان بد و حدس نادرست نمی‌توان زندگی کرد و ارتباط سالم برقرار نمود. اگر موضوع و یا مساله‌ای ذهن زن و شوهر را به خود مشغول کرده است باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح کرد و درستی یا نادرستی را مورد بررسی قرار داد. برای مثال امروز خسته به نظر می‌رسی چرا چه‌طور شد که این حرف را زدی و یا این کار را کردی. همواره زن و شوهر باید یکدیگر را به صبر و بردباری و اخلاص و توکل توصیه کنند.
لازمه ایجاد و حفظ و استمرار روابط زناشویی سالم و بانشاط این است که فضای خانواده سالم و آرامش‌بخش باشد و زن و شوهر از مسخره کردن یکدیگر و گفتن سخنان طعنه‌آمیز و دو‌پهلو پرهیز کنند.
منبع : روزنامه تهران امروز