دوشنبه, ۱۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 6 February, 2023
مجله ویستا

ارث و مهریه


ارث و مهریه
مدتی است پدرم فوت کرده و ما برای تقسیم ارث اقدام کرده ایم. قرار شد ابتدا مهریه مادرم را پرداخت کنیم اما مقدار مهریه او بیش از قیمت خانه پدری ام است. حال این مازاد قیمت را ما باید از کجا پرداخت کنیم
در صورتی که مادر شما پس از فوت پدر اصرار بر وصول مهریه خویش داشته باشد مهریه ایشان جزو دیون ممتازه پدر تلقی شده و می بایست در رأس سایر بدهکاری هایی که پدرتان دارند لحاظ و در ابتدا حق مادرتان پرداخت شود.
حال چنانچه ماترک یا به عبارت دیگر اموال به جای مانده از پدرتان مازاد بر مهریه مادرتان باشد از کل این اموال مهریه ایشان پرداخت می شود و الباقی اموال به نسبت سهم الارث مشخص و مذکور قانون مدنی بین سایر وراث تقسیم خواهد شد.
اما اگر تنها مال به جای مانده از پدرتان فقط خانه مسکونی وی باشد که قیمت و ارزش این خانه کمتر از مهریه مورد مطالبه مادرتان است شما و سایر وراث به عنوان نماینده و قائم مقام ورثه مرحوم پدرتان صرفاً به میزان مال به جای مانده از پدرتان یعنی به میزان ارزش و قیمت خانه مسکونی مسئولیت پرداخت مهریه را در قبال مادرتان خواهید داشت و الباقی مطالبات مادر در این خصوص بلاوصول خواهد ماند.

عباس شایگان‎
وکیل دادگستری
منبع : روزنامه ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصاد 24سایت دیجیاتوسایت عصرایرانروزنامه ایرانسایت نورنیوزوبگردیروزنامه ابتکارسایت انتخابسایت همشهری‌آنلاینروزنامه توسعه ایرانی