پنجشنبه, ۱۷ آذر, ۱۴۰۱ / 8 December, 2022
مجله ویستا

سیگار با چهره سیگاری‌ها چه می‌کند؟


سیگار با چهره سیگاری‌ها چه می‌کند؟
ظهور علایم پیری برای خیلی‌ها استرس‌زا است و خیلی از همین آدم‌ها برای مبارزه با همین استرس سیگار می‌کشند؛ در حالی‌که سیگار کشیدن بروز علایم پیری در پوست را تسریع می‌کند. نیکوتین که ماده اعتیادآور سیگار است، جریان خون را در بدن کم می‌کند و از رسیدن اکسیژن موجود در سلول‌های خون به پوست جلوگیری به عمل می‌آورد و به همین ترتیب، پوست را بدرنگ و پر از لکه می‌کند و چهره‌ای را سر و شکل می‌دهد که مخصوص سیگاری‌ها است.
البته این تنها عارضه سیگار نیست و ارتباط آن با سرطان پوست و قرار گرفتن فرد در لیست سیاه قربانیان سیگار از دیگر عواقب کشیدن سیگار است. چروک‌های ناحیه خارجی چشم و کدورت پلک‌ها، به دلیل تنگ‌ شدن عروق خونی اطراف چشم و منقبض شدن چشم‌ها در هنگام بیرون دادن دود سیگار ایجاد می‌شود و «چهره سیگاری‌» را به وجود می‌آورد. احتمال ایجاد چهره‌ سیگاری در یک فرد، به رنگ پوست و جنیست او بستگی دارد، برای مثال، یک زن سفیدپوست سیگاری در مقایسه با یک مرد سیاه‌پوست سیگاری با شرایط یکسان، بیشتر دچار صدمات پوستی می‌شود.
جنسیت و رنگ پوست تأثیرگذارند هورمون‌های مردانه، موسوم به آندروژن‌ها، باعث می‌شوند که لایه زیرین پوست در مردان ضخیم‌تر از زنان باشد و در نتیجه پوست مردان در برابر اثرات آب و هوا، سرما، باد و آفتاب مقاوم‌تر می‌شود. رشته‌های کلاژن محکمی که در پوست مردان وجود دارد خاصیت ارتجاعی بیشتری به پوست آقایان می‌دهد.
چروک شدن پوست گردن و پدید آمدن خط‌های عمودی روی لب بالا نیز بیشتر در خانم‌ها رخ می‌دهد. تنوع رنگ پوست باعث بروز تنوع در تأثیر سیگار روی پوست می‌شود. زنان سفیدپوستی که از ۱۸ سالگی روزی ۱ تا ۲ پاکت سیگار می‌کشند در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی، پوست صورتشان چروک می‌شود. در جستجوی زیبایی از دست رفته برای سیگاری‌ها، سیگار نکشیدن بهترین تجویز جهت جلوگیری از بروز اثرات مضر آن روی پوست و سایر اعضای بدن است. متأسفانه، تاکنون هیچ محصولی شناخته نشده است که بتواند علایم سیگار را در پوست صورت از بین ببرد.
البته بسیاری از آلفا هیدروکسی اسیدها و بعضی از مواد لایه‌بردار می‌توانند چروک‌ها را کمی بهتر کنند، همان‌گونه که در چروک‌های ناشی از افزایش سن نیز به‌کار می‌روند. اما هیچ روش مخصوصی برای از بین بردن عوارضی که سیگار برای پوست سیگار‌ی‌ها ایجاد می‌کند، وجود ندارد. سلسله مراتب تأثیر سیگار دود سیگار اثراتی روی صورت، دست‌ها، دور دهان، چشم‌ها و انگشتان بر جای می‌گذارد، اما این تأثیرات به عوامل زیر بستگی دارند:
۱) فرد چه مدت سیگار کشیده است؟
۲) روزی چند عدد سیگار کشیده است؟
۳) چند سال دارد؟
۴) رنگ پوستش چیست؟
۵) روزانه چه مدت در معرض آفتاب قرار می‌گرفته؟
سیگار کشیدن به مدت‌ طولانی باعث کاهش جریان خون صورت ‌می‌شود و به مواد سمی اجازه می‌دهد که به بافت پوست برسند و ایجاد چروک کنند. یکی دیگر از دلایل ایجاد چنین چهره‌ای، قرار گرفتن گاه و بی‌گاه یک منبع حرارت در نزدیکی صورت است. متأسفانه پوست، مانند یک اسفنج عمل می‌کند و تمام این عوامل تخریب‌کننده را در خود ذخیره می‌سازد، ولی فراموش نکنید که هیچ‌وقت برای ترک سیگار دیر نیست.
منبع : مطالب ارسال شده


همچنین مشاهده کنید

سایت زومیتروزنامه شهروندخبرگزاری تسنیمسایر منابعروزنامه توسعه ایرانیسایت برترینهاسایت دیدارنیوزسایت همشهری‌آنلاینسایت رویداد 24سایت بیتوته