جمعه, ۱۹ خرداد, ۱۴۰۲ / 9 June, 2023
مجله ویستا

روشنائی صحنه - Limelight


روشنائی صحنه - Limelight
سال تولید : ۱۹۵۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : چارلی چاپلین
کارگردان : چاپلین
فیلمنامه‌نویس : چاپلین
فیلمبردار : کارل استروس.
آهنگساز(موسیقی متن) : چاپلین
هنرپیشگان : چارلی چاپلین، کلر بلوم، سیدنی چاپلین، ملیسا هیدن، چارلز چاپلین جونیر، نایجل بروس و باستر کیتن.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۴۵ دقیقه.


"کالوه‌رو" (چارلی چاپلین) که زمانی ستاره بزرگ موزیکال‌های‌های بریتانیا در آغاز قرن بوده، ر قصنده به‌نام "تری" (بلوم) را که دست به خودکشی زده، پیدا می‌کند و به‌خانه می‌برد. "تری" (بلوم) را که دست به خودکشی زده، پیدا می‌کند و به خانه می‌برد. "تری" به‌خاطر افسردگی از مشکلات زندگی، دچار نوعی فلج شده اما با مراقبت‌های "کالوه‌رو"، سلامتی‌اش را باز می‌یابد و با کمک او به سوی موفقیت هنری پیش می‌رود. با ظهور ستاره اقبال "تری"، "کالوه‌رو" رو به نزول می‌رود، اما او سرانجام با اعتماد به نفسی کامل به صحنه باز می‌گردد و با هنری مثال‌زدنی ایفای نقش می‌کند. با این همه در پایان، براثر خستگی مفرط با خیالی راحت می‌میرد، چون می‌داند که "تری" عاشق آهنگساز جوانی (سیدنی چاپلین) شده است.
٭ روشنائی صحنه شاید اندوهبارترین اثر چاپلین باشد، هرچند این‌اندوه را هم با خودشیفتگی معمول استاد، به رخ می‌کشد او محور ماجراست، ماجرائی درباره زندگی خودش / دلقک و به پایان رسیدن عصر سرگرمی‌های سنتی. در واقع حدیث نفس و غم غربت، مایه‌های اساسی روشنائی صحنه هستند و چاپلین، مرثیه‌ای بر مرگ کمدی کلاسیک سروده است. در این زمان، چاپلین به‌دلیل شائبه کمونیست بودن، محبوبیت سابقش را از دست داده بود و در نتیجه فیلم با اقبال چندانی روبه‌رو نشد. موسیقی فیلم که تم عاشقانه‌اش "برای ابد" ترانه‌ای زبانزد خاص و عام شد، بیست سال بعد و هنگامی که فیلم برای نخستین بار در سینمائی در لس‌آنجلس به نمایش درآمد، اسکار گرفت! بلوم در نقش دلدار رقصنده "کالوه‌رو"ی دلقک، در ۱۹ سالگی با این نقش به یک ستاره تبدیل شد. صحنه دنوازی چاپلین و کیتن (در نقش بی‌کلام یک پیانیست) قطعه‌ای کلاسیک است.


همچنین مشاهده کنید

سایت الفسایت اعتماد آنلاینسایت نی نی بانسایت همشهری‌آنلاینسایت تابناکسایت انتخابسایت مشرقسایت تاپ نازخبرگزاری ایرناسایت باتو