جمعه, ۱۸ آذر, ۱۴۰۱ / 9 December, 2022
مجله ویستا

رژیم گرفتن اصول دارد


رژیم گرفتن اصول دارد
كاهش وزن ناشی از رژیم غذایی ممكن است فرد را دچار یبوست، اختلال قاعدگی،ریزش مو، افتادگی شكم و چین و چروك پوست صورت كند كه هر كدام جداگانه توضیح داده خواهد شد.
● ریزش مو:
معمولاً ریزش مو یك ماه پس از شروع برنامه رژیم لاغری شروع می شود كه علت آن كاهش ویتامین ها در بدن می باشد. ریزش مو برگشت پذیر بوده اما برای اینكه فرد كمتر دچار این مشكل شود بهتر است با شروع رژیم غذایی روزانه یك عدد كپسول مولتی ویتامین مینرال مصرف كند.
● یبوست:
یكی از مهم ترین مشكلات كاهش وزن یبوست بوده و ذكر این نكته ضروری است كه یبوست مزمن باعث كند شدن كاهش وزن می شود.
▪ از جمله علل یبوست می توان به موارد زیر اشاره كرد:
ـ عدم تحرك كافی
ـ كاهش حجم مواد غذایی دریافت شده
ـ مصرف كم مواد فیبردار و سبزیجات
ـ مصرف كم آب
ـ فشارهای عصبی
ـ كمبود ویتامین ب و كمبود كلسیم.
▪ برای برطرف شدن یبوست موارد زیر را رعایت فرمائید:
ـ انجام ورزش های مناسب و داشتن تحرك كافی
ـ مصرف غذاهای فیبردار و حجیم و كم كالری
ـ داشتن یك برنامه منظم و روزانه برای پیاده روی
ـ مصرف میوه های ملین مثل: انجیر- آلوچه - آلوبخارایی زرد آلو
ـ نوشیدن دو لیوان آب صبح ها
ـ پرهیز از هرگونه فشارعصبی
ـ مصرف روغن زیتون
ـ مصرف پسیلینیوم (یك قاشق غذاخوری از پودر پسیلینیوم را دریك استكان آب مخلوط كنید و پس از گذشت ۱۰دقیقه آن را مصرف كنید و بعد از آن یك لیوان آب نیز بخورید)
● اختلال قاعدگی:
پس از چند هفته از شروع رژیم غذایی و به دنبال كمبود ویتامین ها اختلال قاعدگی امری عادی است. لذا خانم ها بهتر است همزمان با شروع رژیم غذایی از مولتی ویتامین مینرال و نیز قرص آهن و اسید فولیك و آمپول ب كمپلكس همراه با آمپول ب ۱۲ استفاده كنند.
● افتادگی شكم:
یكی ازعوارض كاهش وزن به دنبال كاسته شدن حجم شكم رخ می دهد افتادگی و چین و چروك شدن شكم است. برای رفع آن باید از شروع رژیم غذایی هر روز سه بار درحالت ایستاده یا طی راه رفتن شكم خود را كاملاً منقبض كرده و درحالت تو كشیده به مدت یك دقیقه نگه داشت.
با انقباضات مرتب عضلات شكم پوست از حالت افتادگی خارج می شود. درمواردیكه این وضع به خاطر زیادی دفعات زایمان باشد می توان پوست های اضافه را با انجام عمل برداشت.
● چین و چروك پوست صورت:
هر نوع كاهش سریع وزن در سن بالای ۳۰سالگی باعث ایجاد چروك در پوست صورت می شود.
اما اگر این كاهش وزن طبق برنامه رژیمی دقیق و همراه با مصرف غذاهای پرچرب و خصوصاً روغن زیتون باشد پوست حالت خود را حفظ می كند. با این حال چروك های ظاهر شده به مرور زمان كاهش می یابند.
به افرادیكه رژیم غذایی برای كاهش وزن می گیرند توصیه می شود كه ازخوردن روغن زیتون و ماساژ دادن پوست با آن مانع چروك خوردن پوست خود شوند و نیز می توانند از انواع كرم های و ژله های موجود كه برای این منظور در بازار است استفاده كرد.دراین خصوص از ماسك های طبیعی نیز می توان سود جست. مثل ماسك جوانه گندم با ماست یا ماسك سفیده تخم مرغ با ماسك هلو یا موز با گوجه فرنگی.
منبع : روزنامه کیهان


همچنین مشاهده کنید

سایت همشهری‌آنلاینسایت فرادیدسایت ساعدنیوزخبرگزاری ایلناسایت نورنیوزسایت نامه نیوزسایت مشرقسایت تابناکسایت رکناسایت دیدارنیوز