پنجشنبه, ۱۸ خرداد, ۱۴۰۲ / 8 June, 2023
مجله ویستا

یک دنیا هیجان با اسکی روی آب


یک دنیا هیجان با اسکی روی آب
● اسکی روی آب:
اسکی روی آب ورزشی است که در آن فرد بر روی اسکی سوار شده و در حالتی که توسط یک قایق موتوری کشیده می‌شود، بر روی آب حرکت می‌کند. انجمن اسکی روی آب آمریکا در سال ۱۹۳۹ تأسیس شد و اولین مسابقه قهرمانی ملی را در آن سال برگزار کرد. در اسکی روی آب تفریحی، نوع اسکی، طول طناب و سرعت قایق با توجه به دلخواه فرد متفاوت است. در رقابت‌های قهرمانی، اسکی‌هائی از جنس چوب درخت گردوی آمریکائی، درخت زبان گنجشک، فایبرگلاس یا آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول آن حداقل باید ۱ متر و عرض آن نباید کمتر از ۲۵ سانتی‌متر باشد.
● مسابقات مهارت (نمایشی):
این مسابقات که در خارج از ایالات متحده آمریکا به مسابقات نمایشی مشهور است، فنی‌ترین شکل از ترکیب سه مسابقه است. افراد مبتدی این مسابقه را با دو چوب اسکی کوتاه انجام داده و ورزشکاران رده متوسط تا نخبه با یک چوب اسکی کوتاه به این‌کار مبادرت می‌ورزند. این مسابقه به‌گونه‌ای است که یک ورزشکار تلاش می‌کند تا بیشترین مهارت (نمایش) را در دو مسیر ۲۰ ثانیه‌ای انجام دهد. از این‌رو برای هر یک از این مهارت‌ها یک امتیاز در نظر گرفته می‌شود و ورزشکار فقط حق دارد تا از یک مهارت، یک‌بار استفاده کند.
بنابراین آن‌دسته از ورزشکارانی که بیشترین امتیازات را به‌دست آورند به‌عنوان برندگان مسابقه شناخته می‌شوند. جالب است بدانید، این مهارت‌ها یا از طریق گذاشتن پای ورزشکار در یک تسمه که به دستگیره متصل است و به اصطلاح به آن جا پا می‌گویند و یا با نگه‌داشتن دستگیره در دستان ورزشکار صورت می‌گیرد.
● اسکی نمایشی:
این مسابقات شامل: اکسی رقص ـ آهسته دو نفری ـ پرشی آزاد و هرم انسانی است. اسکی نمایشی شامل باشگاه‌های آماتوری است که معمولاً تعداد ۳۰ و یا بیشتر از آن عضو دارند. نکته اینکه در این نوع از مسابقات عامل سن ملاک نبوده و بنابراین اعضاء باشگاه اسکی را می‌توان از رده خردسالان تا سالخوردگان طبقه‌بندی نمود.
● تاریخچه رشته: wakeboarding
این رشته یکی از فراگیرترین رشته‌ها در طی دهه‌های گذشته بوده است. زمانی، الحاق آن به خانواده رشته‌های ورزشی آبی در پرده‌ای از ابهام بود اما در حال حاضر به‌عنوان یکی از رشد یافته‌ترین رشته‌های ورزشی آبی در جهان قلمداد می‌گردد.
سال گذشته تقریباً تعداد ۴ میلیون نفر در سراسر جهان در قسمت fast moving و awe-insprining شرکت نمودند. بنابراین اگر چه تشخیص این مسئله که چرا مردم از این رشته ورزشی استقبال می‌کنند آسان است ولی دریافت و درک اصل و ریشه آن چندان سهل و آسان نمی‌نماید. شاید هم اصل این رشته ورزشی برای همیشه ناشناخته باقی بماند.
نکته قابل توجه اینکه موج سواران شایسته هرگونه تقدیر در این زمینه هستند چرا که آغاز این رشته ورزشی جدید بسیار با حرکت افراد موج‌سوار که یک طناب اسکی را پشت سر قایقی می‌کشیدند شباهت داشته است.
▪ اسلالوم از نوع پابرهنه آن: barefoot , slalom
اگر چه مسابقات اسلالوم از نوع barefoot مهارت و مسابقات پرش اسکی روی آب بسیار شبیه مسابقات سنتی آن می‌باشند، اما بیشترین تفاوت آنها همین است که شما حدس می‌زنید، یعنی شرکت‌کنندگان در این مسابقه از هیچ‌گونه (چوب اسکی) استفاده نمی‌کنند. در این نوع از مسابقات سالالوم، یک ورزشکار به خاطر عبور قایق از مسیر، امتیاز کسب می‌نماید. در قسمت مهارت (نمایش) ورزشکار تلاش دارد تا بیشترین مهارت را در جریان دو مسیر ۱۵ ثانیه‌ای انجام دهد. ضمناً برای هر مهارت یک امتیاز در نظر گرفته شده و ورزشکار فقط حق دارد تا از هر مهارت یک‌بار استفاده نماید. آن‌دسته از ورزشکارانی که بیشترین امتیازات را کسب کنند برندگان مسابقه شناخته می‌شوند. همچنین در قسمت پرش، طول طناب به اندازه ۵/۴۵ سانتی‌متر است اما سرعت قایق بیش از ۴۰ مایل در ساعت می‌باشد.
● مسابقات اسکی
ریشه این مسابقات به ایالات کالیفرنیا و آریزونا برمی‌گردد. اگر چه بیشتر شرکت‌کنندگان در سرعت‌های بین ۳۵ و ۷۰ مایل در ساعت شرکت می‌کنند ولی ورزشکاران نخبه در سرعت‌های بالاتر از ۹۰ مایل در ساعت مسابقه می‌دهند و نکته قابل درک اینکه، ورزشکاران مسابقات اسکی در دو مسابقه حضور می‌یابند:
الف) مسابقات ماراتن: در این مسابقات ورزشکاران از نقطه A تا B در یک تلاش همه جانبه تا خط پایان مسابقه می‌دهند.
ب) مسابقات دوره‌ای: در این مسابقات، ورزشکاران در یک مسابقه زمان‌بندی شده در یک مسیر بیضی شکل مسابقه می‌دهند.
● اسکی از نوع زانو روی تخته
جالب است بدانید، یک جایگزین پرطرفدار برای سه رشته:
▪ اسکی روی آب
▪ Wake borarding
▪ Bare footing
اسکی از نوع زانو روی تخته می‌باشند. قطعاً شما در اغلب قایق‌های تفریحی یک knee board را خواهید یافت. ورزشکاران این رشته در قسمت‌های: اسلالوم، تریک و expression senssion events مسابقه می‌دهند. در قسمت اسلالوم: تعداد شش بویه به‌صورت سنتی قرار داده می‌شوند. مهارت‌ها نیز در دو مسیر ۲۰ ثانیه‌ای انجام گرفته و به ورزشکاران نمرات فنی و فردی داده می‌شود. مهارت‌ها نیز در دو مسیر ۲۰ ثانیه‌ای انجام گرفته و به ورزشکاران نمرات فنی و فردی داده می‌شود. در حقیقت قسمت kneeboard expression session این رشته شبیه مسابقات wakekeboard است که در آن هر مسیر به‌صورت ذهنی امتیازبندی گردیده‌اند.
● اسکی روی آب برای معلولین
رشته اسکی روی آب برای افراد معلول نیز به رسمیت شناخته شده، به‌طوری‌که آنان می‌توانند در این رقابت‌ها شرکت نمایند. مسابقات اسکی روی آب معلولین شامل: اسلالوم، مهارت و پرش برای رده زنان و مردان می‌باشد. آن‌دسته از افرادی‌که از ناحیه پا و بازوی دست معلولیت دارند از وسایل و تجهیزات یکسان، با افرادی‌که سالم هستند استفاده کرده و در به‌کارگیری یا عدم به‌کارگیری از یک وسیله مصنوعی در این اسکی حق انتخاب دارند. ورزشکاران نابینا نیز از هیچ‌گونه ابزار و وسایل ویژه استفاده نمی‌کنند و فقط از جانب فردی که به‌عنوان راهنما تلقی می‌گردد مساعدت می‌گردند. ضمناً آن‌دسته از ورزشکارانی که بیش از این معلولیت‌ها دارند، از یک نوع اسکی نشستنی که در واقع بزرگ‌تر از نوعی است که افراد (ورزشکاران) سالم استفاده می‌کنند، بهره می‌جویند.
منبع : مجله دانش ورزش


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تحلیل بازارسایت برترینهاسایت خبرآنلاینروزنامه شرقسایت آفتاب نیوزسایت جهان صنعت نیوزسایت اعتماد آنلاینسایت اکوایرانسایت انصاف نیوزسایت اصلاحات نیوز