یکشنبه, ۳ شهریور, ۱۳۹۸ / 25 August, 2019
مجله ویستا

میزبانی وب چیست؟


میزبانی وب چیست؟
تعیین و تبیین هدف یک سایت اولین قدم و تعیین کننده ترین قدم برای راه اندازی سایت شما خواهد بود. اگر در مورد فعالیت خود در وب سایت مطمئن نیستید ولی به هر دلیل در راه اندازی این سایت نیاز به سرعت عمل دارید بهتر است بجای سایت پر گزینه ولی ناقص ، یک سایت ساده ولی کامل را هدف قرار دهید. راه اندازی یک سایت ممکن است در کمتر از یک ساعت تا حتی سالها صورت گیرد ولی زمان صرف شده صرفا دلیلی بر کامل بودن سایت نخواهد بود.
سایت شما بهتر است متشکل از یک صفحه ساده اطلاعات و فاقد هر گزینه باشد تا اینکه دارای صفحات و گزینه های گوناگون که بعضی از آنها غیر فعال یا اصطلاحا "در حال راه اندازی" یا تعمیر باشد. اگر هدف شما معرفی یک شرکت تجاری می باشد، با سادگی و صراحت تمام به این امر بپردازید ، برای این سایت وجود گزینه ای جهت مرور اخبار کل جهان هیچ کاربردی نخواهد داشت و بلعکس گزیده اخبار شرکت با چاشنی از خبرهای مربوط به بازار فعالیت شما بسیار کاربردی تر خواهد بود.
بینندگان شما هیچ وقت سایت شما را بخاطر ساده یا خلاصه بودن مورد قضاوت بد قرار نخواهند داد ولی وجود بخشهای ناقص و بی ربط که دچار سردرگمی و در حاشیه راندن هدف شما از برقراری سایت می شود بدون شک حوصله آنها را سر خواهد برد.
سعی کنید هدفهای خود را درقالب برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت با زمانبندی های مشخص تقسیم بندی نمایید و کار خود را با کوچکترین قسمت کار آغاز نمایید.
▪ برنامه کوتاه مدت و بلند مدت توسعه سایت خود را مشخص نمایید:
قبل از راه اندازی سایت بهتر است برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه ابتدا برنامه کوتاه مدت و بلند مدت توسعه سایت خود را مشخص نمایید. چنانچه استفاده شما در ابتدای امر و برای چند ماه اول فقط استفاده غیر حرفه ای در حد رد و بدل نمودن نامه های الکترونیکی و استقرار صفحات اطلاع رسانی مبتنی بر بروشورها می باشد به هیچ وجه نیاز به یک بسته میزبانی با قابلیت پشتیبانی زبانهای مختلف برنامه نویسی ، پخش انواع مختلف فایلهای صوتی و تصویری یا نرم اقزارهای فروشگاهی نمی باشد و در عوض ارائه خدماتی نظیر طراحی خود کار سایت ، صفحات مدیریتی آسان ، راهنمای استفاده از خدمات فارسی و ... جزو ویژگیهای ضروری خدمات دهنده شما خواهد بود.
اگر نیازهای شما با نرم افزارهای آماده و قابل ارائه توسط میزبان بر طرف می گردد ، هیچگاه خود را درگیر خرید یا سفارش نوشتن نرم افزار های اختصاصی با قابلیتهای فاقد کاربری ننمایید. یک سایت خوب الزاما یک سایت پر زرق و برق نخواهد بود سعی کنید در هر مقطع هدف خود از بر پایی سایت را محقق نمایید
▪ بودجه سایت خود را برای مدت معین مشخص نمایید:
اگر شما با محدودیتی در پرداخت هزینه و سرمایه گذاری برای برپایی سایت خود روبرو هستید سعی نکنید بیشتر بودجه خود را صرف خرید خدمات میزبانی کاملا ایده آل و مطلوب نمایید. این تازه ابتدای کار شما می باشد، شما قادر خواهید بود با یک سایت طراحی شده خوب و گران قیمت هم سطح بالای کار خود را بر روی یک فضای ۴ یا ۵ مگابایت حفظ نمایید. در بسیاری از موارد مشتریان با پرداخت هزینه های گزاف برای تهیه فضایی بسیار بیشتر از آنچه بدان احتیاج دارند برای طراحی سایت خود با کسری بودجه مواجه می شوند.
▪ کیفیت را فدای قیمت نکنید:
اگر در هنگام جستجو بدنبال یک میزبان مناسب با یک خدمات دهنده استثنایی! بسته های خدماتی پر و پیمان و هزینه های باورنکردنی روبرو شدید اشتباه نکنید. میزبان طلایی خود را پیدا ننموده اید، بر خلاف تصور عموم رقابتی بودن بازار خدمات میزبانی باعث نمی شود که هزینه ها خارج ازعرف شود. کاهش هزینه ها بطور باور نکردنی مترادف است با کاهش کیقیت خدمات پس از فروش و پشتیبانی. فراموش نکنید که خرید خدمات شما تا آخرین لحظه به پشتیبانی و برقراری خدمات فروشنده احتیاج خواهید داشت.
سرعت عمل میزبان در حل مشکلات ، پاسخگویی و انعطاف در برابر نیازهای شما و سرکشی به سرورها ، رفع اشکالات احتمالی پنهان و آشکار ، تامین امنیت سرور ، جلوگیری از ترافیک مخرب بر روی سایت و بسیاری دیگر از خدمات که کیفیت آنها در بسیاری از برشورهای تبلیغاتی ادعا می شوند ممکن است تا آخرین روزهای خدمات بر ملا نشوند، ولی یک ساعت یا یک عکس العمل کند خسارتی بیش از صرفه جویی شما در هزینه ولو در حد وارد کردن استرس به شما را همراه داشته باشد. به راحتی و صادقانه محاسبه کنید، برای آنکه خدمات دهنده شما پاسخگوی تلفنها شما باشد، افراد فنی مجرب را برای رفع اشکالات سرور در اختیار داشته باشد و از همه مهمتر رقبت کافی جهت تمدید خدمات شما را برای سال آینده پیدا نماید و در این راستا برای تامین هزینه ها نیازمند افزایش تراکم جمعیت سایتهای میزبانی شده بیش از استاندارد و در نتیجه افت کیفیت را شامل نشود بدون در نظر گرفتن سایر هزینه های سرور چقدر خواهد بود!؟! البته این مسئله به هیچ وجه دلیلی برای پرداخت صورتحسابهایی با هزینه های بالا برای بسته های عادی با قیمتهای بسیار بالاتر از عرف را نیز بوجود نخواهد آورد. به یاد داشته باشید اساس کشی از یک میزبان به یک میزبان دیگر همیشه بی دردسر و ارزان قیمت نخواهد بود.
▪ با افراد فنی سایت خود مشورت نمایید:
هر چند ممکن است نظر طراح سایت شما در معرفی یک میزبان خوب از نظر فنی خیلی قابل توجیه نباشد اما در شرایط برابر امتحان آن مطمئنا ضرری نخواهد داشت. ادعای میزبانها فقط در عمل و از طریق مشورت با مشتریان آنها قابل ارزیابی خواهد بود. برنامه نویسان شما نیز می توانند کمک بسیاری در این زمینه بنمایند، اگر نرم افزار شما برای کار روی سیستم عامل ویندوز طراحی شده است انتخاب میزبانی با سرورهای لینوکس انتخاب پر دردسر و حتی پر خطری خواهد بود. بطور کلی افرادی که در انتخاب شما ذی نفع ولی در منافع میزبان شما منفعتی نداشته باشند را می توان به عنوان مشاور انتخاب نمود. البته اگر تجربه قبلی موفق و یا قابل قبولی در همکاری با میزبان خاصی دارید درنگ نکنید. فراموش نکنید که خدمات یکساله را باید در طول یکسال و نه در ماه اول یا ماه آخر صرفا ارزیابی نمود.
▪ داشتن ریز اطلاعات فنی حق شماست ، انها را از میزبان درخواست نمایید:
محل استقرار سرورها ، تعداد سایتهای میزبانی شده ، مشخصات سرور ، نوع سایتها ، سیستم عامل ، خطوط ارتباطی با اینترنت از نظر سرعت ، کیفیت و تعدد، مشخصات افراد فنی و از همه محمتر مدت فعالیت خدمات دهنده و سوابق وی تنها بخشی از اطلاعاتی است که حتی یک فرد با اطلاعات اولیه نیز می تواند با آنها به یک ارزیابی نسبتا دقیق از سطح خدمات یک میزبان اشراف پیدا نماید. البته اطلاعاتی نظیر نوع قرارداد، مبلغ و سایر مسائل خصوصی بین میزبان و خدمات دهنده اصلی ارتباطی به مشتری ندارد و نیز کمکی به کار شما نخواهد نمود.
http://computerengineer.parsiblog.com/-۲۰۰۷۰۸.htm
منبع : مطالب ارسال شده

همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

 گزارش / تحلیل
 وبگردی

 از میان خبرها


خبرگزاری ایسناروزنامه آرمان ملیسایت 55 آنلاینسایت زومیتروزنامه ایران