یکشنبه, ۱۴ خرداد, ۱۴۰۲ / 4 June, 2023
مجله ویستا

چگونه یک لحاف امریکائی درست کنیم - HOW TO MAKE AN AMERICAN QUILT


چگونه یک لحاف امریکائی درست کنیم - HOW TO MAKE AN AMERICAN QUILT
سال تولید : ۱۹۹۵
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : امبلین، یونیورسال
کارگردان : جوسلین مورهاوس
فیلمنامه‌نویس : جین آندرسن
فیلمبردار : یانوش کامینسکی
آهنگساز(موسیقی متن) : توماس نیومن
هنرپیشگان : وینونا رایدر، آن بنکرافت، الن برستین، کیت نلیگان، جین سیمونز، درمت مولرونی، استر رول و آلفره وودارد
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۶ دقیقه


ـ ̎فین̎ (رایدر) می‌خواهد رسانهٔ دکترای خود را دربارهٔ هنرهای سنتی زنان بنویسد و در عین حال در ازدواج با نامزدش، ̎سام̎ (مولرونی) تردید دارد؛ او که برای تصمیم‌گیری دربارهٔ این مسائل به گذشت زمان و فکر کردن نیاز دارد، تصمیم می‌گیرد تابستان را نزد مادربزرگش، ̎های̎ (برستین) و عمهٔ بزرگش، ̎گلادی‌جو̎ (بنکرافت) سپری کند. ̎های̎ و ̎گلادی̎ علاقهٔ زیادی به دوختن لحاف‌های چهل‌تکه دارند و همراه عده‌ای از دوستانشان روی لحافی برای جهیزیهٔ ̎فین̎ کار می‌کنند. آنان در طول، داستان زندگی‌شان را برای یکدیگر تعریف می‌کنند و ̎فین̎ احساس می‌کند صحبت‌های آنان به اندازهٔ طول دوران تحصیلش ارزشمند است.
ـ فیلمی با ظاهری کاملاً زنانه از مورهاوس، کارگردان ـ تهیه کنندهٔ استرالیائی که به رغم خلق لحظاتی گیرا، بیش از حد احساسات گرایانه و سرهم‌‌بندی شده است. شخصیت رایدر از بدترین نمونه‌های شخصیت ارائه شده از یک دختر جوان در فیلم‌های امریکائی دههٔ ۱۹۹۰ است. دختری که انفعال و بلاهتش، دختران روستائی قرون گذشته را به یاد می‌آورد و همین امر باعث شده که او به آسانی فیلم را به پیش‌کسوتان خود مثل بنکرافت، سیمونز و برستین وا گذارد و خودش در ذهن تماشاگر باقی نماند. با این همه فکر نقش بستن نشانهٔ تأثیرگذار زندگی گذشتهٔ زنان بر روی لحافی که گل‌دوزی می‌کنند، زیباست.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه آرمان ملیسایت جمارانسایت زومیتسایت خبرآنلاینسایت رویداد 24سایت الفسایت انصاف نیوزوبگردیسایت مجله شبکهسایت ساعدنیوز