یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

افسردگی


افسردگی
● در مورد افسردگی چه می‎دانید؟
نوشته‎ای را كه می‎خوانید اطلاعاتی است كه برای استفاده افراد مبتلا به افسردگی آماده شده است.با امید به اینكه برای نزدیكان، دوستان شما و نیز هر كس دیگری كه احساس افسردگی می‎كند مفید واقع شود.
● افسردگی چگونه احساسی است؟
احساس افسردگی بسیار قوی‏تر و ناخوشایندتر از دوره‎های كوتاه غمگینی است كه همه ما گاهگاهی آن را تجربه كرده‎ایم و معمولاً طولانی‎تر است، حتی ممكن است روزها،‌هفته،ها و ماهها ادامه پیدا كند. بیشتر مردم در زمان افسردگی ۵ یا ۶ نشانه زیر را در خود احساس می‎كنند. شما نیز می‎تواند با پاسخگویی به پرسشهای زیر بود یا نبود نشانه‎های افسردگی را در مورد خویش بررسی كنید.
▪ بیشتر وقتها احساس ناشادی می‎كنید؟ (ممكن است غروبها كمی بهتر باشید.)
▪ علایق خود را از دست داده و از كسب لذت ناتوانید؟
▪ نمی‎توانید مثل گشته از پس مشكلات خود برآئید؟
▪ احساس خستگی می‎كنید؟
▪ احساس ناآرامی یا بی‎قراری دارید؟
▪ كاهش وزن و اشتها(در برخی افرد افزایش وزن و اشتها) دارید؟
▪ دیر به خواب می‎روید (حدود یك تا دو ساعت) و بر خلاف همیشه زود بیدار می‎شوید؟
▪ میل جنسی‎تان كاهش یافته است؟
▪ اطمینان به خود را از دست داده‎اید؟
▪ احساس بی‎ارزشی و ناامیدی می‎كنید؟
▪ از مردم دوری می‎كنید ؟
▪ تحریك‎پذیر شده‎اید ؟
▪ احساس بدی در زمانهای خاصی از روز دارید؟
▪ در مورد خودكشی فكر می‎كنید؟
● عواملی كه در بروز افسردگی نقش دارند:
▪ اتفاقات زندگی
بسیار عادی است كه در زمان روبرو شدن بایك فاجعه غم‎انگیز مانند داغدیدگی، طلاق یا از دست دادن شغل، افسرده شویم.
▪ شرایط و موقعیت‎ها
اگر ما تنها بوده و دوستی نداشته باشیم تحت فشار روانی باشیم، نگرانیهای دیگری داشته و یا از نظر جسمی افت كرده باشیم احتمال بیشتری می‎رود كه افسرده شویم.
▪ بیماری جسمی
افسردگی بیشتر زمانی كه از بیماری جسمی رنج می‎بریم به سراغمان می‎آید، ازجمله بیماریهای كشنده مانند سرطان و بیماری‏های قلبی و نیز دردهای مزمن و آزاردهنده مثل ورم مفاصل و برونشیت.
▪ شخصیت
هر فردی احتمال دارد افسرده شود اما برخی از افراد حتی احتمال بیشتری برای افسرده شدن دارند این به خاطر ساختار خاص بدن آنها، تجربیات ابتدایی زندگیشان یا هر دو عامل می‎باشد.
▪ الكل
افرادی كه در نوشیدن الكل افراط می‏كنند دچار افسردگی می‏شوند. البته هنوز مشخص نیست كه افسردگی در آنها پیشتر مطرح شده و گرایش به مصرف الكل را در آنها ایجاد كرده است و یا مصرف زیاد الكل موجب بروز افسردگی شده است ولی مشخص شده است.
▪ جنسیت
زنان بیش از مردان افسرده می‏شوند شاید به این دلیل كه مردان كمتر اجازه می‏دهند احساساتشان بارز شود و اغلب آنها را سرپوش می‏گذارند و بیشتر به شكل عصبانیت و نوشیدن مشروبات الكلی واكنش نشان می‏دهند.
▪ ژنها
افسردگی می‎تواند افراد خانواده را مبتلا كند. اگر یكی از والدین شما به افسردگی شدید مبتلا باشد، احتمال ابتلاء به افسردگی ۸ برابر می‎شود.
● چه زمانی باید در جستجوی كمك بود؟
▪ وقتی احساس افسردگی شما بدتر از همیشه و رو به بهبود نباشد.
▪ وقتی احساس افسردگی بر كار، علایق و احساسات شما نسبت به خانواده و دوستان اثر گذاشته باشد.
▪ اگر شما احساس ‎كنید زندگی كردن ارزشی ندارد و دیگران بدون شما بهتر خواهند بود، كافی است با یك خویشاوند یا یك دوست كه قادر است در این مسیر ناهموار زندگی به یاریتان بیاید مشورت كنید. اگر از این طریق كمك نشدید، می‎توانید با پزشك خانوادگی‎تان در این مورد صحبت كنید. باید متوجه شده باشید كه دوستان و خانواده شما توجه ویژه‎ای نسبت به شما دارند و در مورد شما نگران هستند.
● چگونه به خود كمك كنید
▪ سعی نكنید بار مشكلات را به تنهایی به دوش بكشید.
▪ كاری انجام دهید. خود را مشغول كنید حتی اگر انجام كار سبكی باشد.
▪ تغذیه مناسب داشته باشید.
▪ در صورت اشكال در به خواب رفتن ذهن خود را با گوش دادن به رادیو یا تماشای تلویزیون مشغول نگه دارید تا كمتر احساس اضطراب كنید و راحت‏تر آماده خوابیدن شوید.
▪ از نوشیدن الكل خودداری كنید.
▪ از ورزش و تفریحات سالم استفاده كنید حتی اگر پیاده‎روی باشد.
▪ علت افسردگی را پیدا كنید.
▪ امیدوار باشید و به یاد داشته باشید كه:
شما از مشكلی رنج می‎برید كه مردمان بسیاری گرفتار آنند، شما حتی می‎توانید بر آن پیروز شوید هر چند در حال حاضر باور آن برایتان دشوار باشد.
● چه كمكی در دسترس شماست؟
بیشتر مردم مبتلا به افسردگی نخست با پزشك خانوادگی خویش مشورت می‎كنند، بسته به شدت نشانه‏های افسردگی و شرایط شما ممكن است داروی ضد افسردگی برایتان تجویز شود و یا درمان غیردارویی یا هر دو با هم.
● رواندرمانی / مشاوره
گاهی بیان احساسات واقعی حتی برای نزدیكترین دوست بسیار دشوار است. گفتگو دربارهٔ آن با یك مشاوره ورزیده یا یك درمانگر بسیار آسان‏تر است. اگر غصه‏ها را از سینه خود برون بریزید سبك می‏شوید. اگر كسی دارید كه به شما نزدیك‏تر است و شما را بهتر درك می‏كند و توجه بیشتری نسبت به شما دارد، احساس بهتری خواهید داشت.بسیار عادی است كه در زمان روبرو شدن بایك فاجعه غم‎انگیز مانند داغدیدگی، طلاق یا از دست دادن شغل، افسرده شویم.
● استفاده از داروهای ضد افسردگی و عوارض مربوط به آن
با توجه به اینكه بیشتر مردم اولین نشانه‏های افسردگی را با پزشك عمومی در میان می‏گذارند، اولین تجویز داروهای ضد افسردگی توسط پزشك عمومی است. در صورت لزوم بیمار به روانپزشك جهت مداخلات تخصصی‏تر ارجاع می‏شود. مردم اغلب نگران آن هستند كه داروهای ضد افسردگی اعتیاد آور باشند ولی این دارو‏ها علی‏رغم دارو‏های آرام بخش ایجاد وابستگی نمی‏كنند. هرگز ناگهان دارو‏های تجویز شده را قطع نكنید و طبق توصیه پزشك خود عمل كنید.
● چگونه می‎توان به فردی كه افسرده است كمك كرد؟
▪ شنونده خوبی باشید گرچه مجبور به شنیدن مطالب تكراری باشید.
▪ آنها را تشویق به صحبت كردن كنید و كمكشان كنید كه بعضی از فعالیتهای روزمره گذشته را انجام دهند.
▪ به آنها اطمینان دهیدكه حالشان بهتر خواهد شد.
▪ مطمئن شوید به اندازه كافی غذا تهیه می‎كنند و به قدر كافی میل می‎كنند.
▪ به آنها كمك كنید كه از مصرف الكل دوری كنند.
▪ اگر حالشان رو به وخامت است و شروع صحبتشان با جملات ناامیدكننده و بی‎میلی نسبت به ادامه زندگی است و ممكن است به خود آسیب برسانند آنها را جدی بگیرید و مطمئن شوید كه در این باره با پزشكشان صحبت خواهند كرد.
▪ سعی كنید به آنها بقبولانید كه نیازمند استفاده از درمان هستند و آنها را تشویق كنید به روانپزشك، یا روانشناس بالینی مراجعه كنند.
نوشته شده توسطMODIR


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تحلیل بازارسایت الفوبگردیسایت اقتصاد 24سایت دیدارنیوزخبرگزاری مهرسایت فرازدیلیسایت دیپلماسی ایرانیسایت جمارانسایت تابناک