چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

توطئهٔ قتل ریچارد نیکسن - THE ASSASSINATION OF RICHARD NICON


توطئهٔ قتل ریچارد نیکسن - THE ASSASSINATION OF RICHARD NICON
سال تولید : ۲۰۰۴
کشور تولیدکننده : مکزیک و آمریکا
محصول : آلفونسو کوآرون و خورخه ورگارا
کارگردان : نیلس مولر
فیلمنامه‌نویس : کوین کندی و مولر
فیلمبردار : امانوئل لوبسکی
آهنگساز(موسیقی متن) : استیون م. استرن
هنرپیشگان : شان پن، نیومی واتس، دن چیدل، جک تامپسن، براد ویلیام هنک، نیک سیرستی، مایکل وینکات و ایپریل گریس
نوع فیلم : رنگی، ۹۵ دقیقه


ایالات متحد، سال ۱۹۷۳. ̎سام بیکلی̎ (پن) کار ناموفقی در قسمت فروش شرکت مبلمان و وسائل خانه دارد و رئیس‌اش، ̎جک̎ (تامپسن) ـ که از ̎پرزیدنت نیکسن̎، پس از انتخاب مجددش به‌عنوان ̎فروشنده‌ای ایده‌آل̎ یاد می‌کند ـ مدام او را سرزنش می‌کند. ̎سام̎ که زمانی با برادرش، ̎جولیوس̎ (وینکات)، در فروشگاه لاستیکی کار می‌کرده، با او قهر کرده و حالا دلش می‌خواهد به اتفاق دوستش، ̎بانی̎ (چیدل) که مکانیک است، تجارت لاستیک‌فروشی سیّار به راه بیندازد. او از همسرش، ̎مری̎ (واتس) ـ پیشخدمت رستوران ـ و سه فرزندش جدا شده است. ̎سام̎ که ̎مری̎ را تا سر کار و خانهٔ سابق‌شان تعقیب کرده، پی می‌برد که او رابطهٔ جدیدی را آغاز کرده است. ̎سام̎ مدت کوتاهی پس از تقاضای وام برای به راه انداختن کسب و کاری جدید، از طریق پست، حکم طلاقش را دریافت می‌کند. وقتی پخش جلسات استیضاح ̎نیکسن̎ از تلویزیون آغاز می‌شود، ̎سام̎ از ریاکاری آشکار پرزیدنت، خشمگین می‌شود. ̎سام̎ از طرف ̎جولیوس̎، سفارش می‌دهد تعدادی لاستیک به گاراژ ̎بانی̎ تحویل داده شود و درخواست وامش را نمی‌پذیرد. ̎جولیوس̎ در آپارتمانش با ̎سام̎ دعوا می‌کند و رابطه‌اش را با او قطع می‌کند. ̎سام̎ پس از تماشای گزارشی تلویزیونی دربارهٔ خلبانی که هلی‌کوپترش را در زمین چمن کاخ سفید فرود آورده، به فکر می‌افتد هواپیمائی را برباید و آن را به محل سکونت رئیس جمهور بکوبد. در فرودگاه بالتیمور، ̎سام̎ به طرف هواپیمائی پارک شده هجوم می‌برد، هر دو خلبانش را می‌کشد و گروگانی را تهدید به مرگ می‌کند و پیش از آن که نگهبان‌ها او را از پا دربیاورند، خودکشی می‌کند.
● مضمون اصلی فیلم به گونه‌ای است که در وهلهٔ اول می‌شود آن را یکی از فیلم‌های پس از ۱۱ سپتامبر دانست که دولت آمریکا، و در رأس آنها جرج‌ بوش را هدف گرفته است و اساساً دارد از گذشته حرف می‌زند تا حواس آدم‌های دیگر را جمع کند. این‌طور که کارگردان در مصاحبه‌هایش گفته قرار بوده فیلم پیش از حادثهٔ ۱۱ سپتامبر کلید بخورد، اما همه چیز مانده تا سه چهار سال بعد. آن‌چه فیلم مطرح می‌کند، نبود حس صداقت و راست‌گوئی در سیاست آمریکائی است. شاید بعد از اتفاق عظیمی مثل ۱۱ سپتامبر و فیلم‌ها و نوشته‌های مایکل مور، درک اتفاق‌هائی که در این فیلم می‌افتد، ساده‌تر باشد. توطئه‌ٔ ترور ریچارد نیکسن را باید بیش از همه، حمله به ̎رؤیای آمریکائی̎ دانست. همهٔ فیلم، حس ناامیدی و سرخوردگی آدمی است که می‌بیند سال‌های سال است به او دروغ گفته‌اند. فیلم، ظاهراً، براساس ماجرائی واقعی ساخته شده، اما آن ماجرا را به داستانی تازه تبدیل کرده‌اند. بخش عمده‌ای از جذابیت فیلم، به بازی پن برمی‌گردد که در نقش ̎سام̎، همهٔ تلاش خود را به کار بسته است. پن مشوّق اصلی مولر در ساخت این فیلم کاملاً سیاسی بوده است.


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهروزنامه تعادلخبرگزاری صدا و سیماسایت نورنیوزسایت نی نی بانسایت تاپ نازسایت انتخابخبرگزاری ایلناسایت دیجیاتوسایت دیپلماسی ایرانی