یکشنبه, ۱۴ خرداد, ۱۴۰۲ / 4 June, 2023
مجله ویستا

دنیای فردا


دنیای فردا
سریع، باهوش، بدون سیم (وایرلس) و همیشه روشن، اینترنت در سال های آینده چنان ما را به هم متصل خواهد كرد كه هیچ دستگاهی تا به حال نكرده است.
از زمان پیدایش اینترنت در اوائل دهه ۹۰، این پدیده پیشرفت های بسیاری كرده است. ولی كارشناسان می گویند كه وب تازه در دوران طفولیت خویش به سر می برد، و اینكه فن آوری ها، نرم افزارها و كاربردهای آتی، به صورت تصاعدی، سرعت ارتباط و سهولت استفاده را بهبود خواهند بخشید، و تداوم كاربری آن در تجارت، آموزش و به عنوان منبعی برای سرگرمی و دستیابی به اطلاعات را نیز افزایش خواهند داد.
چگونه می توان آینده اینترنت را پیش بینی كرد؟ مسلما یك قوه تخیل خارق العاده لازم نیست: هم اكنون هم، روند و رویدادهای بسیار نویدبخش و فن آوری ها و كاربردهای جدید واقعیتی هستند كه محدودیت زیادی شامل قلمروشان نمی شود، و محبوبیت شان نیز بطور پیوسته رشد و گسترش یافته است.
استیون تیچ (۱)، فرد ارشد دپارتمان خط مشی فن آوری اطلاعات و تله كام موسسه هارتلند (۲)، شركتی از متفكران در شهر شیكاگو كه از دیدگاه رفع نظارت دولت بر ارتباطات راه دور حمایت می كند، می گوید، " می توانید كاربردهای بیشماری برای اینترنت در نظر بگیرید، زیرا در واقع اینترنت امكان ارتباط با هر دستگاهی كه یك میكروپروسسور دارد را میسر می سازد. قدرت اینترنت در این است كه می توان كاربردها را جدا كرده و بر جنبه فیزیكی اینترنت پیاده كرد ... قدرت اینترنت بستگی به این دارد كه چقدر خوب بتوانیم دستگاه ها و ماشین هایی كه قادر به ارتباط با یكدیگر هستند را به اینترنت وصل كنیم ... تركیب كردن صدا با داده ها و اطلاعات، و مهار كردن هوش مصنوعی و قابلیت انتقال.
● سریع تر
هر چقدر هم كه اینترنت سریع شود، باز هم توقع مردم بیشتر است. این نسخه جدیدی از همان مثل قدیمی است كه می گوید، " هیچوقت نمی توان زیادی پولدار بود، زیادی لاغر بود، یا پهنای باند زیاده از حد داشت." با اینكه گزینه های مختلف دسترسی به اینترنت با باند پهن مانند اینترنت كابلی، دی. اس. ال. (DSL)، و اینترنت بدون سیم (وایرلس) زیاد شده اند، اندازه فایل ها و كاربردهای بزرگتر امروزی مانند تلفن اینترنتی، تصاویر ویدئویی با وضوح بالا و بازی های چند نفره در اینترنت همگی نیاز به سرعت اتصال (bit-rate) بیشتر و بیشتر برای كار یا بازی بدون تاخیر دارند.
پس، آیا زمانی فرا خواهد رسید كه پهنای باند اینترنت به اندازه ای برسد تا بتوانیم ویدئوهایی با كیفیت DVD را روی اینترنت تماشا كنیم؟ پاسخ این است كه احتمالا خیلی هم نباید برای این مسئله صبر كنیم – و شاید هم اكنون نیز در دسترس ما است.
جوزف تاچ، مدیر مركز پوستل دانشگاه جنوب كالیفرنیا (۳) – تخصص این مركز تحقیق درباره گذشته، حال و آینده اینتر نت است – می گوید، " دو استاندارد اصلی برای پهنای باند اینترنت وجود دارند: سرعت های شبكه های اصلی (backbone)، و سرعت هایی كه اكثر كاربران به اینترنت وصل می شوند." وی اضافه می كند، " سرعت اتصال برای كاربران تقریبا ۵۰ درصد در سال رشد كرده است، ولیكن دوره های طولانی بدون رشد با جهش های بلند هم وجود داشته اند. سرعت مودم ها از ۱۲۰ بیت در ثانیه تا ۳۰۰، تا ۱۲۰۰، تا ۴۸۰۰، تا ۹۶۰۰، تا ۵۶ كیلو بیت در ثانیه رشد كرد، كه به دلائل فنی در این رقم ثابت ماند. مودم های تلفنی جایشان را به ISDN (۱۱۲ كیلو بیت در ثانیه) و سپس به DSL (نزدیك به ۵/۱ مگا بیت در ثانیه) و كابل (۱ تا ۳ مگا بیت در ثانیه) دادند."
امروزه، روش اتصال اینترنتی، كه بیشترین پیشرفت را شاهد بوده، اینترنت وایرلس است. تاچ اظهار می دارد، " بزرگترین مانع در راه عرضه پهنای باند به منازل یك مایل آخر است. این پر هزینه ترین بخش زیربنای ارتباطات از راه دور است – ارتباط با هر منزل از طریق یك جفت سیم (تلفن)، كابل هم محور (كابل تلویزیون)، و فیبر نوری." وی می گوید، "وایرلس، این مانع را از طریق تقریبا هیچ هزینه اضافی ای پشت سر می گذارد."
چندین شهر، منجمله هرموسا بیچ (۴) در كالیفرنیا و فیلادلفیا، در حال نصب شبكه های وایرلس رایگان در سرتاسر شهر هستند. تاچ می گوید، " پهنای باند به منازل با پیشرفت فن آوری وایرلس افزایش خواهد یافت – از ۵/۱ مگا بیت در ثانیه در حدود هشت سال پیش ( ۸۰۲.۱۱ اولیه)، به ۱۰ مگا بیت در ثانیه در حدود دو سال پیش (۸۰۲.۱۱g)، به ۵۴ مگا بیت در ثانیه در حال حاضر – و به ۲۰۰ مگا بیت در ثانیه (WiMax) در سال آینده خواهد رسید."
‌● اینترنت فردا
هم اینك هم كلاس های ویدئویی آن لاین موجودند، اما در مورد كیفیت صدا و تصاویر و عمل همزمان سازی آنها كه برای تدریس مطالبی چون موسیقی و تئاتر ضروری هستند، چه؟ به بركت ایجاد شبكه اینترنت۲، معلم های معروف می توانند آموزش های فردی با صدایی با كیفیت سی دی و تصاویر كیفیت DVD به دانشجویان در آن سر دنیا بدهند. اینترنت۲ ائتلافی از چند شركت، با همكاری ۲۰۷ دانشگاه در مشاركت با بخش صنعت و بخش دولتی، جهت ایجاد و توسعه كاربردهای شبكه ای و فن آوری پیشرفته است. این امر سبب تسریع تكوین اینترنت فردا خواهد شد.
لورن كالنز، مدیر ارتباط رسانه ای اینترنت۲ (۵)، می گوید، " اهداف اصلی اینترنت۲ ایجاد امكانات شبكه ای پیشتاز برای گروه های تحقیقاتی كشور، میسر ساختن كاربردهای اینترنتی نوین و بنیادی، و تضمین انتقال سریع خدمات و كاربردهای شبكه های جدید به بخش تجاری است." وی اضافه می كند، " امروزه، نزدیك به ۴ میلیون كاربر از سازمان های عضو امكان اتصال به شبكه های اصلی (backbone) با كارآیی بالای اینترنت۲، به نام آبیلن (۶)، را دارند. دسترسی به شبكه آبیلن امكاناتی را فراهم می سازد كه در اینترنت تجاری امروز موجود نمی باشد."
با شبكه اینترنت۲، دانشجویان در اكتشافات زنده و بلادرنگ (real-time) در اعماق اقیانوس، با استفاده از ویدئو كنفرانس بر پایه IP با كیفیت DVD، شركت می كنند؛ موسیقی دان های معروف دنیا كلاس های موسیقی را از طریق ویدئو كنفرانس با پهنای باند زیاد آموزش می دهند؛ دانشجویان پزشكی روش های جراحی را با استفاده از مدل های آناتومی مجازی و تصویرسازی از راه دور، توسط متخصصینی كه هزاران مایل دورتر هستند، آموزش دیده و فرا می گیرند؛ و اخترشناسان می توانند از راه دور از تلسكوپ هایی كه دور از دسترس شان هستند استفاده كنند. گذشته از این، آزمایشگاه های مجازی به دانشمندان در محل های مختلف دنیا این امكان را می دهند تا به طور موثرتری در محیط های جداگانه با یكدیگر همكاری كنند.
شاید یكی از چشمگیرترین كاربردهای اینترنت۲، تله امرسیون (۷) است؛ تله امرسیون به كاربرانی كه از لحاظ جغرافیایی در محل های مختلفی هستند این امكان را می دهد تا به صورت بلادرنگ در یك محیط مشترك شبیه سازی شده، درست مثل اینكه در یك اتاق نشسته اند، با یكدیگر همكاری كنند. تله امرسیون واقعیت مجازی و همكاری های فن آوری را با محیط های سه بعدی و تعداد زیادی از دوربین های real time، جهت حذف موانع فاصله ای و افزایش تجربه ای به نام تعامل شخص اول، تركیب می كند. كاربردهای بالقوه تله امرسیون دامنه وسیعی دارد كه از هنر، آموزش و بازی تا پزشكی و تولید را شامل می شود.
ولی تمام این امكانات محدود شده به استفاده دانشگاه ها و موسساتی كه دسترسی به شبكه اینترنت۲ را دارند. پس چه زمانی این امكانات در اختیار كاربران معمولی در منازل قرار خواهد گرفت؟ كالنز می گوید، " حدود پنج تا ده سال دیگر. ولی همان گونه كه در بخش های دیگر صنعت مشاهده كرده ایم، این امر بستگی به تقاضا دارد."
● زندگی مجازی و واقعیت موازی
هر روز، بیشتر و بیشتر، اینترنت بخش ضروری ای از زندگی مردم می گردد. میكالیس فالوتسوس، استادیار علوم كامپیوتر دانشگاه كالیفرنیا در ریورساید، پیش بینی می كند كه این روند در آینده ادامه و گسترش خواهد یافت. تصویر وی از آینده اینترنت این است كه "اینترنت تبدیل به یك واقعیت موازی خواهد شد، كه البته روندی است كه اینك نیز شاهد آن هستیم: مردم شخصیت های مجازی دارند، مردم با مردم دیگر از طریق اینترنت ارتباط برقرار می كنند (گروه ها با علائق و سلیقه های مشترك) و زندگی اجتماعی ای كه بر محور اینترنت می چرخد."
به احتمال زیاد، كار با اینترنت برای كاربران بسیار آسان تر خواهد شد، و مطابقت بیشتری با نیازهای كاربران عام و خاص پیدا خواهد كرد. اینترنت قادر خواهد بود كه علاقه و اولویت های شخصی كاربران را فرا گیرد، و توانایی بیشتری در تشخیص مقاصد كاربر برای استفاده از اینترنت خواهد داشت، و مطابق آن عمل خواهد نمود. اینترنت فردا، راه های جدیدی برای به تصویر كشیدن و به دست آوردن اطلاعات ارائه خواهد كرد. تجربه تعامل اینترنتی نه تنها بر اساس متن ها، بلكه بر اساس تصاویر، اصوات و ویدئوها نیز خواهد بود.
فالوتسوس می گوید، " جان كلام اینكه، مردم بیشتر و بیشتر در دنیای دوگانه ای زندگی خواهند كرد. به همین دلیل، دنیای اینترنت وارث عادات بد دنیای واقعی هم خواهد برد: جرم، تبه كاری، كلاه برداری، و انحصارطلبی برای دسترسی به وب."
۱. Steven Titch
۲. The Heartland Institute
۳. University of Southern Californias Postel Center
۴. Hermosa Beach
۵. Media Relations Manager of Internet۲
۶. Abilene
۷. Tele-immersion
نوشته لیندا مالكاوی
منبع : سایت تحلیلی MLM


همچنین مشاهده کنید

سایت انتخابسایت خبرآنلاینروزنامه همشهریسایت دیجیاتوروزنامه توسعه ایرانیسایت باتوسایت مثلث آنلاینخبرگزاری مهرروزنامه تعادلسایت مجله شبکه