سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

مقایسه سیستم عامل های linux و Windows


مقایسه سیستم عامل های linux و Windows
یكی از نخستین سوالاتی كه در ذهن هر كاربری كه به تازگی نام لینوكس به گوشش خورده است مطرح می شود این است كه خوب لینوكس چه تفاوتی با ویندوز دارد؟ من در این مقاله قصد دارم بدون اینكه وارد مسائل خیلی فنی شوم به طور اجمالی این موضوع را تشریح كنم.
لینوكس چیست؟ لینوكس به خودی خود، یك هسته (Kernel) است. هسته بخش اصلی سیستم عامل را تشكیل می دهد كه كار آن كنترل داده ها، مدیریت حافظه، سخت افزار، ورود و خروج داده ها و تمامی موارد اصلی سیستم عامل می باشد.
لینوكس به خودی خود سیستم عامل به شمار نمی رود بلكه با استفاده از ابزارهایی كه پروژه بازمتن (OpenSource) گنو (GNU) برای آن تولید كرده است تبدیل به یك سیستم عامل كامل می شود (به همین دلیل است كه لینوكس را معمولا لینوكس یا GNU/Linux می نامند) و با اضافه كردن سایر نرم افزارهای بازمتن به آن، می توان از آن در موارد متعددی مانند سرویس دهنده ها، ایستگاه های كاری، كامپیوترهای روی میزی، ابر رایانه ها، ابزارهای صنعتی و پزشكی كه دارای سیستم های درونه ای Embedded)) می باشند و. . . استفاده كرد.
از نظر فنی، لینوكس را می توان نمونه بازمتن و آزاد سیستم عامل های خانواده یونیكس نامید. زیرا بر اساس استاندارد POSIX پیاده سازی شده و كاملا با آن سازگار است. بنابراین لینوكس را می توان نواده سیستم عامل پرسابقه و مستحكم یونیكس دانست كه البته خواص خوب آن را نیز به ارث برده است. اكنون تفاوت های اصلی لینوكس و ویندوز را با هم می شماریم:
۱) سیستم عامل آزاد لینوكس یك سیستم عامل آزاد و بازمتن است.
كد منبع آن در اختیار همگان قرار دارد و همه می توانند در كدهای آن تغییر ایجاد كرده و بنا به نیازشان استفاده كنند. آزاد و در دسترس بودن كدهای منبع سبب می شود تا بتوانید از طرز كاركرد دقیق سیستم عامل مطلع شوید. شما بسیاری از توزیع های لینوكس را می توانید به هر تعداد كپی كرده و بین دوستانتان پخش كنید. در سمت مقابل ویندوز یك سیستم عامل اختصاصی است كه كد منبع آن سری نگه داشته شده و برای همگان در دسترس نیست. شما نمی توانید بفهمید كه واقعا در زیر سیستم عامل ویندوزتان چه می گذرد آیا یك برنامه جاسوسی در آن پنهان نشده است؟ بعید نیست.
سیستم عامل ویندوز رایگان نبوده و شما نمی توانید آنرا كپی كرده و پخش كنید. در صورت این كار شما خلافكار هستید و جریمه و مجازات خواهید شد. (فعلاً نه در ایران ولی در ۶-۴ سال آینده بله) لینوكس را به هواپیمایی تشبیه كرده اند كه هر قسمت از آن را در جایی ساخته اند. لینوكس واقعا محصول كشور خاصی نیست. تعداد زیادی از مردم در سرتاسر جهان در حال كار بر روی بخش های مختلف آن و توسعه آن هستند.
تعداد برنامه نویسانی كه روی بخش های مختلف سیستم عامل لینوكس كار می كنند به حدود ۴۰۰ هزار نفر می رسد در حالی كه تعداد كل برنامه نویسان مایكروسافت كمتر از ده هزار نفر است. همین تفاوت كیفیت كار را مشخص می كند. شما با سیستم عامل لینوكس آزاد هستید. لازم ندارید تا از نرم افزارهای اختصاصی استفاده كنید و تحت انقیاد آنها در آیید.
۲) سرعت قدرت پایداری
لینوكس نواده سیستم عامل یونیكس است. بنابراین ساختار كلی این سیستم عامل كاملا با ویندوز متفاوت است. این به این معنی است كه مثلا شما نخواهید توانست برنامه هایی كه در ویندوز دارید روی لینوكس اجرا نمایید (البته راه هایی وجود دارد - شبیه سازها - ولی در حالت عادی خیر). یكی از خواص اصلی سیستم عامل های خانواده یونیكس پایداری و استقامت بسیار بالای آنهاست. این سیستم عامل ها به این راحتی ها خراب نشده و به ندرت نیاز به بوت مجدد پیدا می كنند. لینوكس هایی وجود دارند كه شما می توانید سالها بدون نیاز به بوت از آنها استفاده نمایید. در سمت مقابل حتی جدیدترین و پایدارترین سیستم های ویندوز نیز اندازه لینوكس پایدار نیستند. برای بكارگیری سیستم های ویندوز به عنوان سرویس دهنده به حافظه و پردازنده های قویتری نیاز دارید و مطمئن باشید اگر هر چند روز آن را بوت نكنید، از كار خواهد افتاد! من حدود ۲ سال است با این سیستم عامل كار می كنم. تنها یكبار مجبور شده ام به دلیل اشكال در كارت صوتی آن را بوت كنم. (فقط كارت صوتی از كار افتاده بود!) در صورتی كه در ویندوز، شما اگر خیلی شانس داشته باشید، حتماً هفته ای ۳-۲ مشكل را كه منجر به بوت خواهند شد خواهید داشت.
معمولا سیستم عامل لینوكس به راحتی خراب نمی شود و برعكس ویندوز مجبور نیستید تا آن را هر چندماه یكبار مجددا نصب كنید. حتی برخی از انواع لینوكس به نصب «یكبار برای تمامی عمر» مشهور هستند. این گونه سیستم ها را می توانید حین كار و حتی بدون بوت به نسخه های جدیدتر ارتقا دهید.
۳) امنیت، امنیت، امنیت
امروزه در دنیایی متكی بر فناوری اطلاعات زندگی می كنیم كه هر لحظه به خطر افتادن جریان اطلاعات منجر به بروز خسارت های تجاری جبران ناپذیری خواهد شد. امروزه همه به دنبال یك سكوی (Platform) امن تر برای اجرای برنامه های كاربردی و سرویس دهنده ها هستند.
لینوكس حرف های زیادی برای گفتن در سمت امنیت دارد. بسیاری از قابلیت های امنیتی كه در ویندوز وجود ندارند و یا فقط با اضافه كردن نرم افزارهای اضافی قابل دسترسی می باشند بطور درونی و پیش گزیده در لینوكس پیاده سازی شده اند.
لینوكس از ابتدا برای محیط های شبكه ای و چند كاربره طراحی شده است و همین باعث رعایت مسائل امنیتی از ابتدا در آن شده است درحالی كه ویندوز اینگونه نبوده و درحال حاضر نیز از نظر امنیتی دارای نقاط ضعف فراوانی است. مثلا یك برنامه مخرب با استفاده از همین ضعف های امنیتی می تواند كل سیستم عامل را نابود كند ولی در صورتی كه مورد مشابهی در لینوكس وجود داشته باشد حداكثر به دایركتوری خانگی كاربر اجرا كننده آسیب خواهد رسید نه كل سیستم عامل. اینطور نیست كه لینوكس فاقد هر گونه اشكال امنیتی باشد خیر، ولی باز بودن كد منبع آن باعث می شود تا بسیاری از اشكالات امنیتی پیش از ایجاد خسارت و در مراحل توسعه و برنامه نویسی برنامه بر ملا شده و رفع شوند. در صورتی كه اشكالی نیز در برنامه های منتشر شده یافت شود به دلیل موجود بودن كد منبع سریعا برطرف می گردد.
در صورتی كه در سیستم عامل ویندوز شما باید منتظر مایكروسافت بمانید و بمانید و بمانید.
سیستم عامل ویندوز دارای اشكالات امنیتی بسیاری است كه به راحتی هم كشف نمی شوند و هنگامی كشف می شوند كه خسارات جبران ناپذیری در اثر حمله از طریق آن ضعف های امنیتی رخ دهد كه امثال آنرا شاهد هستیم. می توان ادعا كرد كه تقریبا هیچ ویروسی برای لینوكس وجود ندارد و این درحالی است كه سالیانه بیش ۱۰۰۰ از ویروس و كرم مختلف برای سیستم عامل ویندوز ایجاد می شود. این بخاطر عدم گسترده بودن لینوكس نیست (حدود ۷۰ درصد از سایت های وب در جهان بر روی سیستم عامل های خانواده یونیكس و لینوكس و سرویس دهنده وب آپاچی درحال اجرا هستند) بلكه به دلیل وجود حفره های امنیتی متعدد ویندوز و سیاست انحصارگرایی مایكروسافت است. یعنی چه؟ مایكروسافت طوری رفتار و سیاست گذاری كرده است كه مشتریان خود را تنها به محصولات خودش عادت دهد. بسیاری از كاربران ویندوز از اینترنت اكسپلورر و آتلوك برای مرور وب و پست الكترونیك استفاده می كنند. من به عنوان یك ویروس نویس می دانم كه اگر ویروسی را برای كاربران ویندوز بنویسم بر روی كامپیوترهای ۹۰ درصد آنها اثر خواهد كرد. چون اكثرا از EI و Outlook استفاده می كنند. ولی در لینوكس چطور؟ در لینوكس شما طیف وسیعی از انتخاب و عدم اجبار دارید. من از مرورگر موزیلا استفاده میكنم. دوستی دارم كه Konqueror را ترجیح می دهد. دیگری از Opera استفاده می كند. من از Kmail استفاده می كنم. دوستم از Evolution دیگری از Pine و بعدی از Mutt و برادرم هم از Mozila mail؛ من فقط می توانم برای یكی از اینها ویروس بنویسم چون روی بقیه كار نخواهد كرد و عملا میزان اثر آن اندك خواهد بود. ضمنا هیچیك از ویروس هایی كه برای ویندوز نوشته شده اند بر روی لینوكس كار نمی كنند.
۴) تعدد سكوهای اجرایی
لینوكس برخلاف ویندوز بر روی تعداد زیادی از سكوهای مختلف سخت افزاری اجرا می شود و شما حتی قادرید آن را برای كار بر روی سكوی مورد نظرتان تغییر دهید. این قابلیت لینوكس را برای بكارگیری در سخت افزارهای درونه ای (Embedded) بسیار مناسب می سازد. هسته ۶/۲ لینوكس این امكان را فراهم می سازد تا لینوكس را بر روی دستگاه های بسیار كوچك و یا ابر رایانه های بسیار بزرگ اجرا نمایید. اصلاً ویندوز می تواند؟
۵) گسترده ترین تنوع در كاربرد
لینوكس را می توانید برای انجام وظایف بسیار متعددی بكار بگیرید. از دستگاه چك كردن اتصالات شبكه، دیوار آتش، مسیریاب (Router) شبكه، سرویس دهنده های مختلف مانند وب، بانك اطلاعاتی، فایل چاپ و. . . میزهای كار (esktopD)، ایستگاه های كاری(Workstations) و. . . سیستم عامل لینوكس حتی این امكان را دارد كه از آن بتوان به صورت یك سیستم زنده و پرتابل استفاده كرد. به این معنی كه كل سیستم عامل از روی یك دیسك CD اجرا شود و شما آن را با خودتان جابجا كنید و میزكار و تنظیماتتان را همراه خودتان منتقل كنید. علاوه بر این این قابلیت برای رفع اشكال و نمایش آن نیز بسیار مفید است.
۶) تنوع در انتخاب
به دلیل آزاد بودن سیستم عامل لینوكس هر گروه یا موسسه تجاری یك نسخه خاص از آن كه به توزیع یا پخش (Distribution) معروف هستند منتشر ساخته است. این توزیع های مختلف همگی لینوكس هستند ولی هریك معمولا برای یك یا چند امر خاص مانند سرویس دهنده، دیوار آتش، میزكار و. . . طراحی شده اند و هریك قابلیت ها و بهینه سازی ها خاص خودشان را به كاربران ارائه می كنند. كاربران در این میان آزادی انتخاب زیادی داشته و می توانند چیزی كه كاملا نیازشان را برطرف می كند انتخاب كنند. چیزی كه در ویندوز نمی توان مفهومی برای آن پیدا كرد.
۷) سیستم عاملی حرفه ای
لینوكس یك سیستم عامل حرفه ای است. یعنی ممكن است یك كاربر كاملا غیر فنی برای مدیریت آن و انجام برخی از تنظیمات سخت افزاری دچار مشكل شود و نتواند به راحتی این كار را انجام دهد. البته برخی از توزیع های لینوكس این امور را بسیار راحت (و حتی راحت تر از ویندوز) كرده اند ولی با این حال به طور كلی لینوكس یك سیستم عامل حرفه ای است كه در عین سادگی از پیچیدگی های فنی زیادی برخوردار است. البته تمام كاربران لازم نیست این امور را بدانند.
مثلا یك كارمند دفتری كه اموری مانند تایپ و حسابداری را با كامپیوترش انجام می دهد ممكن است از نظر فنی تفاوتی را احساس نكند ولی لینوكس خوراكی ۴ ساله برای كاربران خوره فراهم می سازد! برخلاف ویندوز نكات بی پایانی برای یادگیری در لینوكس وجود دارد.
این سیستم عامل ۴ سال به راحتی شما را مشغول خواهد كرد و می توانید مطمئن باشید پس از آن بازهم مطالب جدیدی برای یادگیری وجود خواهند داشت! پس خوره های كامپیوتری از آن لذت وافری خواهند برد و هرگز آن را رها نخواهند كرد. برخلاف ویندوز در لینوكس راحت تر هستید تا بسیاری از كارهای پیكربندی و سیستمی را از خط فرمان بسیار قدرتمند و عالی آن انجام دهید. با اینكه برای بسیاری از امور مانند ویندوز ابزارهای گرافیكی طراحی شده است یك كاربر حرفه ای واقعا از خط فرمان لینوكس لذت خواهد برد. خط فرمان ویندوز را اصلا می توان خط فرمان نامید؟
۸) بهشت برنامه نویسان !
لینوكس را بهشت برنامه نویسان نامیده اند. برخلاف ویندوز كه اكثر ابزارهای برنامه نویسی روی آن را باید جداگانه نصب و حتی خریداری نمایید لینوكس به همراه تمامی ابزارهای برنامه نویسی مورد نیازتان و با هر زبانی كه فكر كنید ارائه می شود. كافی است آن را نصب كنید و كار برنامه نویسی تان را با ابزارهای دلخواهتان شروع كنید.
۹) یك جعبه ابزار كامل
لینوكس برای كاربران حرفه ای یك جعبه ابزار كامل به شما می رود كه در آن تمامی ابزارهای مورد نیاز مانند برنامه های اینترنتی، ابزارهای امنیتی مانند ابزارهای آزمایش شبكه، ابزارهای برنامه نویسی، هزاران صفحه كتاب و راهنما در آن پیدا خواهید كرد. ابزارهایی كه در اختیارتان قرار دارد چنان متنوع هستند كه می توانید ۹۰ درصد اطمینان داشته باشید كه پس از نصب آن به چیز دیگری نیاز نخواهید داشت.
۱۰) یكی از زیباترین دستاوردهای بشری
لینوكس در سایه همكاری و تبادلات علمی هزاران نفر در سرتاسر جهان ایجاد شده و توسعه یافته است. این همكاری چنان گسترده و زیبا بوده و هست كه به سیستم عامل لینوكس لقب یكی از زیباترین دستاوردهای همكاری جمعی بشر داده شده است. فرهنگ حاكم در جامعه لینوكس و بازمتن فرهنگ كمك اشتراك اطلاعات و تلاش برای بهبود هرچه بیشتر محصولات و انجام هركاری كه از دستت برمی آید است. هركس كه می خواهد با این سیستم عامل كار كند باید تمامی دیدگاه ها و عقاید قبلی خود را درباره نرم افزارها و سیستم عامل كنار گذاشته و با یك دیدگاه جدید و طرز فكر متحول شده وارد دنیای لینوكس شود زیرا با فرهنگ حاكم متفاوتی روبرو خواهد بود. لینوكس نوید دهنده آزادی است. . .
منبع : روزنامه جوان