شنبه, ۱۸ آذر, ۱۴۰۲ / 9 December, 2023
مجله ویستا

پرده‌برداری از اسرار پیغام‌های خطا در مرورگر


پرده‌برداری از اسرار پیغام‌های خطا در مرورگر
اینترنت یك مخلوق سر سخت و مقاوم است كه در مقابل ویروس ها و كرم های كامپیوتری ، نفوذگران ، قفل شكنان و حتی تجاری شدن ، بدون هیچ مشكلی مقاومت می كند . به همین دلیل اگر با تایپ یك آدرس وب و یا كلیك روی پیوندی ناگهان با یك پیغام خطا با عنوان « ۴۰۴ Not Found » مواجه شوید ، تعجب خواهید كرد . طبق مضمون پیام ، ظاهراً سایت مورد نظر ، دیگر وجود خارجی ندراد ، اما تسلیم نشوید .
خطای ۴۰۴ به دلیل مختلف ظاهر می شود :
▪ صفحه مورد نظر شما احتمالا به آدرس دیگری منتقل شده است .
▪ ممكن است یك آدرس یا URL حاوی خطا را تایپ كرده یا روی آن كلیك كرده باشید .
▪ ممكن است مرورگرتان موفق به برقرار ارتباط با وب سرور راه دور نشده باشد . این مشكل رایج‌ترین علت بروز خطای ۴۰۴ بوده و رفع آن بسیار آسان است . كافی است ( در صورت نیاز ) كلید Back Space را فشار دهید تا URL مورد نظرتان در پنجره آدرس مرورگر ظاهر شود . سپس كلید Enter را فشار دهید .
● دسترسی به URL صحیح :
اگر حتی با چند بار فشردن كلید Enter ، به سایت مورد نظر دسترسی پیدا نكردید ، نگران نشوید . در واقع دریافت پیغام خطای ۴۰۴ نشانه این است كه اتصال اینترنتی شما برقرار بوده و به علاوه URL مورد نظر ، حداقل به حوزه ای با وب سرور فعال اشاره می كند .
اما مشكل این است كه یا مسیر قید شده پس از نام حوزه یا خود نام حوزه ، صحیح نیست . مسیر غلط ، ریشه مشكل است . آن بخش از URL كه حوزه را توصیف می كند ، یعنی www.spanbauer.com درست است . اما مسیری كه پس از حوزه ذكر شده ، درست نیست . احتمالا به جای index.html ، عبارت index.htm تایپ شده است .
گاهی اوقات مسیر های نادرست آدرس های موجود در پیام های پست الكترونیكی باعث بروز خطای ۴۰۴ می شوند . وقتی برنامه پست الكترونیك فرستنده یك آدرس طولانی را می شكند و در دو یا چند خط قرار می دهد d ، برنامه پست الكترونیكی گیرنده معمولا انتهای خط اول را انتهای آدرس URL محسوب می كند . راه حل این مشكل ، بازسازی مجدد آدرس مورد نظر در فیلد آدرس مرورگر به وسیله كپی و الصاق آن است .
روش دیگر ، به خصوص اگر آدرس شكسته شده بسیار طولانی باشد ، كپی كرد ن آن در یك واژه پرداز ، حذف فاصله بین خطوط و سپس كپی و الصاق نتیجه در مرورگر است .
درست نبودن نام حوزه همیشه منجر به بروز خطای ۴۰۴ نمی شود . برای مثال ، اگر به جای www.pcworld.com عبارت www.pcworld.net را تایپ كنید ، مرورگرتان احتمالا به شما خواهد گفت كه این سایت وجود ندارد . اما اگر به جای www.microsoft.com/windowsxp به اشتباه آدرس www.microsift.com/windowsxp را تایپ كنید ، وب سرور حوزه microsift.com وارد عمل می شود .
اگر مطمئن هستید كه آدرس URL وارد شده صحیح و كامل است ، اما باز هم پیغام خطای ۴۰۴ را دریافت كردید ، بهترین راه حل ایناست كه فقط آن بخش از URL را كه به حوزه مربوط است وارد كنید و كلید Enter را فشار دهید تا به صفحه آغازین وب سایت هدایت شوید و سپس از ابزار های جست و جو یا گشت و گذار آن برای یافتن صفحه مورد نظر خود استفاده كنید .
از موتور جست و جو گوگل نیز می توانید برای یافتن صفحه مورد نظر استفاده كنید . گوگل علاوه بر یافتن صفحات مربوط ، تعداد زیادی وب سایت در حافظه cache دارد و به شما امكان بازدید از سایت ها و بعضی از صفحات وب سرور اصلی را می دهد . اگر با كلیك روی یكی از پیوند های جست و جوی گوگل ، خطای ۴۰۴ یا خطای دیگری ظاهر شد ، كلید Backspace را فشار دهید و مجددا روی پیوند cache ( در صورت وجود ) در پایین صفحه كلیك كنید.
منبع : مرکز اطلاع رسانی خانواده شمیم


همچنین مشاهده کنید

سایت تابناکخبرگزاری ایسناخبرگزاری برناسایت انتخابخبرگزاری صدا و سیماسایت اعتماد آنلاینسایت فرادیدسایت اقتصادنیوزسایت برترینهاسایت انرژی پرس