یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

چهاردیواری، اختیاری نیست!


چهاردیواری، اختیاری نیست!
سرطان ریه در بزرگسالانی كه در كودكی دود سیگار استنشاق كرده اند، بیشتر اتفاق می افتد.
تحقیقات جدیدی انجام شده است كه نشان می دهد سیگار نه تنها برای شخص سیگاری بلكه برای اطرافیان آنها نیز بسیار مضر است به خصوص برای كودكانی كه دائماً دود سیگار والدینشان را استنشاق می كنند.
مجله پزشكی بریتیش مدیكال ژورنال با چاپ یك مقاله تحقیقی اعلام داشت با توجه به تحقیقات به عمل آمده، كودكانی كه مجبور به تنفس دود سیگار والدین خود در طول روز هستند، سه برابر بیشتر از دیگران در سنین بزرگسالی در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه و دیگر مشكلات دستگاه تنفسی هستند. این تحقیق از معدود تحقیقاتی است كه با در نظر گرفتن تمام جوانب و روی بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر از ۱۰ كشور مختلف اروپایی انجام شد و در مدت این تحقیق مشخص شد كه ۹۷نفر از افرادی كه مورد تحقیق قرار گرفتند، به تازگی به سرطان ریه مبتلا شده اند، ۲۰نفر سرطان های بدخیم داشتند و بدتر شدند، ۱۴ نفر هم در اثر بیماری های حاد ریوی و بزرگی ریه فوت كردند. این آمار در كسانی كه والدین آنها سیگار می كشیدند، وحشتناك تر بود یعنی تا ۶/۳ درصد بیشتر از بقیه.
وینس می گوید: بیشتر این افراد خودشان سیگاری نبودند و كسانی كه قبلاً سیگار می كشیدند ۳۰ درصد بیشتر از آنهایی كه خودشان سیگاری نبودند به سرطان ریه مبتلا شدند. آژانس مقابله با عوامل محیطی آمریكا گزارش كرده است كه استنشاق دود سیگار بین ۱۵۰۰ تا ۳ هزار كودك را در هر سال به عفونت های ریوی مبتلا می سازد، ۷هزار و۵۰۰ تا ۱۵هزار نفر از این افراد در بیمارستان ها بستری می گردند و سالانه بیش از یك میلیون كودك، به آسم و حمله های آسمی مبتلا می شوند. یكی از مهمترین عوامل مرگ در كودكان نیز در طول این تحقیقات، تنفس دود سیگار مشخص شد. وینس می گوید: بسیاری از كشورها برای جلوگیری از تنفس اجباری دود سیگار و عواقب آن، سیگار كشیدن در اماكن عمومی را ممنوع كرده اند. اخیراً ایتالیا سیگار كشیدن در اماكن عمومی حتی تریاها و رستوران ها را نیز اكیداً ممنوع ساخته، ولی در نیویورك هیچ تدبیری در این مورد اندیشیده نشده است.برای سیگار كشیدن در چهاردیواری اختیاری نمی توان محدودیت و جریمه ای قائل شد، اما بهتر نیست والدین برای حفظ سلامتی و طول عمر كودكانشان لااقل در حضور آنها سیگار نكشند؟
مترجم: راحله زندوكیلی
منبع:msn.com
منبع : روزنامه همشهری


همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلسایت اقتصادنیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت انتخابسایت جهان صنعت نیوزسایت مثلث آنلاینخبرگزاری برناسایت بیتوتهوبگردیسایت نی نی بان