سه شنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۲ / 26 September, 2023
مجله ویستا

سگ را بجنبان - wag the dog


سگ را بجنبان - wag the dog
سال تولید : ۱۹۹۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جین رزنتال، رابرت دنیرو و باری لوینسن
کارگردان : لوینسن
فیلمنامه‌نویس : هیلاری هنکین و دیوید مامت، برمبنای رمانی نوشته لاری بینهارت
فیلمبردار : رابرت ریچاردسن
آهنگساز(موسیقی متن) : مارک نافلر
هنرپیشگان : داستین هافمن، دنیرو، آن هکه، ودی هارلسن، دنیس لیری، ویلی نلسن، مایکل بلسن و آندره‌ا مارتین.
نوع فیلم : رنگی، ۹۷ دقیقه.


دو هفته مانده به انتخابات، رئیس‌جمهور (بلسن) متهم به ایجاد مزاحمت برای یک دختر پیشاهنگ در کاخ سفید می‌شود. برای دور نگه داشتن رسانه‌ها از این موضوع، مشاور رئیس‌جمهور، ̎وینیفرد رایمز̎ (هکه) از یک مشاور سیاسی، ̎دکتر کانراد برین̎ (دنیرو) که متخصص حل کردن چنین مشکلاتی است، کمک می‌طلبد، ̎برین̎ پیشنهاد می‌کند دربارهٔ یک موضوع حیاتی که به‌هیچ وجه واقعیت ندارد، یک تکذیب‌نامه صادر شود؛ مثل تکذیب وجود بمب‌افکن‌های B-3. ̎برین̎به یک تهیه کننده هالیوودی به‌نام ̎استنلی ماتس̎ (هافمن) سفارش می‌دهد تا برنامه‌ای میهن‌ژرستانه و تبلیغاتی در زمینه جنگی در آلبانی بسازد. ̎ماتس̎ گروهی برنامه‌ساز حرفه‌ای شامل ̎لیز باتسکی̎ (مارتین)، ̎فدکینگ̎ (لیری) و ̎جانی گرین̎ (نلسن) را گردهم می‌آورد. آوازها و نشانه‌های تبلیغاتی به‌صورت مستقیم از استودیوی صدای هالیوود روی کانال CNN پخش می‌شود. ستاره این نمایش تبلیغاتی یک خلبان به اصطلاح نجات یافته است که در واقع یک زندانی نظامی روانی (هارلسن) بسیار خطرناک است.
‌● هم زمانی ساخت این هجویه سیاسی با افشای رسوائی جنسی بیل کلینتن، عده‌ای را بر آن داشته تا مقاصد لوینسن و مامت را در همین راستا تلقی کنند، اما این دو هرگز تصور نمی‌کردند که کمدی سیاه آنان با حادثه‌ای واقعی منطبق و هم زمان شود. در عین حال، جدای از مسایل سیاسی، سگ را بجنبان را بایست فیلمی در خور توجه دانست؛ حداقل به‌دلیل آن‌که در بیست و نه روز و با بودجه‌ای اندک (پانزده میلیون دلار) ساخته شده و اعتبار خود را مدیون حضور هافمن و دنیرو در کنار یکدیگر است.


همچنین مشاهده کنید

سایت نی نی بانسایت اکوایرانسایت فرازدیلیسایت تاپ نازسایت جمارانسایت اعتماد آنلاینسایت همشهری‌آنلاینسایت دیپلماسی ایرانیسایت اصلاحات نیوزسایت آفتاب نیوز