چهارشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۱ / 30 November, 2022
مجله ویستا

نگاهی به زندگی Juaquin Turina


نگاهی به زندگی Juaquin Turina
تورینا ۹ دسامبر ۱۸۸۲ در سویل اسپانیا به دنیا آمد. او آموختن موسیقی را با کمک ارگ نواز و رهبر گروه سرایندگان کلیسا در شهر محل تولد خود آغاز کرد. سپس وارد کنسرواتوار مادرید شد و در آنجا زیر نظر خوزه تارگو Jose Targo در نوازندگی پیانو مهارت یافت.
در سال ۱۹۰۵ به پاریس رفت و در Schola Cantorum ثبت نام کرد. تحصیلات وی در زمینه موسیقی، با معلمان متعددی مانند ونسان دندی Vincent D&#۰۳۹;Indy که تاثیر عمیقی روی وی داشت، در همینجا خاتمه می یابد.
تورینا حدود یک دهه در پاریس ماند. همکاری نزدیک وی با اغلب آهنگسازان جوان و مشهور بی شک روی وی تاثیر داشت و او آهنگسازی به روش و زبان آنها را شروع کرد. خوشبختانه، آشنایی و دوستی وی با میهن پرست مشهور، ایزاک آلبنیز Isaac Albeniz ، تفکر او را به سمت موسیقی ملی سوق داد. او قادر بود قابلیت های امپرسیونیستی موسیقی فرانسوی را با لهجه موسیقی فولکلور اسپانیا ترکیب کند.
تورینا با یک کوئینتت پیانو، که توسط کواتور Quatuor در سال ۱۹۰۷ معرفی شد، توجه موسیقیدان های فرانسه را به خود جلب کرد. چهار سال پس از این موفقیت، کار کوارتت زهی وی توسط کواتور توشه Quatuor Touche معرفی شد. این دو اثر با قاطعیت فرم، جمله بندی و حس عمیقی که دارند، شناخته می شوند. این خصوصیات در کارهای مهم بعدی تورینا نیز دیده می شوند.
بیان موسیقیایی از جامعه مذهبی سویل، را با نام La Procesion del Rocio در سال ۱۹۱۲ نوشت و توسط ارکستر سنفونی در مادرید اجرا شد. اثر La Procesion del Rocio تورینا را به چهره مهمی در اسپانیا مبدل ساخت؛ امروزه نیز، این اثر یکی از کارهای جاودان اوست.
تورینا در سال ۱۹۱۴ به اسپانیا برگشت و در مادرید اقامت گزید. از آن تاریخ تا زمان مرگش، نقشی عمده در تاریخ موسیقیایی کشورش داشت. او نوازنده یکی از مشهورترین گروه نوازان به نام Quinteto de Madrid و استاد کنسرواتوار مادرید بود. او همچنین اجراهای باله روس را در اسپانیا رهبری می کرد، نقد موسیقی می نوشت و یکی از اعضای آکادمی هنر اسپانیا بود.
اما مشخصه اصلی وی، خلاقیت او بود. با اجرای اپرای مارگو Margot در سال ۱۹۱۴ در مادرید، او در رده آهنگسازان ملی پیشین خود در اسپانیا قرار گرفت. بسیاری از آثار او از بهترین کارهای موجود در میان اینگونه آهنگسازان است. این آثار عبارتند از La Oracion del Torero برای کوارتت زهی، سنفونی سویانا Sinfonia Sevillana که برنده مقام اول در مسابقه San Sebastian Casino در سال ۱۹۲۰ شد و Danzas Fantasticas که بیانگر شکوه و درخشش ریتم های اصیل آندالوسی می باشد.
پدرو مورالس Pedro Morales موسیقی تورینا را به سه گروه تقسیم می کند. " اول، آثاری که در آنها ملی گرایی دیده نمی شود؛ دوم، آثاری که ملی گرایی نقش غالب در آنهاست و سوم، آثاری که لحن بیان موسیقیایی آنها ترکیبی از اسپانیایی و عناصر خارجی است."
بنا به گفته لی هنری Leigh Henry، تورینا در مهمترین آثار موسیقیایی خود اینگونه است: "یک موسیقیدان امپرسیونیست با حساسیت بالا، هم از لحاظ معنوی و هم موسیقیایی. البته موسیقی وی با آنچه که با نام امپرسیونیسم شناخته می شود، متفاوت است. او به سمت بیان به صورت شاعرانه – ادبی پیش رفته مانند ایبریا Iberia از آلبنیز Albeniz و یا Images از دبوسیDebussy ، اما نحوه برخورد وی با صدا و ریتم از نظر شنیداری، قاطع و هدفمندتر است، و بیشتر از آهنگسازان اسپانیایی پیش از خود، سرشار از احساسات برای طراحی موسیقی خالص است. به طور کل، شاخص کلی کارهای وی، اصالت درونی و امپرسونیسم، با چاشنی رومانتیسیسم است."
خواکین تورینا، ۱۴ ژانویه ۱۹۴۹، در مادرید چشم از جهان فروبست.

سحر درخشان
منبع : هنر و موسیقی


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانسایت عصرایرانسایت همشهری‌آنلاینسایت تجارت نیوزروزنامه تعادلسایت ورزش سهسایت نامه نیوزروزنامه ابتکارسایت سلام نوسایت آفتاب نیوز