دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

شهر دیوانه - MAD CITY


سال تولید : ۱۹۹۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : آرنولد کوپلسن و آن کوپلسن
کارگردان : کنستانتین کوستا گاوراس
فیلمنامه‌نویس : تام ماتیوز، بر مبنای داستانی نوشتهٔ اریک ویلیامز و ماتیوز
فیلمبردار : پاتریک بلوسیه
آهنگساز(موسیقی متن) : توماس نیومن
هنرپیشگان : داستین هافمن، جان تراولتا، آلن آلدا، میا کرشنر، تد لیواین، رابرت پراسکی و بلایت دانر
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۴ دقیقه


مادلین، کالیفرنیا. در موزهٔ تاریخ طبیعی شهر، ̎ماکس براکت̎ (هافمن)، گزارش‌گر تلویزیونی، گزارشی زنده از کشمکش میان یکی از نگهبانان امنیتی اخراج شدهٔ موزه به نام ̎سام بیلی̎ (تراولتا) و کارفرمای سابقش تهیه می‌کند. ̎بیلی̎ تصادفاً به یکی از نگهبانان موزه تیراندازی می‌کند. ̎لاری̎ (کرشنر)، دستیار ̎براکت̎، تصویر مرد زخمی را که تلوتلوخوران از موزه بیرون می‌آید، ̎فیلم‌برداری̎ و پخش می‌کند. این تصویر چنان تأثیرگذار است که بحرانی به پا می‌کند. ̎بیلی̎ گروهی از بچه‌های مدرسه‌ای که برای بازدید از موزه آمده‌اند و خود ̎براکت̎ را گروگان می‌گیرد. ̎براکت̎ نقش میانجی میان ̎بیلی̎ و پلیس را ایفا می‌کند تا با این تجربهٔ منحصر به‌فرد وضعیت شغلی‌اش را احیا کند. مصاحبهٔ زندهٔ ̎بیلی̎ با ̎براکت̎ موفقیت‌آمیز است و ̎بیلی̎ نام ̎نتیجهٔ مجسم محرومیت‌های اجتماعی̎ را به‌خود می‌گیرد. مسئول بخش خبر شبکه، ̎کوین هالندر̎ (آلدا) هم می‌خواهد به زور خود را وارد ماجرا کند. شبکه به ̎براکت̎ پیشنهاد استخدام می‌دهد، به شرطی که ̎بیلی̎ را راضی کند تا با ̎هالندر̎ حرف بزند، ولی ̎براکت̎ که متوجه شده ̎هالندر̎ فقط برای قربانی کردن ̎بیلی̎ آمده، نمی‌پذیرد. وقتی نگهبان زخمی می‌میرد، افکار عمومی تغییر جهت می‌دهند. ̎بیلی̎ گروگان‌ها را آزاد می‌کند و بعد، در حالی‌که خودش در موزه است، آن را منفجر می‌کند. ̎لاری̎، که حالا برای ̎هالندر̎ کار می‌کند، با ̎براکت̎ گیج و مبهوت مصاحبه می‌کند.
● ژورنالیسم و شبکه‌های خبری عمده، عنصر اصلی طرح داستانی این فیلم کوستا گاوراس است و هر چند فیلم ماجرائی تقریباً بدیعی به‌نظر می‌رسد، اما به جرأت می‌توان گفت که نسخهٔ امروزی بعدازظهر نحس سیدنی لومت (۱۹۷۵) است ـ البته به‌جزء تغییر لوکیشن و محل وقوع ماجراهای اصلی از بانک به موزهٔ تاریخ طبیعی. در عین‌حال، هر چند کوستا گاوراس در کارگردانی خود ظرافتی به خرج نمی‌دهد، انتخاب تراولتا برای ایفای نقش ̎بیلی̎ باعث شده تا لایه‌ای از طنز بر فیلم او کشیده شود.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت سلام نوخبرگزاری ایلناخبرگزاری فارسسایت تجارت نیوزسایت مثلث آنلاینسایت اقتصاد 24سایت اقتصادنیوزسایت رکناسایت فرادید