پنجشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۲ / 28 September, 2023
مجله ویستا

آوای موسیقی - The Sound Of Music


آوای موسیقی - The Sound Of Music
سال تولید : ۱۹۶۵
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : رابرت وایز
کارگردان : وایز
فیلمنامه‌نویس : ارنست لیمن، برمبنای نمایش‌نامه‌ای موزیکال کار ریچارد راجرز، اسکار همراستاین دوم هوارد لینزی و راسل کروز.
فیلمبردار : تد مکورد.
هنرپیشگان : جولی اندروز، کریستوفر پلامر، ریچارد هیدن، پگی وود و النور پارکر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۷۴ دقیقه.


راهبه‌ای به‌نام "ماریا" که به‌دلیل عشق دیوانه‌وارش به موسیقی و طبیعت با محیط صومعه هم خوانی ندارد، به‌عنوان معلمه هفت فرزند "ناخدا فون تراپ" (پلامر) به کاخ اشرافی او فرستاده می‌شود. ناخدا به سفر می‌رود و "ماریا" بچه‌ها را با موسیقی آشنا می‌کند و پس از بازگشت او، بالاخره با هم ازدواج می‌کنند. با به قدرت رسیدن آلمانی‌ها در اتریش و شروع جنگ جهانی دوم، ناخدا به‌دلیل مخالفت با نازی‌ها دچار مشکل می‌شود، اما پس از شرکت در چشنواره محلی موسیقی، با خانواده‌اش به خارج از کشور می‌گریزند.
٭ فیلمی موزیکال و منطبق با تمام کلیشه‌های نوع (عشق میان دختر فقیر و مرد پولدار، نازی‌ەای خبیث و پایان خوش) در ستایش موسیقی، که داروی معجزه گری برای ناخدای عبوس و دل‌مرده و هفت کودک شیطانش (به تعد نت‌های موسیقی) از آب در می‌آید. اما اگر بتوان فیلم را فارغ از پرسش‌های جدی تماشا کرد (مثلاً این که "چرا تقریباً هیچ کدام از بچه‌ها هویت فردی ندارند و به نسخه بدل یکدیگر شبیه شده‌اند؟")، آوای موسیقی جذاب و دوست‌داشتنی است و به‌خصوص در جلب تماشاگران نوجوان موفق‌تر است و صحنه‌های به یادماندنی زیادی دارد، از جمله صحنه ورود "ماریا" به کاخ فون تراپ"، آواز "ماریا" و بچه‌ها برای فراموش کردن ترس از رعد و برق، یاد دادن نت‌های موسیقی به بچه‌ها و آواز شب به خیر آن‌ها در مهمانی شبانه. ترانه‌های ریچارد راجرز و اشکار همراستاین دوم در زمان خود با استقبال بسیاری روبه‌رو شد.


همچنین مشاهده کنید

سایت نی نی بانخبرگزاری ایلناخبرگزاری برناروزنامه توسعه ایرانیوبگردیروزنامه ابتکارسایت دیپلماسی ایرانیسایت اعتماد آنلاینسایر منابعروزنامه آرمان ملی