دوشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۴۰۲ / 5 June, 2023
مجله ویستا

مردی که جهان را شگفت زده کرد


مردی که جهان را شگفت زده کرد
بیست و دوم بهمن سال ۱۳۸۵، بیست و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، پیروزی كه به همت مردم ایران و به رهبری بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) به وقوع پیوست.
امام (ره) در بیستم جمادی‌الثانی ۱۳۲۰ هجری قمری، مصادف با (زادروز) بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) در شهرستان خمین دیده به جهان گشود.
امام (ره)، پنج ماهه بود كه پدر ایشان آیت‌ا... سید مصطفی موسوی در ذیحجه ۱۳۲۰ مورد سوء قصد قرار گرفت و شهید شد، ایشان در پانزده سالگی و پس از فوت مادرشان، دوران صباوت را در همان شهر خمین پشت سر گذاشتند و تحصیلات ابتدایی و مقداری از دروس مقدماتی را نزد اهل فضل و دانش آموختند، در نوزده‌ سالگی برای ادامه تحصیل علوم اسلامی رهسپار اراك شدند و سپس به قم رفتند و سطوح عالیه را تا سال ۱۳۴۵ هجری قمری به پایان رساندند.
ایشان در حوزه‌ درسی مرحوم حاج شیخ عبدالكریم حائری پایه‌های علمی و مبانی فقهی و اصولی خود را تحكیم بخشیدند و به درجه اجتهاد نائل شدند، امام (ره) در كنار تدریس فقه، فلسفه و عرفان، درس اخلاق نیز می‌گفتند، در همان زمان عوامل رضاخان به محدود كردن فعالیت‌های ایشان اقدام می‌‌كنند، اما امام از حركت روشنگرانه باز نماندند و به راه خود ادامه دادند.پس از درگذشت آیت‌ا... بروجردی، مرجعیت امام از سوی فضلای روحانی و مردم اعلام می‌‌شود، جهاد فرهنگی و مبارزه امام (ره) قوت افزون‌تری می‌‌یابد و در سال‌های ۴۰ تا ۴۲ شمسی، این مبارزات به اوج خود می‌رسد.
در پانزده خرداد ۴۲، امام به مدت سیصد روز بازداشت می‌‌شود، پس از آزادی یك‌بار دیگر پس از سخنرانی‌های آتشین در رابطه با رژیم پهلوی، دستگیر و به تركیه تبعید می‌‌شود و پس از یازده ماه اقامت در تركیه به عراق می‌‌روند، در مهرماه سال ۵۷، امام به فرانسه می‌‌روند و در نوفل لوشاتو اقامت می‌‌كنند، در طی تمام این پانزده سال، امام به بیان ارزش‌ها و آرمان‌های رهایی‌بخش اسلام می‌‌پردازند و مردم از این رهنمون‌ها استفاده می‌‌كنند...
رژیم به بن‌بست می‌‌رسد، امام عزم وطن می‌‌كند: عزمی جزم، عزم دیدار امت، عزم رزم.در تاریخ دوازدهم بهمن‌ماه ۱۳۵۷، امام فرانسه را به مقصد ایران ترك می‌‌كنند، تهران مالامال از مردمی است كه یكپارچه و متحد، با اشتیاق تمام به استقبال امامشان آمده‌اند، هواپیما در مهرآباد به زمین می‌‌نشیند و امام پای به خاك گلگون و آزاد میهن اسلامی می‌‌گذارند و در آغوش ملت جای می‌‌گیرند...
همه‌جا، شادی است، صلوات است و تكبیر به عشق و التهاب، اشتیاق و شجاعت و شهادت درهم آمیخته می‌‌شود و سرانجام در ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷، امام و امت پیروز می‌‌شوند و انقلاب اسلامی دوباره در جهان متولد می‌‌شود. یاد امام (ره) را گرامی می‌‌داریم،مردی كه جهان را شگفت زده كرد بیست و هشتمین بهار آزادی به یكایك ایرانیان مبارك باد.
منبع : مجله خانواده سبز


همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزروزنامه ابتکارسایر منابعسایت اقتصادنیوزسایت اصلاحات نیوزسایت دیدارنیوزروزنامه آرمان ملیسایت چیدانهسایت دیدبان ایرانسایت فرادید