یکشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 28 May, 2023
مجله ویستا

بیلی جک - Billy Jack


بیلی جک - Billy Jack
سال تولید : ۱۹۷۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مری رُز سولتی
کارگردان : ت. س. فرانک (تام لافلین)
فیلمنامه‌نویس : فرانک کریستینا (لافلین) و ترزا کریستینا (دلورس تیلر)
فیلمبردار : فرد کوئن‌کمپ و جان استیونز
آهنگساز(موسیقی متن) : موندل لو.
هنرپیشگان : لافلین، تیلر، کلارک هوات، برت فرید، جولی وب، کن توبی، ویکتور ایزی، دبی شاک، جان مکلور، دیوید رویا، سوزان فاستر، استن رایس و ترزا کلی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۳ دقیقه.


«باربارا»ی نوجوان (وب) که از خانه فرار کرده بود، در حالی که باردار است، بازمی‌گردد وقتی پدرش که معاون کلانتر شهر است، ماجرا را می‌فهمد وحشیانه کتکش می‌زند و او دوباره فرار می‌کند. «بیلی جک» (لافلین)، یک نیمه سرخ‌پوست پیدایش می‌کند. «بیلی جک» که دوران ناخوش‌آیندی را در ویتنام گذرانده اکنون در صحرای آریزونا پرسه می‌زند و از موستانگ‌ها در مقابل شگارچیان محلی محافظت می‌کند. او «باربارا» را به مدرسه «جین رابرتس» (تیلر) می‌برد که به‌خاطر چند نژادی بودن مدرسه‌اش، مورد اعتراض اهالی است. «استوارت پاسنر» دامدار (فرید) برای پیدا کردن «باربارا» جایزه تعین می‌کند و پسرش، «برنارد» (رویا) نیز دانش‌آموزی به‌نام «سیندی» (فاستر) را برای لو دادن جای «باربارا» اذیت می‌کند. ولی «ویلی جک» سر می‌رسد «سیندی» را نجات می‌دهد «برنارد» و دوستش، «دایناسور» (مکلور)، «باربارا» را با «مارتین» (رایس)، پسری سرخ‌پوست می‌بینند و او را به شدت کتک می‌زنند. آنان که منتظر حمله «بیلی جک» هستند. وقتی «جین» به جایش می‌آید، او را می‌گیرند و به او هتک حرمت می‌کنند. یکی از دار و دسته کلانتر، «مارتین» را می‌گیرد و «برنارد» به او شلیک می‌کند. «بیلی جک» و «باربارا» به محاصره افراد کلانتر درمی‌آیند. و در اینجا، «بیلی جک» هتک حرمت و به «جین» را می‌پذیرد و به این شرط خود را تسلیم می‌کند که اجازه دهند «جین» بدون مزاحمت اهالی، مدرسه‌اش را اداره کند و «باربارا» نیز تحت سرپرستی «جین» باشد.
* فیلم‌نامه چند وجه داستان را دربرمی‌گیرد، در نتیجه قسمت‌ها کشدار و بعضی نارسا هستند. صرفنظر از مرکز ثقل ملو دراماتیک فیلم چند بخش نیمه مستند و جالب وجود دارد که انگار متعلق به اثر دیگری است. مهمترین جنبه کار جسارت رادیکال مآبانه‌اش است. لافلین به‌جز کارگردانی، در رأس بازیگران نیز ایفای نقش می‌کند. لافلین بعدتر دو دنباله می‌سازد: محاکمه بیلی جک (1974) و بیلی جک به واشینگتن می‌رود (1977).


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینوبگردیسایت نی نی بانسایت مشرقروزنامه شهروندروزنامه شرقسایت انصاف نیوزخبرگزاری ایلناسایت باتوسایت جهان صنعت نیوز