دوشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۳۹۸ / 17 June, 2019
مجله ویستا

آگهی های تبلیغاتی را متوقف سازید!


آگهی های تبلیغاتی را متوقف سازید!
در فیلم علمی ـ تخیلی Minority Report ، نوعی تبلیغات تجاری نمایش داده شده است كه در آن ، تبلیغ كننده به عابران در خیابان نزدیك شده و با صدا كردن نام كوچك آنها ، برای اجناس خود مشتری پیدا می كند . گر چه این موضوع فقط یك داستان تخیلی است ، اما در اینترنت رنگ واقعیت به خود گرفته است .
در حال حاضر هنگامی كه در وب وارد صفحه ای حاوی بانرهای تبلیغاتی می شوید ، آگهی دهندگان می توانند اطلاعاتی از قبیل آدرس (URL) صفحه ، آدرس lP ، زمان و نیز نسخه مرورگر شما را به دست آورند .
سپس می توانند كوكی هایی را در سیستم شما قرار دهند كه به آنها امكان می دهد تا بفهمند كدام آگهی ها را مشاهده كرده اید . آنها ممكن است نام شما را ندانند اما از علایق شما با خبرند .
جدای از موارد امنیتی ، آگهی های online بسیار آزار دهنده هستند . فرقی نمی كند كه این آگهی ها از چه نوعی باشند : بانر ، بازشو یا pop_under ؛ همه آنها پهنای باند زیادی را اشغال كرده و برای شما ایجاد مزاحمت می كنند .
شما می توانید با دریافت اشتراك افزار ها و نرم افزار های رایگان از اینترنت ، آنها را متوقف كنید . اما روش دیگری برای متوقف ساختن آگهی های تبلیغاتی ، استفاده از یك ویرایشگر متن است .
برای درك این راه حل ، لازم است اندكی در مورد اسامی و ادرس های موجود در اینترنت آكاهی داشته باشید . هر وب سایت یك آدرس lP منحصر به فرد مانند ۶۳.۱۱۱.۱۳.۱۰۰ دارد .
این عدد برای كامپیوتر ها مناسب است ، اما افراد استفاده از نام حوزه (سایت) را ترجیح می دهند چون به راحتی در ذهن می ماند ، مانند www.webeiran.com فرآیند تبدیل نام حوزه به آدرس lP ، به وسیله سرور سیستم نام حوزه (DNS) انجام می شود .
اغلب سیستم عامل های معروف ، از طریق كدگذاری سخت افزاری آدرس lP برای حوزه های خاص ، مكانیزمی را برای نادیده گرفتن مرحله جست و جو در DNS ارائه می دهند . سیستم عامل ویندوز ، از یك فایل متنی ساده به نام Hosts ( بدون پسوند ) استفاده می كند .
این فایل معمولا در پلت فرم های ویندوز ۹X در پوشه Windows و در پلت فرم های خانواده NT در پوشه Driversetc تحت پوشه Windows System قرار دارد . می توانید این فایل را در برنامه Notepad باز كرده و مشاهده كنید .
هر خط عملیاتی در فایل Hosts ، شامل یك آدرس lP ، یك یا چند فاصله و یك نام حوزه است . هر عملیاتی كه بعد از كاراكتر توضیحی # قرار دارد ، نادیده گرفته می شود . به عنوان مثال :
۶۳.۱۱۱.۱۳.۱۰۰ www.pcmag.com #PCMagazine
هنگامی كه نام حوزه در فایل Hosts شما وجود داشته باشد ، سیستم عامل ، دیگر در خواستی برای جستجو و جو در DNS ارسال نمی كند .
مرورگر شما برای نمایش یك بانر تبلیغاتی ، محتوای آگهی را از سایت آگهی دهنده دریافت می كند . حال اگر برای این درخواست پاسخی دریافت نشد ، آگهی نمایش داده نمی شود .
شما می توانید برای ارتباط دادن نام حوزه آگهی دهنده به یك آدرس lP اشتباه ، از فایل Hosts استفاده كنید ؛ در نتیجه به چنین در خواست هایی . پاسخ داده نمی شود !
آدرس lP خاص ۱۲۷.۰.۰.۱ نشان دهنده میزبان محلی ، یعنی كامپیوتر خود شما است . اگر شما نام حوزه یك آگهی دهنده را با آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ در فایل Hosts ارتباط دهید ، هر درخواستی برای دریافت آدرس (URL) در آن حوزه ، به سرعت با پیغام خطا مواجه می شود .
زیرا آن (URL) به طور كامل بلوكه شده است ؛ بدین ترتیب شخص آگهی دهنده هیچ گونه ارتباطی با كامپیوتر شما پیدا نكرده و نمی تواند آدرس lP شما را مشاهده كند و به كوكی های موجود در سیستم شما دسترسی یابد .
البته ممكن است پنجره های pop_up و pop_under همچنان ظاهر شوند ، اما محتوای تبلیغاتی موجود در آنها نمایش نمی یابند .
فرآیند ویرایش یك فایل Hosts برای بلوكه كردن تمام نام حوزه های آگهی دهنده ، كار بسیار وقت گیری است . خوشبختانه ، لازم نیست خودتان این كار را انجام دهید ، بلكه فقط كافی است عبارت ad blocking hosts file windows را در وب جست و جو كرده و از میان سایت های حاصل ، یكی را انتخاب كنید .
دقت كنید پیش از آنكه فایل دریافتی را با فایل Hosts خود جایگزین كرده و هر خط غیر توضیحی را از فایل اصلی به فایل جدید كپی كنید ، از فایل Hosts اصلی خود ، نسخه پشتیبان تهیه كنید .
حال حافظه cache مرورگر خود را پاك كنید تا آگهی های تبلیغاتی كه قبلاً در آن قرار داشته است ، از بین برود . سپس به محض اینكه مرورگر خود را مجدداً راه اندازی كنید ، آگهی های تبلیغاتی مسدود خواهند شد .
البته در برخی از سیستم ها ، یك فایل Hosts حجیم ممكن است سرعت اتصال اینترنت كاهش دهد . در این صورت ، فایل اصلی Hosts را به جای خود بازگردانید و در عوض از یك نرم افزار رایگان یا اشتراك افزار مسدود كننده استفاده كنید . حال اگر آگهی دهنده از یك (URL) كه با آدرس lP عددی شروع می شود ، استفاده كند ، استفاده از این ترفند هیچ تاثیری نخواهد داشت .
اگر به هنگام دسترسی به یك حوزه خاص ، با پیام های خطای غیر منتظره ای روبه رو شدید ، ممكن است لازم باشد فایل Hosts دریافتی از اینترنت ، سایت www.nefflix.com را بلوكه می كنند . اگر از این سرویس استفاده می كنید ، لازم است این آدرس را از فایل Hosts حذف كنید .
هنگامی كه با استفاده از فایل Hosts ، حوزه ای را بلوكه می كنید ، آن حوزه همراه با تمامی پروتكل ها و برنامه های كاربردیش متوقف می شود . فرضاً شما نمی توانید به تصاویر یك سایت اجازه ورود دهید اما كوكی های مربوط به آن را بلوكه كنید .
اگر مایلید كه كنترل بهتری روی چند حوزه داشته باشید ، فایل Hosts را به همراه یك برنامه كمكی رایگان مفید مانند CookieCop ۲ واقع در آدرس ( www.pcmag.com/utilities ) به كار برید .
آگهی های بلوكه شده توسط فایل Hosts ، با یك پیغام خطای ( This page cannot be displayed ) یا یك علامت × قرمز رنگ كه نشان دهنده یك تصویر گم شده است ، جایگزین می شوند .
این كار می تواند موجب شود كه صفحه نسبتاً عجیب به نظر برسد .
علی رغم این محدودیت ها ، تكنیك Hosts ، امنیت شما را افزایش داده و از ورود اغلب تبلیغات تجاری ممانعت می كند .
منبع : مرکز اطلاع رسانی خانواده شمیم
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

سایت نامه نیوزروزنامه ایرانسایت آپاراتسایت خبرآنلاینسایت همشهری‌آنلاین