پنجشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۲ / 28 September, 2023
مجله ویستا

دردسر میمون - MONKEY TROUBLE


دردسر میمون - MONKEY TROUBLE
سال تولید : ۱۹۹۴
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : هایده روفوس و میمی پولک
کارگردان : فرانکو آموری
فیلمنامه‌نویس : استو کریگر و آموری
فیلمبردار : لوچانو توولی
آهنگساز(موسیقی متن) : مارک منیسنا
هنرپیشگان : فینستر، تورا برج، هاروی کایتل، میم راجرز، کریستوفر مک‌دانلد، ایدریان جانسن و جولیان جانسن
نوع فیلم : رنگی، ۹۵ دقیقه


ـ ̎فینگرز̎، یک میمون افریقائی، وسیلهٔ کسب و کار زندگی یک کولی ولگرد به نام ̎ آزرو̎ (کایتل) است. او دزدی می‌کند، جیب می‌زند و بدین ترتیب زندگی ̎ آزرو̎ را اداره می‌کند. اما روزی فرار می‌کند و در پارک به ̎اوا ̎ (برچ) ـ دختری نه ساله که نزد مادرش ̎ایمی̎ (راجرز) و پدرخواندهٔ پلیسش، ̎تام̎ (مک‌دانلد) زندگی می‌کند ـ بر می‌خورد. ̎اوا ̎او رابه منزل می‌برد اما ̎فینگرز̎ ـ که ̎اوا ̎ را ̎داجر̎ می‌نامد ـ همچنان دزدی می‌کند و از آن جمله جواهرات یک زن را دزدیده و پنهان کرده است. ̎اوا ̎ که فرار بود تعطیلات آخر هفته نزد پدرش بگذراند، از رفتن امتناع می‌کند. از سوی دیگر ̎ آزرو̎ که همچنان به دنبال یافتن میمون است، به خانهٔ پدر ̎اوا ̎ می‌رسد. ̎اوا ̎ و ̎فینگرز̎ فرار می‌کنند. در اینجا ̎ایمی̎ اموال دزدیده شده توسط ̎فینگرز̎ را پیدا می‌کند. به دنبال یک تعقیب و گریز، ̎فینگرز̎ دستگیر می‌شود، اما نمی‌تواند دوری ̎اوا ̎ را تحمل کند، ̎اوا ̎ نیز گریان و نگران ̎فینگرز̎ را می‌خواهد. سرانجام ̎فینگرز̎ فرار می‌کند و خود را به ̎اوا ̎ می‌رساند. آن‌دو نزد هم می‌مانند.
این یکی واقعاً نبوغ‌آساست. کلیشه‌ها و فرمول‌ها در قالب دوستی سوزناک، پرشور و پر از تنش و حادثه، اخلاق بد و اخلاق خوب، دزدها و بچه‌های خوب خانواده‌های مهربان اما پر از مشکل در یک ترکیب استثنائی از دو شخصیت: یک دختر کوچولوی شیرین و یک میمون تربیت شده، بسیار پر ضرب، پر از حادثه و تعقیب و گریز و دوربینی که در پائین‌ترین سطح نزدیک‌ زمین به طرزی اعجاب‌انگیز پرتحرک کار می‌کند. همچنان در کوشش این سال‌های اخیر سینمای امریکا برای بازگرداندن سادگی و سلامت و جذابیت‌های سالم و عام‌پسند به سینمای خانواده و بسیار گرمتر و پر تحرک‌تر از فرمول‌های قدیمی والت دیزنی.


همچنین مشاهده کنید

سایت اصلاحات نیوزسایت اقتصادنیوزروزنامه ایرانوبگردیخبرگزاری فارسخبرگزاری ایرناسایت الفسایت انصاف نیوزخبرگزاری صدا و سیماروزنامه همشهری