شنبه, ۱۱ آذر, ۱۴۰۲ / 2 December, 2023
مجله ویستا

وحشی - Le Sauvage


وحشی - Le Sauvage
سال تولید : ۱۹۷۵
کشور تولیدکننده : فرانسه و ایتالیا
محصول : ریمون دانون
کارگردان : ژان پل راپنو
فیلمنامه‌نویس : الیزابت راپنو، ژان لو دابادی و ژان پل راپنو.
فیلمبردار : پی‌یر لوم.
آهنگساز(موسیقی متن) : میشل لوگران.
هنرپیشگان : ایو مونتان، کاترین دونوو، لوییجی وانوکی، دانا وینتر، بوبو لوئیس، تونی رابرتس، پگی رومرو و جفری کاری.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۷ دقیقه.


«نلی شاستولیه» (دونوو) پس از جشن نامزدی‌اش در ونزوئلا از دست نامزدش، «ویتوریو لوپوراتی» (وانوکی) می‌گریزد و در هتلی پنهان می‌شود. او در این هتل با «مارتن کوتانس» (مونتان) آشنا می‌شود که او نیز از شرکت بزرگ که همسر آمریکائی‌اش تأسیس کرده تا از استعداد او به‌عنوان عطرساز بهره‌برداری کند، بیرون آمده و حالا می‌خواهد به تنهائی به جزیره‌ای پناه ببرد. «نلی» از سوی نامزد غضبناک و یکی از علاقه‌مندان سابقش که «نلی» یک تابلوی نقاشی از او دزدیده، تحت تعقیب است. او تصادفاً به همان جزیره‌ای می‌آید که «مارتن» آنجاست. «مارتن» مدتی از دست او می‌گریزد، اما سرانجام مجذوب جذابیت‌های عجیب «نلی» می‌شود. «جسی» (وینتر)، همسر «مارتن» چند نفر را برای دستگیری «مارتن» استخدام کرده است. سرانجام هم او را دستگیر می‌کنند و به «تمدن» باز می‌گردانند اما «مارتن» از بازگشت به کارخانه سرباز می‌زند و برای جریمه لغو قراردادش به زندان می‌رود. او پس از آزادی به‌دنبال «نلی» می‌رود و آن دو سرانجام در مزرعه‌ای با هم زندگی می‌کنند.
* فیلم به‌شدت یادآور فضای فیلم‌هائی مثل رابینسون کروزوئه و گم‌گشته (لینا ورتمولر، 1974) است که ماجراهای‌شان در مکانی پرت و دورافتاده رخ می‌دهد. وحشی نمونه‌ای از فیلم‌های خوش سروظاهر فرانسوی است که ایده جزئی و کوچک آن یا کنار گذاشته می‌شود (مثل طرح فرعی همسر «مارتن» و توطئه کارهای بزرگ تجاری‌اش) یا برای مهم نشان دادن، زیادی بزرگ جلوه می‌کند. نه مونتان و نه دونوو با این نوع کار راحت نیستند و بازی‌های پُر جنب‌وجوشی ارائه می‌دهند که تحت‌الشعاع های و هوی و جنجالِ بی‌وقفه وانوکی قرار می‌گیردد. باعث تأسف است که مهارت‌های خلاقانه راپنو، ظاهراً از زمان فیلم نویدبخش زندگی در قصر (1965)، از بین رفته است.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناروزنامه آرمان ملیسایت دیدبان ایرانسایت ورزش سهروزنامه دنیای اقتصادروزنامه شهروندسایت دنده 6خبرگزاری ایسناروزنامه توسعه ایرانیسایت الف