چهارشنبه, ۹ فروردین, ۱۴۰۲ / 29 March, 2023
مجله ویستا

داستان یک عشق - Cronaca Di Un Amore


داستان یک عشق - Cronaca Di Un Amore
سال تولید : ۱۹۵۰
کشور تولیدکننده : ایتالیا
محصول : ویلانی فیلم
کارگردان : میکل آنجلو آنتونیونی.
فیلمنامه‌نویس : دانیله دانتسا، سیلویو جو وانینتی، فرانچسکو مازه‌لی، پی‌یرو تلینی و آنتونیونی، برمبنای داستانی نوشته آنتونیونی.
فیلمبردار : انتسو سارفین.
آهنگساز(موسیقی متن) : جووانی فوسکو
هنرپیشگان : لوچیا بوزه، ماسیمو جیروتی، فردیناندو سارمی، جینو روسی، ماریکا روسکی و رزی میرافیوره.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۹۶ دقیقه.


"انریکو" (سارمی)، مهندس ثروتمند میلانی، از کارآگاهی می‌خواهد تا رفت و آمدهای همسرش، "پائولا" (بوزه)، را زیر نظر بگیرد. کارآگاه در می‌یابد که "پائولا" در شهر زادگاهش محبوبی، مثل خودش از طبقه کارگر، به‌نام "گوئیدو" (جیروتی)، داشته که در پی مرگ نامزد "گوئیدو" ـ و احساس گناه مشترک آن دو که می‌توانسته‌اند مانع مرگ دختر شوند ـ از او جدا شده است. حالا "گوئیدو" به میلان آمده و رابطه قبلی خود با "پائولا" را از سر گرفته است. اما "پائولا" که قادر نیست بین او و زندگی مرفه فعلی یکی را انتخاب کند، زمانی که پی به تحقیقات کارآگاه خصوصی می‌برد به "گوئیدو" پیشنهاد می‌دهد تا "انریکو" را به قتل برسانند. این پیشنهاد که ابتدا شوخی به‌نظر می‌رسد، آرام‌آرام جدی می‌شود. از سوی دیگر، "انریکو" که از نتیجه گزارش کارآگاه و رابطه "پائولا" با خبر شده است، درست در شبی که "گوئیدو" بر سر راهش قرار گرفته با اتوموبیل از روی پلی سقوط می‌کند؛ اما مشخص نیست که حادثه، بر اثر بی‌احتیاطی بوده یا نشانه عزم مرد جفادیده به خودکشی یا توطئه زوج عاشق.
٭ نخستین فیلم بلند آنتونیونی، که اگرچه از نظر مضمون، شباهت اندکی به آثار ممتاز بعدی او دارد، اما از لحاظ شکل به اندازه آن‌ها درخشان می‌نماید (از جمله، حرکت‌های دوربین که شخصیت‌ها را تعقیب می‌کند و یک‌نما ـ صحنه که ۴ دقیقه طول می‌کشد). این‌جا استاد، به اعتراف خود او، بسیار متأثر از خانم‌های جنگل بولونی (روبر برسون، ۱۹۴۵) و جعبه پاندورا (گئورگ ویلهلم پابست، ۱۸۲۸) است و حاصل به‌نوعی یک فیلم نوآر ایتالیائی به‌شمار می‌آید.


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزسایت لنداسپاروزنامه همشهریسایت دیدارنیوزسایت مجله شبکهروزنامه دنیای اقتصادسایت آفتاب نیوزسایت تابناکسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه توسعه ایرانی