چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023
مجله ویستا

جوجه کوچولو - CHICKEN LITTLE


جوجه کوچولو - CHICKEN LITTLE
سال تولید : ۲۰۰۵
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : والت دیزنی
کارگردان : مارک دیندال
فیلمنامه‌نویس : ران آندرسن، ران ج. فریدمن و استیو بنسیچ، برمبنای داستانی نوشتهٔ دیندال و مارک کندی
آهنگساز(موسیقی متن) : جان دنبی
نوع فیلم : رنگی، ۹۱ دقیقه. نقاشی متحرک
صدا : زاک براف، گری مارشال، دن ناتس، پاتریک استوارت، ایمی سداریس، استیو زان، جون کیوساک و والاس شون


̎جوجه کوچولو̎ (براف)، مرغ جوان و ساده‌دلی است که در شهر اوکلی اوکس زندگی می‌کند. یک روز که میوهٔ بلوطی می‌افتد و به کله‌اش اصابت می‌کند، وحشت کرده و به همه هشدار می‌دهد که آسمان است که به همین زودی‌ها بر سرمان خراب خواهد شد. خُب البته، ̎جوجه کوچولو̎ اشتباه می‌کند ولی به هر حال همین مسئله باعث شرمندگیِ پدرش، ̎باک کلاک̎ (مارشال) می‌شود و حالا مرغ جوان سعی می‌کند یک طوری قضیه را رفع و رجوع کند. در حالی‌که بهترین دوستانش، ̎ابی مالارد̎ (کیوساک)، ̎رانت آو د لیتر̎ (زان) و ̎فیش آت آو واتر̎ در کنارش ایستاده و از او حمایت می‌کنند، ̎فاکس لاکسی̎ (سداریس)، ورزشکار محبوب مدرسه‌ از هر فرصتی برای تحقیر کردن ̎جوجه کوچولو̎ استفاده می‌کند. در نتیجه از آن پس ̎جوجه کوچولو̎ سعی می‌کند کشف‌های اخیر خود را برای خودش نگه دارد؛ ولی وقتی مرغی به شواهدی به اصطلاح علمی دست می‌یابد که نشان می‌دهد آسمان واقعاً هم به‌صورت تکه‌های شش‌ضلعی بزرگ دارد بر سرشان خراب می‌شود، فی‌الواقع چه کاری از دستش ساخته است؟
● به‌رغم نظرات منتقدان، چیزی در جوجه کوچولو نیست که نشان دهد فرمول موفق والت دیزنی پس از چندین دهه کارآئی به بن‌بست رسیده است. در واقع غیر از یک تغییر سریع به انیمیشن دیجیتالی، باقی جوجه کوچولو دیزنی‌وارترین حالت دیزنی است. این‌جا طبق سنت استفادهٔ مجدد از داستان‌های کودکانه عمل شده ولی حس و حال امروزی هم فراموش نشده است و مثلاً المان‌های در حال سقوط در واقع حاصل هجوم موجودات بیگانه‌اند. این پدیده‌ٔ هوشمندانه‌ای است که راه را برای قابلیت‌های بصری در خلقت روبات‌ها باز می‌کند. اما دیزنی هم‌چنان پیامی فارغ از تکنولوژی دارد. اوج تقابل فیلم، این است که جوجه‌ای قابلیت خود را به پدرش ثابت کند. براف و مارشال با اجراهای خود دو سوی این رابطهٔ پدر و فرزندی‌ را خوب از کار درمی‌آورند. دنیای اطراف این دو شخصیت، رنگارنگ و پُر از موجودات مختلف است و واقعاً حس کتاب قصه را دارد. نکتهٔ قابل تأمل این‌که دیزنی که معمولاً وردست‌های بی‌خطر و مثبتی برای شخصیت‌های اصلی در نظر می‌گیرد در این‌جا به دو انتخاب مخاطره‌آمیز دست زده است: یک جوجه اردک واقعاً زشت و یک بچه‌ماهی. فیلم در ابتدا واقعاً سخت و کُند جلو می‌رود ولی بعد لذت‌بخش می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناروزنامه تعادلسایت پارسینه پلاسسایت دیدبان ایرانسایت آفتاب نیوزسایت نورنیوزخبرگزاری مهرسایت انتخابسایت انصاف نیوزسایت جماران