دوشنبه, ۱۸ فروردین, ۱۳۹۹ / 6 April, 2020

مجله ویستا

جنگ بزرگ - La Grande Guerra


جنگ بزرگ - La Grande Guerra
سال تولید : ۱۹۵۹
کشور تولیدکننده : ایتالیا
محصول : دینو د لورنتیس
کارگردان : ماریو مونیچلی
فیلمنامه‌نویس : آجه، اسکارپلی، لوچیانو وینچنتسونی و مونیچلی، برمبنای داستانی نوشته وینچنتسونی.
فیلمبردار : جوزپه روتونو و روبرتو جراردی.
آهنگساز(موسیقی متن) : نینو روتا.
هنرپیشگان : آلبرتو سوردی، ویتوریو گاسمن، سیلوانا مانگانو، فولکو لولی، برنار بلیه، رومولو والی و ویتوریو سانیپولی.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۱۸ دقیقه.


ایتالیا، آغاز جنگ جهانی اول. خلاف‌های "چووانی بوزاکا" (گاسمن) بخشیده می‌شود تا در عوض رهسپار جبهه شود. او به‌زودی در کنار "اورسته" جاکوواچی (سوردی) قرار می‌گیرد. این دو هیچ انگیزه‌ای برای شرکت در جنگ ندارند. تا این‌که در اقدامی برای فرار، خود را از گروه‌شان جا می‌گذارند و شبی را در شهری به صبح می‌رسانند. مردم شهر آنان را تشویق می‌کنند و پس از برخورد با همسر مردی که در جبهه به قتل رسیده، دو مرد چنان تحت تأثیر قرار می‌گیرند که تصمیم می‌گیرند واقعاً در جنگ شرکت کنند. با این همه، به‌زودی به اسارت نیروهای اتریشی در می‌آیند و پس از خودداری از افشای اطلاعات درباره یک پل سوق‌الجیشی تیرباران می‌شوند.
٭ نسخه ایتالیائی ارزش افتخار (جان فورد، ۱۹۵۲) که از کمدی سبک آغاز می‌شود و به تراژدی سنگین می‌انجامد. سوردی، گاسمن و مانگانو (در نقش "کنستانتینا"، خیابان‌گردی که کیف بغلی "جووانی" را به سرقت می‌برد) بسیار مؤثر ظاهر می‌شوند. با این همه فیلم، حداقل از طرف تماشاگران، با استقبال مورد نظر روبه‌رو نمی‌شود.

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


روزنامه ابتکارسایت مشرقسایت تابناکخبرگزاری ایلناخبرگزاری برناروزنامه شهروندخبرگزاری صدا و سیماسایت شفقناروزنامه همدلیروزنامه دنیای اقتصاد