چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

کلئو از ساعت ۵ تا ۷ - Cleo From 5 To 7


کلئو از ساعت ۵ تا ۷ - Cleo From 5 To 7
سال تولید : ۱۹۶۱
کشور تولیدکننده : فرانسه
محصول : ژرژ دو بورگار
کارگردان : آنیس واردا.
فیلمنامه‌نویس : آنیس واردا.
فیلمبردار : ژان رابیه.
آهنگساز(موسیقی متن) : میشل لوگران.
هنرپیشگان : کلورین مارشان، آنتوان بورسی‌یر، دوروتی بلانک، لوگران، دومینیک داوری، ژان لوک گلدار، آنا کارینا، ادی کنستانتین، سامی فری، ژان کلود بریالی، ایو روبر و آلن اسکات.
نوع فیلم : سیاه و سفید، رنگی، ۹۰ دقیقه.


بعدازظهری در پاریس. خواننده‌ای به‌نام "کلئو" (مارشان) منتظر جواب آزمایش سرطانش است. در این فرصت، به سراغ فال بینی می‌رود، اما ورق‌ها ترس او را تشدید می‌کنند. با دوست و مدیر برنامه‌هایش، "آنژل" (داوری) به کافه‌ای می‌رود تا آرامش پیدا کند. به فروشگاهی می‌روند و "کلئو" با دیدن زیبائی و جوانی خودش در آینه روحیه پیدا می‌کند و کلاهی می‌خرد. "کلئو" به خانه‌اش در مونپارناس برمی‌گردد و محبوبش به دیدنش می‌آید، اما ملاقات سردی است. پیانیست (لوگران) و شاعر "کلئو" برای تمرین ترانه تازه‌شان می‌آید، اما ترانه، "کلئو" را به یاد ترس‌هایش می‌اندازد و کلافه از نیش و کنایه نوازندگان، می‌رود. در کافه‌ای، "کلئو" یکی از آهنگ‌های خودش را از دستگاه پخش می‌کند، اما کسی گوش نمی‌کند. دوستش "دوروتی" (بلانک) را می‌بیند و همراه او فیلمی را برای محبوب "دوروتی" که آپاراتچی است، می‌برند. او فیلم کمدی کوتاهی برای‌شان نمایش می‌ٔهد و "کلئو" موقتاً اضطرابش را فراموش می‌کند، ولی هنگام رفتن، "دوروتی" آینه‌اش را می‌شکند و "کلئو" پریشان می‌شود. با نزدیک شدن ساعت هفت، در پارکی با "آنتوان" (بورسی‌‌یر) ملاقات می‌کند، سرباز جوان و خوش‌قلبی که آخرین ساعت‌های مرخصی‌اش را می‌گذراند و باید به الجزایر برگردد. "کلئو" شرایطی را توضیح می‌دهد و "آنتوان" قول می‌دهد که تا مطب دکتر با او برود. حالا "کلئو" می‌تواند با شجاعت با سرنوشتش روبه‌رو شود.
٭ فیلم که واردا را به شهرت رساند و با همکاری دوستان او (گدار و کارینا در نقش‌هائی کوتاه) ساخته شد؛ غزلی است در ستایش از زندگی و وحشت از مرگ. پرسه‌زدن‌های زن جوان، که پیش‌گوئی یک فالگیر ـ طی آن صحنه زیبای آغازین ـ او را به نتیجه آزمایشش بدبین کرده است، به شکلی باورنکردنی تلخی و شیرینی را توأمان منتقل می‌کند. واردا همچنین موفق می‌شود با حفظ ضرباهنگ مناسب، زمان واقعی و زمان فیلم را بر هم منطبق کند. پایان کنائی و دو پهلوی فیلم از دیگر ویژگی‌های فوق‌العاده آن است.


همچنین مشاهده کنید

سایت انتخابسایت نامه نیوزروزنامه دنیای اقتصادسایت آفتاب نیوزسایت بیتوتهسایت اقتصاد 24سایت چیدانهسایت دیجیاتوسایت ساعدنیوزسایت ورزش سه