چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

گولاگ - Gulag


گولاگ - Gulag
سال تولید : ۱۹۸۵
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : لوریمار
کارگردان : راجر یانگ
فیلمنامه‌نویس : دان گوردون، برمبنای داستانی نوشته رافائل شائولی، یهوشوآ بن - پورات.
فیلمبردار : کِلوین پایک.
آهنگساز(موسیقی متن) : المر برنستاین.
هنرپیشگان : دیوید کیت، مالکوم مک‌داول، دیوید ساچت، وارن کلارک، جان مک‌انری، نانسی پل و برایان پتیفر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۹ دقیقه.


«میکی» (کیت)، ورزشکار آمریکائی که به‌عنوان خبرنگار ورزشی تلویزیونی برای پوشش دادن بازی‌های اسپارتاکا به مسکو رفته، یک مأمور کا.گ.ب. را می‌خورد و قبول می‌کند مقداری اطلاعات علمی را به غرب رد کند و به‌همین دلیل دستگیر می‌شود. «میکی» را تحت فشار قرار می‌دهند تا اعتراف کند جاسوس «سیا» است ولی او زیر بار نمی‌رود. به‌زودی نیز بدون محاکمه، به‌زندان محکوم می‌شود و اجازه نمی‌دهند با همسرش، «سوزان» (پل)، یا مقامات آمریکائی تماس بگیرد. تا اینکه سرانجام درهم می‌شکند. در برابر قول روس‌ها به آزادی، اعتراف می‌کند. از «میکی» فیلم می‌گیرند، ولی به جای آنکه رهایش کنند او را به سیبری می‌فرستند. در راه سیبری، سه تن از زندانیان، «ماتوئی» (ساچت)، «هوکر» (کلارک) و «ولاسوف» (پتیفر) او را نضیحت می‌کنند تا از خود پایداری نشان دهد. در «گولاگ»، «میکی» را از زندانیان دیگر جدا می‌کنند و به «بخش خارجی‌ها» می‌فرستند. یأس و نومیدی یک جاسوس سابق انگلیسی (مک‌داول)، روحیه او را خراب‌تر می‌کند، ولی در نهایت موفق می‌شود مرد انگلیسی را به فرار مجاب کند. در پایان، در حالی که «میکی»، مرد انگلیسی و «هوکر» پشت یک کامیون باری پنهان شده‌اند، خود را به مناطق یخ‌زده مرزی نروژ می‌رسانند. هر سه ضعیف و بی‌توشه‌اند. «هوکر» در راه می‌میرد و دو نفر دیگر با خوردن او زنده می‌مانند و بالاخره به آن سوی مرز، به‌دنیای آزادی پای می‌گذارند.
* نسخه «جنگ سرد»ی قطا سریع‌السیر نیمه‌شب (آلن پارکر، 1978) که از هر گونه تازگی و خلاقیتی عاری است. اینجا یانگ صرفاً همه کلیشه‌های ضد سرخ را به کار می‌گیرد. فیلم که در اصل برای پخش از شبکه‌های کابلی ساخته شده، به سالن‌های نمایش نیز راه می‌یابد.


همچنین مشاهده کنید

سایت فرادیدسایت باتوسایت فرازدیلیروزنامه توسعه ایرانیسایت چیدانهسایت خبرآنلاینخبرگزاری تحلیل بازارسایت اکوایرانسایت نامه نیوزروزنامه ابتکار