سه شنبه, ۱۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 7 February, 2023
مجله ویستا

داستان توکیو - Tokyo Story


داستان توکیو - Tokyo Story
سال تولید : ۱۹۵۳
کشور تولیدکننده : ژاپن
محصول : تاکشی یاماموتو
کارگردان : یاسوجیرو اوزو
فیلمنامه‌نویس : کوگو نودا و اوزو
فیلمبردار : یوشون آتسوتا.
آهنگساز(موسیقی متن) : تاکانوبو سایتو
هنرپیشگان : چیشو ریو، ستسوکو هارا، چی‌یکو هیگاشیاما، هاروکو سوگیمورا، شیزو اوزاکا، سو یامامورا و کیوکوکاگاوا.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۳۶ دقیقه.


زوجی پیر (ریو و هیگاشیاما) به توکیو می‌آیند تا از پسر پزشک‌شان (یامامورا) و دختری (سوگیمورا) که صاحب آرایشگاه است دیدن کنند. آنان قدری گرفتارند که نمی‌توانند به پدر و مادر خود رسیدگی کنند و آن دو را به استراحت‌گاهی ساحلی می‌فرستند. تنها کسی که در توکیو وقت خود را صرف رسیدگی به زوج پیر می‌کند، بیوه پسر در جنگ کشته شده‌شان (هارا) است که مادر شبی را هم با او می‌گذراند، در حالی که پدر با دوستان قدیمی مشغول نوش‌خواری است. در بازگشت به خانه، مادر می‌میرد و اعضای خانواده در مراسم تدفین او حضور می‌یابند. کوچک‌ترین دختر خانواده از عروس بیو درباره تلخی زندگی می‌آموزد و پدر که حالا تنها شده، ساعت مادر را به یادگار به عروسش می‌دهد و از او می‌خواهد تا دوباره ازدواج کند.
٭ حدیث مکرر اوزو، جدائی نسل‌ها و الگوهای در حال تحول زندگی، پیرهائی که ناگزیرند به مصاف تنهائی بروند و جوانانی که بیم آینده را دارند، لحظه آگاهی بخش و برآشوبده در دل روزمرگی یکنواخت؛ و یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های تمام تارخ سینما. سندی قاطع بر شکوه و کمال "سادگی" و پیچیدگی‌هائی که در پس آن نهفته‌اند. تمامی دنیا و زندگی در یک خانواده خلاصه می‌شود و مشاهده این خانواده، با تمام تلخ‌کامی‌ها و نارضایتی‌های اعضایش، فرصتی است برای ارائه یک جهان‌بینی شخصی و مقاومت‌ناپذیر. اوزو خود داستان توکیو را "ملودرام‌" ترین فیلمش می‌خواند، ولی کمتر ملودرامی چنین مطمئن فاتر از محدوده قالب و زمان و مکان رفته است. سبک فیلم‌سازی استاد پالوده و خود کفاست. ریو در نقش پدر فلسفه تسلیم اوزو را تجسم می‌بخشد. و هارا، در نقش عروس‌بیوه، مثل همیشه درخشان می‌نماید.


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهسایت دیجیاتوسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری مهرسایت خبرآنلاینروزنامه شهروندسایت تابناکروزنامه توسعه ایرانیسایت انصاف نیوزسایت سلام نو