پنجشنبه, ۳۰ شهریور, ۱۴۰۲ / 21 September, 2023
مجله ویستا

بابل جدید - THE NEW BABYLON


بابل جدید - THE NEW BABYLON
سال تولید : ۱۹۲۹
کشور تولیدکننده : شوروی
محصول : سووکینوی لنینگراد
کارگردان : گریگوری کوزینتسف و لئونید ترائوبرگ
فیلمنامه‌نویس : گریگوری کوزینتسف و لئونید ترائوبرگ
فیلمبردار : آندری موسکوین و یوگنی میخاییلوف
آهنگساز(موسیقی متن) : دمیتری شوستاکوویج
هنرپیشگان : بلنا کوزمینا، پیوتر سوبولفسکی، د.گوتمن و آندری کوستریچکین
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۲۲۰۰ متر. صامت


ـ سال ۱۸۷۰. ارتش فرانسه از ارتش پروس شکست خورده و حالا آلمانی‌ها در حال پیشروی به‌سوی پاریس هستند. حکومت نیز قصد تسلیم شدن دارد، اما مردم عادی دست به اسلحه می‌برند و در لوای "کمون پاریس"، کنترل اوضاع را به‌عهده می‌گیرند. با این همه، سربازان حکومت با اعضاء کمون مقابله می‌کنند. مقاومت مردم در سنگرهای خیابانی، ۴۹ روز ادامه پیدا می‌کند و سرانجام نخستین تجربه حکومت مردم بر مردم با شکست روبه‌رو می‌شود. در حالی‌که در جریان ظهور و سقوط "کمون پاریس"، دختر فقیری (کوزمینا) که ابتدا در فروشگاه بزرگی به‌نام "بابل جدید" کار می‌کند آرام آرام به آگاهی می‌رسد، به مبارزات مردمی می‌پیوندد و به قتل می‌رسد.
ـ آخرین فیلم صامت کوزینتسف و ترائوبرگ و نخستین کار شوستاکوویچ برای سینما. ساخت بخش بخشی و نمادها، شاید در نگاه نخست، آزارنده باشند، اما بازی گرم بازیگران نقش‌های کارگری (از جمله کوزمینا در نقشی که هیچ‌گونه اصالت تاریخی ندارد) و طراحی صحنه یوگنی انی به‌خصوص در دکورهای لوکس فروشگاه "بابل جدید" همه چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. رویکرد شاخص فیلم به تدوین و نورپردازی است؛ برای نمایش تضاد میان فقرا و ثروتمندان.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانخبرگزاری صدا و سیماسایت فرازدیلیسایت انرژی پرسسایت مجله شبکهسایت آفتاب نیوزروزنامه تعادلروزنامه توسعه ایرانیسایت رویداد 24سایت انصاف نیوز