جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

اعماق اجتماع - The Lower Depths


اعماق اجتماع - The Lower Depths
سال تولید : ۱۹۵۷
کشور تولیدکننده : ژاپن
محصول : توهو
کارگردان : آکیرا کوروساوا
فیلمنامه‌نویس : هیدئو اوگونی شینوبو هاشیموتو و کوروساوا، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته ماکسیم گورکی.
فیلمبردار : کازوئو یاماساکی
آهنگساز(موسیقی متن) : ماسارو ساتو.
هنرپیشگان : توشیرو میفونه، ایسوزو یامادا، بوکوزن هیداری، گانجیرو ناکامورا و کیوکو کاگاوا.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۲۵ دقیقه.


ادو در آخرین روزهای عصر توکوگاوا. در خانه‌ای شلوغ و کثیف که صاحب خانه‌ای سودجو و منفور دارد، گروهی از مردمان تنگ‌دست و بی‌کار روزگار را به بطابت و گزافه‌گوئی می‌گذرانند. پیرمردی زائر مدت کوتایه مهمان آنان است اما مهر و معنویت آشکار در رفتار و گفتارش تأثیر چندانی بر محیط نمی‌گذارد و حتی به ریشخند گرفته می‌شود. پس از عزیمت او، زندگی تیره و تار و بی‌هدف ساکنان این خانه با پوچی‌ای که اکنون دو چندان به‌نظر می‌رسد، ادامه می‌یابد.
٭ فیلم ظاهراً برگردان ژاپنی نمایش‌نامه کمدی گورکی درباره زندگی پرادبار پرولتاریاست، اما در واقع از انرژی شیطانی پایان‌ناپذیر و طنز گسترده انسان دوستانه‌ای برخوردار است که بی‌شک به شخص کوروساوا برمی‌گردد. با این‌که فیلم مثل یک نمایش‌نامه عرضه می‌شود (تمام رویدادها در یک صحنه، خانه فلاکت‌زده مستأجرنشین، می‌گذرد و یک‌چهارم آن در برداشتی بلند) تکنیک کوروساوا، توجه او به‌عمق میدان دید و هم زمانی حرکت‌ها و رویدادها نمی‌گذارد فیلم حاتی تآتری بیابد. فیلم ترسیم استادانه یک طبقه اجتماعی است که زوال اخلاقی و روحی بیش از تهیدستی مادی آن را تحلیل می‌برد. با این حال دیدگاه چند جانبه کوروساوا به زندگی، پیچیده‌تر از این حرف‌هاست و پایان پوچ‌گرایانه اما در عین حال سرزنده فیلم ـ رقص و پایکوبی ناگهانی و بداهه‌پردازی شخصیت‌های گوئی از خودبی‌خود شده که البته با خبر خودکشی یکی از مستأجران قطع می‌وشد ـ گواه آن است.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری فارسسایت نی نی بانسایت جمارانسایت نامه نیوزسایت اقتصادنیوزخبرگزاری ایرناسایت اعتماد آنلاینروزنامه تعادلسایت دیپلماسی ایرانیسایت رویداد 24