یکشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 28 May, 2023
مجله ویستا

ویرایش پیشرفته عکس در اپل


ویرایش پیشرفته عکس در اپل
شرکت اپل به تازگی عرضه برنامه ویرایش و Work Flow عکاسی دیجیتالی سطح حرفه‌ای خود با نام Aperture را عرضه کرده است. من این برنامه ۴۹۹ دلاری را برای مدتی در اختیار داشتم و موفق شدم با Joe Schorr مدیر تولیدات شرکت اپل در مورد Aperture گفتگویی داشته باشم. اپل تصمیم گرفت یک برنامه بسازد که به عکاسان و ویراستاران عکاس امکان می‌دهد مثل عکاسی فیلم کار کنند و بتوانند از ابزارهایی مثل Light Table و Loupe استفاده کنند. این امکانات، شما را قادر به دیدن تصاویر چندتایی به روش‌های متنوع می‌سازد، مثل آنکه می‌توانید کار خود را Spread out و گروه بندی کنید، دوباره مرتب سازید و همانطور که پیش می‌روید تصاویر را جمع کنید. مجموعه این امکانات حتی عکاسان غیر حرفه‌ای دیجیتال را وادار به تحسین می‌کند. از جمله ویژگی‌های مشخص و بارز می‌توان به استفاده Aperture از فرمت فایل تصاویر RAW اشاره کرد که برای دیدن و ویراستاری به کار می‌رود، این فایل از فشرده‌ترین نوع فایل‌های اطلاعات است که می‌توانید از یک دوربین دیجیتالی بدست آورید، از دیگر ویژگی‌ها، توانایی این برنامه برای نمایش تصاویر چندتایی به صورت کنار هم و ویرایش آنها تقریبا در هر نما می‌باشد.
Schorr این عقیده را رد می‌کند که Aperture فتوشاپ را از رده خارج می‌سازد. اگر چه این دو برنامه عملکردهای یکسانی هم دارند، Aperture برای متخصصین حرفه‌ای طراحی شده است، یعنی برای افراد حرفه‌ای که با عکس‌های فراوان و با وضوح تصویر بسیار بالا سروکار دارند، در حالیکه فتوشاپ یک ویرایش‌کننده تصویر همه منظوره با برنامه‌های طراحی گرافیک گسترده می‌باشد. Creative Suite۲ ساخت Adobe Systems که فتوشاپ بخشی از آن محسوب می‌شود، در برگیرنده عملکرد مشابهی است که برنامه مذکور را در برنامه Bridge ادغام می‌کند. مثلا، این محصول به شما امکان بررسی و تقسیم‌بندی تصاویر را می‌دهد. اما Bridge یک هاب برای Creative Suite است و به این ترتیب دارای ابزارهای متعددی است که ربطی به دیدن یا دستکاری عکس‌ها ندارند. اگر فقط به کار ماهرانه با تصاویر (عکس‌ها) نیاز دارید، Aperture همان چیزی است که شما می‌خواهید.
● ویژگی‌های جالب
دو ویژگی درخشان ذکر شده یعنی Light Table و Loupe واقعا چشم‌گیر بودند. Light Table امکان تنظیم و سایزبندی مجدد عکس‌های چندتایی را فراهم می‌سازد تا شما به خوبی ببینید این چند عکس کنار هم چگونه به نظر می‌‌آیند، بعد هم می‌توانید آنها را به صورت گروهی پرینت کنید و یا به صورت یک PDF ارسال نمایید. light Table برای ساخت انواع mockup سریع چند تصویر بسیار کارآمد است و یا برای دیدن تصاویر در سایزهای مختلف در داخل یک گروه بسیار خوب عمل می‌کند. هر چند این محصول برای نشان دادن یک mockup به یک کلاینت بسیار خوب است، انواع layout با متن و تصویر بسیار متداول و مفیدتر است. گزینه‌های Book و Web Gallery به نظر برای استفاده برای این منظور بسیارمناسب است، هر چند این برنامه برای برنامه طراحی - صفحه مناسب نیست.
ابزار Loup بسیار هوشمند است، این محصول یک Zoom است که در هر تصویر نمایش داده شده کار می‌کند، حتی یک تصویر کوچک که می‌توانید آن را به صورت یک تصویر بزرگ و یا اسلاید تبدیل کنید و به این طریق فرد می‌تواند به یک سری از transparency و یا یک رشته فیلم در یک Light Table نگاه کند. مد Full Screen نیز بسیار جالب است، این نماها دسک تاپ شما را پنهان می‌سازد، و تصاویری را نشان می‌دهد که شما در یک زمینه سیاه انتخاب کرده‌اید، البته با ابزارهایی کوچکتر و بی دردسر. این صفحه بسیار جالب است، و به تصاویر یک زمینه حقیقی بهتر می‌دهد و حقیقتا موجب جلب تمرکز بر آنها می‌شود.
انواع Stack برای مقایسه درجه‌بندی و انتخاب بهترین مجموعه از عکس‌های مشابه طراحی شده‌اند و با Aperture می‌توانید گروه بندی خودکار (Auto-Stack) را داشته باشیم یا خودتان عکس‌ها را انتخاب و گروه بندی کنید. Aperture سپس یک مجموعه از نماهای خوب را برای نگاه کردن سریع به عکس‌های یک گروه را ارائه می‌دهد. تنها با یک کلیک می‌توانید به یک تصویر ۵ ستاره بدهید، البته یک reject یک کلیکی هم وجود دارد که عکس‌ها را به عنوان غیرقابل استفاده دسته‌بندی می‌کند. می‌توانید همه rejectsها را پنهان کنید واقعا با اندکی کار و کسب تجربه متوجه شدم این ابزارهای طبقه‌بندی و رده‌بندی سریع و بسیار ساده می‌باشند. به علاوه آنکه، شما می‌توانید پروژه یا نما را در یک لحظه باز نگهدارید، فقط باید از مرورگر tbbed محصول Aperture استفاده کنید.
ابزار جستجوی Aperture نیز بسیار مفید و قدرتمند می‌باشد، هر چند اندکی عجیب به نظر می‌آید. با کلیک کردن روی آیکون ذره‌بین (مثل spotlight) به یک مربع dialog می‌رسیم که می‌توانید در آن یا متن را در یک مربع جستجو تایپ کنید و یا خود جستجوی پیشرفته‌ را توسط شرایط تنظیمات مثل انواع لغات کلیدی، رده‌بندی بر اساس ستاره ایجاد سازید. برای جستجوی در یک پروژه و یا زیر گروهی از تصاویر باید آن زیر مجموعه را انتخاب نمائید. البته، ممکن است آزار دهنده باشد، اما برای جستجوی کل Library، کتابخانه را انتخاب نمی‌کنید. شما باید Preset Smart Album را انتخاب کنید که نام آن All Images است. این کار اندکی آزمایش و خطا را می‌طلبد و به نظر اندکی غیرضروری می‌رسد.
● ویژگی‌های نه چندان جالب
یکی از ویژگی‌هایی که بسیار در مورد آن صحبت شده بود، یعنی batch tagging با لغات کلیدی به صورت انعطاف پذیر و سریع برای من خوب کار نکرد. Aperture برای دادن رمز لغت (Keyword) به تصاویر راه‌های بسیار متفاوتی دارد، از جمله انتخاب و قرار دادن (dragging & dropping) اما من فقط توانستم یک تصویر را هر بار بر چسب بزنم. با برداشتن و گذاشتن (همان کپی و paste اطلاعات) به من کمک کرد تا بتوانم keyword مورد نظر را از یک عکس در یک گروه کپی کنم، اما این کار، چند مرحله‌ای و پردردسر بود. اپل ویژگی ویراستاری غیرتخریبی Aperture را بسیار تشویق می‌کند و گفته است هر ویرایشی که شما انجام دهید در یک نسخه حفظ می‌شود و تصویر اصلی را تغییر نمی‌دهد و این یعنی تمام ویرایش‌ها دانه دانه قابل بازگشت می‌باشند. Aperture با قراردادن کلید undo در هر Adjustment toolbar این کار ممکن ساخته است، اما من هر چه کردم نتوانستم راهی پیدا کنم تا نسخه‌های مختلف تصویر را نشان دهم، یعنی کاری که Adjustment Layers فتوشاپ انجام می‌دهد در Aperture وجود ندارد. به علاوه همینکه یک تغییر را undo کردید، دیگر نمی‌توانید آن را redo کنید.
فرمان Delete Version در محصول Aperture که به نظر باید آخرین ادیت شما را undo کند یک پیام اخطار را ارائه می‌کند با این مضمون که این فرمان تصاویر اصلی را حذف می‌کند و سپس کل تصویر را حذف می‌کند.اگر بخواهید عکس برگردد، باید آن را از منبع اولیه دوباره بگیرید (اگر کار دوربین را پاک نکرده باشید).در فاصله زمانی کوتاهی که از عرضه Aperture گذشته است، برخی کاربران و مرورگران در مورد فایل‌های RAW گله دارند که به نظر در Aperture پر سروصدا ظاهر شده است. اگر چه من صلاحیت سنجش محصول را ندارم، اما چون فایل اصلی RAW وقتی تبدیل می‌شود تمام دردسرهای بعدی را به همراه دارد، بدست آوردن تصاویر واضح واقعا حساس و بحرانی است. مبدل فرمت RAW در Aperture بخشی از OSX است، پس هر گونه تغییر در مبدل RAW با هر update سیستم عامل اتفاق می‌افتد و نه در برنامه.
● پیش‌نیازها و کارآیی
نیازمندی‌های سیستم Aperture واقعا نادرست است، G۴ Power Book با قدرت ۱.۵ گیگاهرتز با یک گیگابایت RAM کار را راه می‌اندازد و پیکربندی سیستم توصیه شده برای G۵ دو هسته‌ای با دو گیگابایت RAM است. البته، یک استودیو عکاسی حرفه‌ای که همیشه حجم‌های عمده‌ای از تصاویر بسیار بزرگ را پردازش می‌کند باید G۵s چند هسته‌ای را به عنوان ابزار مناسب استاندارد در نظر بگیرد. به علاوه، Aperture به OSX ۱۰.۴.۳ یا بالاتر احتیاج دارد. زیرا این برنامه از عناصر به روز شده جدیدی در این سیستم عامل بهره می‌گیرد که از جمله می‌توان به Core Image و Core Data اشاره کرد. دوربین‌های دیجیتالی حرفه‌ای در فرمت‌های RAW عکس می‌گیرند (و هیچ استاندارد جهانی وجود ندارد) و عکاسان جدی از این فرمت‌ها استفاده می‌کنند تا بالاترین شعاع و مدار را برای ویرایشگری تصویر داشته باشند. خوب و روان کار کردن با این فایل‌های خارق‌العاده، نیازمند نیروی بالای پردازشگری گرافیکی است و این هم یکی از ادعاهای اپل در شهرت Aperture می‌باشد. وقتی که فایل‌های تصویری RAW بزرگ را در Power Book خود بار می‌کردم، همواره بین ۴ تا ۱۰ ثانیه وقت می‌گرفت (تا یک فایل بسیار بزرگ را در حالت Full Screen بار کرده باشم) البته تاخیر قابل اغماض بود، اما در محیط تولید این کار بسیار کند بود.
هنگام ویرایشگری تصاویر بزرگ RAW در وضوح تصویری ۱۰۰ درصد، احساس کردم به هنگام انتظار برای ابزارهای مختلف جهت پاسخگویی سرعت بسیار پایین باشد، اما این جا هم برای استفاده گاه و بیگاه این مسئله قابل تحمل است. یکی از راه‌های ویرایش، کپی کردن تمام تغییرات از یک تصویر در یک batch می‌باشد (مثل کاری که با فتوشاپ انجام می‌دهید). تنها وقتی Power Book من در Aperture هنگ کرد که سعی کردم یک Light Table بزرگ را مرور کنم. کلا من گمان نمی‌کنم اجرا مشکل ساز باشد. به نظر من Aperture را می‌توان با اطمینان به کار برد و از افت‌های مکرر سرعت دلسرد نشد.
● آیا ۴۹۹ دلار ارزش دارد؟
به نظر من Aperture ابزاری در سطح مدیران است، این محصول برای هنرمندانی که کار گرافیک را به صورت گسترده انجام می‌دهند جای فتوشاپ را نمی‌گیرد و برای دستکاری بسیار ظریف تصاویر مناسب نباشد، اما مدیران هنری و یرایشگران عکس که انتخاب می‌کنند چه تصاویری را منتشر بسازند، این محصول را بسیار جالب خواهند دید، و دیگر مجبور به پرداخت هزینه برای دو برنامه نیستند. شاید سوال چندان جالبی نباشد، اما معلوم نیست آیا عکاسان موافق و مخالف بالاخره Aperture را انتخاب می‌کنند یا نه، من فکر می‌کنم این مسئله به قدرت ابزارهای ویرایشگری بسته باشد.

نویسنده: Rebecca Freed
مترجم: زهره چکنی
منبع : علم الکترونیک و کامپیوتر


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهسایت دیدبان ایرانسایت نورنیوزسایت تجارت نیوزروزنامه ابتکارروزنامه همشهریسایت سلام نوخبرگزاری تسنیمسایت بیتوتهسایت ساعدنیوز