جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

منصور رسا


منصور رسا
نوازنده (موسیقی فلامنكو) در سال ۱۳۳۷ در خانواده ای هنرمند متولد شد .
پدر وی پزشك و ادیب بود .
از اوان كودكی با دنیای باز و گسترده موسیقی آشنا شد . اشتیاق وی به آموختن موسیقی سبب شد در ۹ سالگی نواختن گیتار را بدون استاد شروع كند .
در سال ۱۳۴۹ بر اثر تمرینات مستمر و از راه شنیداری توانست قطعات معروف كلاسیك را از جمله آستوریاس ، الحمرا ، كاپوچیو عرب ، فولیا ، كاپریس ۲۴ و پاگانی نی را اجرا كند .
در ۱۶ سالگی شروع به ساختن قطعات كوچك موسیقی كرد ، كه از آنها بعنوان سایه هایی از مهتاب یاد می كند ، كه تاثیر شگرفی در چگونگی نواختن وی داشت .
در سال ۱۳۵۰ با نوازنده مشهور گیتار فلامنكو جهان سابیكاس آشنا شد كه نقطه عظیمت وی به دنیای پر شور موسیقی فلامنكو بود .
دربین سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۵ علاوه بر اجرا كردن كنسرتهای گیتار به آموزش گیتار كلاسیك و فلامنكو مشغول بود .
در سال ۱۳۶۵ با یكی دیگر از بزرگان موسیقی فلامنكو "پاكودلوسیا" آشنا شد .
خود وی در باب این آشنایی می گوید : نوازندگی پاكودلوسیا برای من شبیه گشوده شدن دریچه ای خاموش در پس ذهن بود كه با گشایش این دریچه و گام نهادن در ورای آن توانستم واقعیت موسیقی بارانی و پرشور فلامنكو را با همه وجودم احساس كنم .
در حال حاضر نوازندگی وی تحت تاثیر بزرگانی چون پاكودلوسیا و سن لوكارو آمیگو است ، قدرت تكنیك و بداهه نوازی وی از او نوازنده ای منحصر بفرد ساخته است . شاعرانگی و بیان حسهای گوناگون از طریق نواختن در كاروی بسیار مشهود است . و این امر او را از دیگر نوازندگان متمایز می سازد .
تاكنون ۲۸ اجرای كنسرت در شهرها مختلف ایران داشته اس ، كه با استقبال چشمگیر مردم روبرو بوده است . وی در حدود ۲۰۰ قطعه پیانو را برای اجرای گیتار تنظیم كرده است . هم اكنون وی در مراكز فرهنگی و آموزشی و دانشگاهها به آموزش گیتار كلاسیك و فلامنكو مشغول است . لازم به ذكر است كه تلویزیون كشور آلمان تا بحال ۲ بار اجرای كنسرت وی را پخش كرده است . و قدرت تكنیك این نوازنده ایرانی در فراسوی مرزها نیز مورد توجه قرار گرفته است .
منبع : رسانه هنر و موسیقی


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینخبرگزاری فارسسایت مجله شبکهسایت ساعدنیوزروزنامه تعادلسایت ورزش سهسایت دیدبان ایرانسایت دیدارنیوزسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری ایسنا