جمعه, ۱۷ آذر, ۱۴۰۲ / 8 December, 2023
مجله ویستا

چند راهکار مهم برای ترک سیگار


چند راهکار مهم برای ترک سیگار
یشتر افرادی كه سیگار می‌كشند به خوبی می‌دانند كه این عادت یك عادت ناسالم است و این كه ترك سیگار بهترین گزینه است اما اغلب گفتن بسیار راحت‌تر از عمل كردن است.
● انجمن سرطان آمریكا در همین رابطه توصیه‌هایی برای ترك راحت‌تر سیگار و ادامه آن ارایه كرده كه به قرار زیر است:
برای ترك كردن تصمیم قاطع بگیرید سعی نكنید كه تعداد دفعات آن را كمتر كنید یا بخواهید بدانید كه آیا می‌توانید ترك كنید یا نه بلكه بگویید تصمیم دارید سیگار را ترك كنید و با جدیت آن را ادامه دهید.
یك تاریخ دقیق برای ترك سیگار مشخص كنید و یك برنامه ترك سیگار انتخاب كنید كه برای شما كارایی دارد.
به ویژه در آغاز كار از قرار گرفتن در مكان‌هایی كه افراد سیگاری تجمع می‌كنند یا خودتان در آن اماكن بیشتر سیگار می‌ كشید، اجتناب كنید.
برنامه روزانه‌تان را متنوع كنید در مسیرهای مختلف رانندگی كنید به جای كشیدن سیگار به پیاده روی بروید و یا به جای مصرف الكل، آب و آب میوه بنوشید.
وقتی میل به سیگار كشیدن در شما به وجود می‌آید، دست‌هایتان با كاری مثل بافتنی، سوزن دوزی یا چوبكاری مشغول كنید.
همچنین در این حالت به خوردن میان وعده‌های سالم مانند هویج یا دانه‌های خوراكی و یا حتی آدامس بدون قند مشغول شوید.
نفس عمیق بكشید و هوای تازه و پاك فرو ببرید توجه داشته باشید كه نفس كشیدن شبیه زمانی كه سیگار می‌كشید می‌تواند به شبیه‌سازی حس پك زدن كمك كند اما با این تفاوت كه به جای دود سیگار، هوای پاك تنفس می‌كنید.
اگر تصمیم گرفتید كه حتما باید سیگار بكشید، خودتان را وادار كنید كه ۱۰ دقیقه صبر كنید معمولا پس از ۱۰ دقیقه میل شما از بین می‌رود و می‌تواند از این میل نجات پیدا كنید.
پولی را كه هر هفته برای خرید سیگار خرج می‌كنید، پس‌انداز كنید و با یك وعده غذایی خوب یك فیلم خوب یك كتاب یا یك سی‌دی به خودتان پاداش بدهید.
منبع : پایگاه اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت


همچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوسایت فرادیدسایت دیدارنیوزسایت پارسینهسایر منابعروزنامه شرقخبرگزاری ایلناسایت انتخابروزنامه شهروندروزنامه ابتکار