دوشنبه, ۱۰ بهمن, ۱۴۰۱ / 30 January, 2023
مجله ویستا

سرقت


سرقت
سرقت یکی از قدیمی ترین جرایم است که مجازات های سختی برای آن در نظر گرفته شده است. بعضی از افراد بنا به دلایل و انگیزه های متفاوتی اقدام به این جرم می کنند. اما در این میان این سوال مطرح است که سرقت چیست و مجازات آن چگونه است؟بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد در این باره گفت: ورود و تعرض به اموال دیگری به طور پنهانی، بدون رضایت و اطلاع مالک، سرقت محسوب می شود.«مهرپرور» ادامه داد: سرقت به ۲ نوع حدی و تعزیری است؛ سرقت حدی نیز به ۲ نوع است که مجازات یک نوع آن شامل قطع دست، پا و ... و حبس ابد است و دیگری شامل سرقت های مسلحانه (محاربه) است.وی افزود: انواع سرقت شامل تعزیری، سرقت ساده و مشدد است که مجازاتش حبس، شلاق و مجازات نقدی است.
وی با اشاره به جرم آدم ربایی اظهار داشت: براساس قانون، سرقت جزو جرایم علیه اموال است و آدم ربایی از جرایم علیه اشخاص عنوان می شود و جرم مستقل است که براساس ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی مجازات آن ۵ تا ۱۵ سال حبس است.وی اضافه کرد: اگر در جرم آدم ربایی نتیجه ای حاصل نشود، مجرم به ۳ تا ۵ سال حبس محکوم می شود.«مهرپرور» ادامه داد: اصلی ترین علت جرم سرقت، روحیه فزون خواهی و جاه طلبی افراد است که نا امنی های فردی و جمعی به وجود می آورد.وی گفت: دلایلی مانند فقر، نیازهای غیر واقعی از جمله رفتارهای نا به هنجار که در نتیجه اعتیاد به مواد مخدر است هم می تواند باعث سرقت شود. وی در خصوص اثبات جرم سرقت عنوان کرد: راه های اثبات سرقت در سرقت های حدی و تعزیری متفاوت است که بنا بر ماده ۱۹۹ قانون مجازات اسلامی در اثبات سرقت حدی، شهادت ۲ مرد عادل کافی است و در اثبات سرقت های تعزیری شهادت ۲ مرد عادل یا یک مرد و ۲ زن، یا با یک بار اقرار هم پذیرفته می شود.وی با اشاره به ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی گفت: بنا بر ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی جرم افرادی که اقدام به خرید اموال مسروقه کنند تحت عنوان تحصیل مال مسروقه نام برده می شود که مجازات آن ۶ ماه تا ۳ سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق در نظر گرفته می شود.
منبع : روزنامه خراسان


همچنین مشاهده کنید

سایت بیتوتهسایت جهان صنعتسایت آفتاب نیوزسایت عصرایرانسایت ساعدنیوزخبرگزاری ایسناروزنامه آرمان ملیسایت همشهری‌آنلاینسایت جمارانسایت پارسینه