چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

ملاقات با آدم‌های برجسته - Meeting With Remarkable Men


ملاقات با آدم‌های برجسته - Meeting With Remarkable Men
سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : استوارت لاینز
کارگردان : پیتر بروک
فیلمنامه‌نویس : جین د سالتسمان و بروک، برمبنای کتابی نوشته گ. ا. گورجیف.
فیلمبردار : گیلبرت تیلر
آهنگساز(موسیقی متن) : توماس د هارتمان و لارنس رُزنتال.
هنرپیشگان : دراگان ماکسیموویچ، ترنس استامپ، آتول فوگارد، وارن میچل، میکیکا دیمیتریه‌ویچ، دانلد سامپتر، بروس پرچیس، آرت مالیک، گریگوری اصلان و سامی تحصنی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۰ دقیقه.


«گورجیفِ» نوجوان (دیمیتریه‌ویچ) در پی کشف معنای زندگی از پدرش (میچل)، «پدر ماکسیم» (پرچیس)، کشیش دهکده، و دیگران سؤالاتی می‌کند و کنجکاوانه در پی یافتن جوابی، به اطرافش می‌نگرد. سال‌ها بعد «گورجیف» (ماکسیموویچ) که در یک کارخانه کار می‌کند، با دوستانش به خرابه‌های باستانی اطراف شهر می‌روند و در آنجا به راز یک انجمن مخفی مذهبی به خرابه‌های باستانی اطراف شهر می‌روند و در آنجا به راز یک انجمن مخفی مذهبی پی می‌برند. او برای تأمین معاش خود و گروهش، همه کار می‌کند، از جمله یک گنجشک را رنگ می‌کند و به جای قناری در بازار می‌فروشد. او در طول سفرهای فراوانش به اطراف و اکناف و مکاشفه‌هایش، با افرادی مثل «شاهزاده لوبوفِدسکی» (استامپ)، «پروفسور اسکریدلوف» (فوگارد)، «پوغوسیان» (سامپتر) و دیگرانی آشنا می‌شود که هر کدام به نوبه خود، بر نحوه فکر و زندگی او تأثیر فراوانی می‌گذارند...
* بر مبنای خود سرگذشت‌نامه عارف / فیلسوف روسی گیورگس ایوانوویچ گورجیف (1872 - 1949) که با شخصیت‌پردازی ضعیف (به‌ویژه شخصیت «گورجیف» و «شاهزاده لوبوفدسکی») و انتخاب نابه‌جای بازیگران بسیار صدمه دیده، به‌گونه‌ای که تمام ماجراهاجوئی‌ها و کشف و شهودهای گروه گورجیف و راه یافتن به اسرار انجمن‌های مخفی و معابد و خانقاه‌ها، بیشتر به تفریح و سرگرمی مشتی جوان و برای پرکردن وقت می‌ماند. شاید تنها صحنه‌ای که بتواند تماشاگر را مبهوت قدرت و زیبائی آنچه کند که گورجیف نیز در پی‌اش بود، صحنه رقص‌های آئینی و مذهبی در آن خانقاه باشد. در بین اسامی گروه دست اندرکار فیلم نام چند ایرانی جلب توجه می‌کند: از جمله ملک‌جهانی خزاعی (طراحی صحنه) و تحصنی (در نقش «بقاع‌الدین»). رُزنتال موسیقی این فیلم را بر مبنای نظریه‌های موسیقائی گورجیف ساخته است.


همچنین مشاهده کنید

سایت بیتوتهسایت انصاف نیوزسایت الفسایت مشرقروزنامه شهروندوبگردیسایت آفتاب نیوزسایت اقتصاد 24سایت اکوایرانخبرگزاری تسنیم