جمعه, ۲۸ تیر, ۱۳۹۸ / 19 July, 2019
مجله ویستا

با نیت الهی در جلسه آزمون حاضر شوید


با نیت الهی در جلسه آزمون حاضر شوید
ما می خواهیم با ارایه نكته هایی چند، شما را برای موفقیت در این آزمون یاری كنیم، پس با ما همراه باشید.
● شب قبل از آزمون
به عقیده روان شناسان، اساسی ترین عامل موفقیت در كنكور آرامش است.
تكنیكهایی برای كاهش اضطراب در جلسه آزمون وجود دارد كه عبارتند از:
▪ شب قبل از آزمون با خدا راز و نیاز نمایید و با توجه و اعتماد به پشتیبانی خداوند، كارتان را به خدا واگذار كنید و با نیت الهی و وضو از خانه خارج شوید.
▪ سعی كنید شب قبل از آزمون راحت بخوابید؛ زیرا بی خوابی و خستگی جسمی موجب تشدید اضطراب می شوند.
▪ به هیچ كس قول قبولی حتمی در آزمون را ندهید؛ زیرا این قولها شما را در تنگنا قرار می دهد و این پرسش آزاردهنده در جلسه آزمون به شما هجوم می آورد كه اگر قبول نشوم چكار كنم؟ و همین عامل، شما را دچار اضطراب كرده و موجب می شود كه نتوانید به خوبی به سؤالات پاسخ دهید.
▪ قبل از حركت برای شركت در آزمون به مدت چند دقیقه تمرین ریلكسیشن یا آرامش عضلانی را انجام دهید. به این ترتیب كه در حالت نشسته یا درازكش سعی نمایید به طور آهسته، عمیق و منظم نفس بكشید. سپس حدود ۵ ثانیه نفس را در سینه نگه دارید و به آرامی هوا را بیرون بدهید و سعی كنید با هر نفسی كه می كشید، خود را آرام تر احساس كنید.
حالا خود را كاملاً رها كنید و به آرامی تمام بدنتان را شل كنید، از ابروهایتان و پلكهایتان تا نوك انگشتان پایتان و به طور آرام و منظم نفس بكشید، با این تمرین خواهید دید كه مقدار زیادی از تنشهایتان كاسته خواهد شد.
دكتر قاسم انصاری رنانی، استاد مدیریت رفتار سازمانی و بهره وری در دانشگاه علامه طباطبایی تهران نیز در این زمینه می گوید: من به بچه ها توصیه می كنم كه روز پیش از امتحان كنكور استراحت كنند، ولی در عین حال من نظر گروهی را كه معتقدند روز قبل از امتحان نباید درس خواند، قبول ندارم.
به نظر من افراد در روز و شب آخر ضمن اینكه استراحت می كنند نباید روال عادی درس خواندنشان را ترك كنند، استراحت در روز آخر از خواندن مهمتر است، ولی باید خواندن را هم كنار نگذارند و نكته های كوتاه و فرمولهایی را كه در طول این مدت یادداشت كرده اند، مرور نمایند؛ چون با این كار مثل این است كه ذهنشان را برای رویارویی با آزمون كنكور آماده می كنند.
وی تأكید می كند: داوطلبان باید حتماً روز قبل از كنكور حوزه امتحانی خود را مشخص كنند؛ زیرا این كار كمك می كند كه انرژی ذهنی و جسمی آنان در روز امتحان صرف جستجو برای یافتن محل آزمون نشود، همچنین تمام لوازم مورد نیاز مانند مداد، پاك كن، تراش و... را روز قبل از آزمون آماده كنند و سعی نمایند حتماً زودتر در محل جلسه حاضر شوند.این استاد دانشگاه اضافه می كند: دیر رسیدن به جلسه آزمون مقدار زیادی از انرژی را كاهش می دهد و ممكن است به دلیل فشار روحی دقایق اولیه امتحان به انسجام فكری نرسند و وقت زیادی از آنان به هدر برود.
وی خاطرنشان می كند: بهتر است شب قبل از آزمون غذای ساده ای را میل نمایند و صبح زود از خواب برخیزند و ابتدا حمام كنند و هنگام صبحانه حتماً آبمیوه بنوشند و از خوردن شیر پرهیز نمایند.
● تكنیكهای تست زدن
شاید اولین لحظات شروع آزمون سخت ترین و اضطراب آورترین لحظات آن باشد، اما با یك مدیریت صحیح می توان بر این اضطراب غلبه كرد.
سعید محبی، كارشناس مسایل آموزشی با اشاره به اینكه بسیاری از افراد در ابتدای جلسه آزمون دچار دلشوره می شوند، می گوید: توصیه من به داوطلبان این است كه لحظات قبل از شروع آزمون را به ذكر خداوند و خواندن دعاهای كوتاه بپردازند و به محض گرفتن دفترچه آزمون به خود تلقین كنند كه خدا با آنان است و به نحو شایسته از عهده این امتحان بر خواهند آمد.
وی درباره شیوه پاسخ دادن به سؤالات اظهار می دارد: داوطلبان باید اولاً هنگام تحویل گرفتن دفترچه آزمون به تمام سؤالات توجه نكنند؛ زیرا این كار، آنان را دچار اضطراب می كند.
دوم اینكه با توجه به زمان آزمون، از یك سو از عجله بیش از حد بپرهیزند و از سوی دیگر وقت زیادی را صرف سؤالی نكنند كه توان پاسخگویی به آن را ندارند، بلكه باید این سؤالات را علامت زده و به سراغ سؤالات بعدی بروند و در پایان در صورت اضافه آوردن زمان روی این سؤالات فكر كنند؛ زیرا در این صورت علاوه بر بالا رفتن اعتماد داوطلب به خاطر پاسخگویی به بیشتر سؤالات، فكرش بهتر كار می كند و می تواند روی سؤالاتی كه پاسخ نداده، تمركز بیشتری داشته باشد و چه بسا به بسیاری از آنها پاسخ دهد.
وی اضافه می كند: داوطلبان بهتر است سؤالات را از دروسی كه در آنها مهارت بیشتری دارند، آغاز كنند و هیچ درسی را كنار نگذارند و همچنین تستهایی را كه بین سه گزینه مشكوك هستند، با علامت منفی مشخص كرده و از آنها رد شوند، اما اگر بین دو گزینه احتمال صحیح بودن را می دهند و می دانند كه یكی از آنها درست است، حتماً یكی را پاسخ بدهند.
این كارشناس مسایل آموزشی تأكید می كند: از آنجا كه معمولاً اولین پاسخی كه به ذهن داوطلبان می رسد، پاسخ صحیح است، من به داوطلبان توصیه می كنم كه سؤالاتی را كه در دفعه اول با اطمینان پاسخ داده اند، دیگر آنها را در دفعه های بعد نخوانند.
داوطلبان گرامی! شما تلاش خود را كرده اید، پس با آرامش خاطر و توكل بر خداوند با رعایت نكاتی كه ذكر شد، در جلسه آزمون شركت كنید و به یاد داشته باشید كه خدا بهترین پشتیبان شماست. ما هم برای موفقیت شما دعا می كنیم.
محمد توسلی، روان شناس
منبع : روزنامه قدس
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها


 گزارش / تحلیل

 از میان خبرها

نمایندگی زیمنس ایران فروش PLC S7300,400,1200,1500 | درایو |کنتاکتور | …

سایت اعتماد آنلاینسایت دیدارنیوزخبرگزاری تسنیمخبرگزاری مهرسایت 55 آنلاین