جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

پایان تابستان - The End Of Summer


سال تولید : ۱۹۶۱
کشور تولیدکننده : ژاپن
محصول : توهو
کارگردان : یاسوجیرو اوزو.
فیلمنامه‌نویس : کوگو نودا و اوزو.
فیلمبردار : آسا کازو ناکائی.
آهنگساز(موسیقی متن) : توشیرو مایوزومی.
هنرپیشگان : گانجیرو ناکامورا، ستسوکو هارا، یوکو تسوکاسا و میچیو آراتاما.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۳ دقیقه.


در حالی که خانواده "کوهایاکاوا" آماده راه انداختن تجارت ساکی"، شوهر دادن کوچک‌ترین دختر ـ "نوریکو" و بررسی امکان کمک به ازدواج عروس بیوه‌شان، "آکیکو" می‌شود، بزرگ خانواده رفتار عجیبی نشان می‌دهد. "مانبئی پیر" (ناکامورا) هر روز پنهانی به دیدار "تسونه"، محبوبه سابقش، می‌رود. "فومیکو" دختر "مانبئی" که برآشفته شده، پدر را مورد انتقاد قرار می‌دهد، ولی با بروز حمله قلبی "مانبئی" گلایه‌ها و اختلافات فراموش می‌شوند. "مانبئی" بهبود می‌یابد و دوباره به خوش‌گذرانی می‌پردازد. اما به‌زودی دوباره بیمار می‌شود و با مرگش تصمیمات خانواده قطعی می‌شوند: "نوریکو" شوهر دل‌خواهش را برخواهد گزید و "آکیکو" به همین وضع باقی خواهد ماند.
٭ پایان تابستان از آن دسته آثار اوزو است که به شکل گسترده‌ای به مضمون فروپاشی خانواده پرشاخ‌وبرگ می‌پردازد و در واقع ثبت فرآیندی واقعی در ژاپن اواخر دهه ۱۹۵۰ است: تجزیه شدن تجارت‌های خانوادگی طبقه متوسط و دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر. اوزو در دوباره کاری دست‌مایه‌های فیلم‌های قبلی،خود آگاهانه و با استفاده از ارجاع‌های متعدد عمل می‌کند. هه عناصر و اجزا آشنا هستند ولی پرداخت اوزو، ساختارهای روائی و تماتیک و هجو شخصیت‌ها را با صراحت بیشتری نسبت به گذشته عرضه می‌کند (حتی موسیقی فیلم هم عامدانه حضور مؤکدی دارد). یکی از جالب‌ترین نکته‌های روایت، فریب‌دادن اولیه تماشاگر در مورد مرگ پدر است. حادثه‌ای که زمینه‌ساز می‌شود، ولی چندین صحنه بعدتر اتفاق می‌افتد.


همچنین مشاهده کنید





سایت نامه نیوزسایت خبرآنلاینخبرگزاری صدا و سیماسایر منابعخبرگزاری تسنیمسایت بیتوتهسایت مجله شبکهروزنامه ابتکارروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری ایسنا