سه شنبه, ۲۱ آذر, ۱۴۰۲ / 12 December, 2023
مجله ویستا

رابین‌هود - Robin Hood


رابین‌هود - Robin Hood
سال تولید : ۱۹۷۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : والت دیزنی
کارگردان : ولفگانگ رایترمن.
فیلمنامه‌نویس : -
فیلمبردار : -
آهنگساز(موسیقی متن) : جرج. برنز.
نوع فیلم : رنگی، ۸۳ دقیقه. نقاشی متحرک.


داستان: لاری کلمنس، برمبنای حکایت و طرح‌هائی از کن آندرسن.
صداها: برایان بدفورد، پیتر یوستینوف، تری - توماس، اجر میلر، فیل هریس، اندی دیواین، مونیکا اوانز، پت بترام، کارول کلوک و کارول شلی.

«رابین هود» (بدفورد) و «جان کوچولو» (هریس) از سوی حکومت فاسد «پرنس جان» (یوستینوف)، یاغی شناخته می‌شوند. «سِر هیس» (تری - توماس)، ملازم «پرنس جان» با هیپنوتیسم، «شاه ریچارد» را روانه جنگ‌های صلیبی کرده است. در جنگل شروود، «رابین» و «جان کوچولو» از تله‌ای که مردان «داروغه ناتینگام» (بترام) برای‌شان گذاشته‌اند، فرار می‌کنند و بعدتر در لباس کولی‌های فالگیر سر راه کاروان «پرنس جان» و «سر هیس» قرار می‌گیرند که برای اخذ مالیات‌های سنگین، منطقه را زیرپا می‌گذارند. آنان موفق می‌شوند مالیات‌ها را پس بگیرند و «رابین هود» با کمک «پدر تاک» (دیواین) پول‌ها را میان مردم فقیر شهر پخش می‌کند. «پرنس جان» برای بیرون کشیدن «رابین» از مخفیگاهش، ترتیب یک مسابقه تیراندازی با کمان را می‌دهد و اینکه جایزه مسابقه را «ماریان» (اوانز)، دوست دوران کودکی «رابین»، خواهد داد. اما «رابین» و «جان کوچولو» با تغییر قیافه، آنان را گول می‌زنند و پس از مسابقه که «رابین» برنده می‌شودف آن دو با «ماریان» و ندیمه‌اش، «لیدی کلوک» (شلی) فرار می‌کنند و به شروود باز می‌گردند. در آخرین تلاش برای به دام انداختن «رابین»، افراد شرور «داروغه تاتینگام»، «پدر تاک» را دستگیر و به جرم مخالفت با «داروغه» به اعدام محکوم می‌کنند. «رابین» و «جان کوچولو» وارد عمل می‌شوند و نه تنها «پدر تاک» و دیگر زندانیان را آزاد می‌کنند، بلکه گنجینه «پرنس جان» را هم به سرقت می‌برند. در اینجا «ریچارد» باز می‌گردد، «پرنس جان» و «سر هیس» را به زندان می‌فرستد و به «ماریان» و «رابین» اجازه ازدواج می‌دهد.
* نقاشی متحرکی از محصولات دیزنی بر مبنای افسانه «رابین هود» که در آن حیوانان جای شخصیت‌های انسانی را گرفته‌اند. اما فیلم با آثار برتر کمپانی فاصله دارد. کشمکش دراماتیک و بصری فیلم کاهش یافته، از عوض جزئیات غیر ضروری جای آن را گرفته، شخصیت‌های فیلم هم اغلب از محصولات قبلی کمپانی می‌آیند. نکته قابل توجه فیلم گویش‌های مناسب آن، به‌خصوص صحبت کردن اشرافی یوستینوف از دهان «پرنس جان» است.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری فارسسایت مشرقسایت اقتصادنیوزروزنامه ابتکارخبرگزاری صدا و سیماروزنامه دنیای اقتصادسایت رکناسایت دیدارنیوزروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری برنا