یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

گویا - GOYA


گویا - GOYA
سال تولید : ۱۹۹۹
کشور تولیدکننده : اسپانیا و ایتالیا
محصول : آندرس بیسنته گومس
کارگردان : کارلوس سائورا
فیلمنامه‌نویس : کارلوس سائورا
فیلمبردار : ویتوریو استورارو
آهنگساز(موسیقی متن) : روکه باینوس
هنرپیشگان : فرانسیسکو رابال، خوزه کورونادو، دافنه فرناندس، ائولالیا رامون، ماریبل وردو، خوئاکین کلیمنت و کریستینا اسپینوسا.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۷ دقیقه


بودرو، سال ۱۸۲۸. ̎گویا̎ (رابال) که در هشتاد و دو سالگی، در بستر مرگ افتاده است، با مراقبت‌های محبوبه‌اش، ̎لئوکادیا̎ (رامون) و دخترش، ̎روساریو̎ (فرناندس) روزهای آخر زندگی را سپری می‌کند. اوهام و خیالاتی که در ذهن او می‌گذرد، حوادث زندگی گذشته و نیز یاد محبوبه‌ای به نام ̎کایتانا̎ (وردو) را هم زنده می‌کند. ̎گویا̎ در جوانی (کورونادو) نقاش دربار ̎شاه شارل̎ و خانوادهٔ سلطنتی می‌شود و تک‌چهره‌های ماهرانه‌ای خلق می‌کند. در همان زمان، با ̎کایتانا̎، ̎دوشس آلبا̎ آشنا شده و هر دو شیفتهٔ یکدیگر می‌شوند. ̎کایتانا̎ الهام‌بخش او در خلق چند اثر از جمله ̎مایای برهنه̎ می‌شود. پس از حملهٔ ̎ناپلئون̎ به اسپانیا، ̎گویا̎ با ̎لئوکادیا̎ رابطه برقرار می‌کند و تابلوهایش هولناک می‌شوند. با سقوط رژیم سلطنتی و تغییر اوضاع سیاسی، ̎گویا̎ در سال ۱۸۲۴ به فرانسه می‌رود و چهار سال بعد دارفانی را وداع می‌گوید.
● فیلمی حماسی دربارهٔ یکی از بهترین نقاشان اسپانیا، ساختهٔ یکی از بهترین فیلم‌سازان اسپانیا. فیلم، پروژهٔ ̎عمری̎ سائورا (که سال‌ها آرزوی ساختن آن را داشت) است و با استقبال بسیاری روبه‌رو می‌شود. او اینجا با موفقیت، خوشی‌ها و حسرت‌های یک نابغه را به‌دست می‌دهد. گویا برای علاقه‌مندان نقاشی، تاریخ و نمایش، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. با حضور استورارو که برای چهارمین بار پشت دوربین سائورا می‌ایستد (سه‌بار قبلی در: فلامنکو، ۱۹۹۵؛ تاکسی، ۱۹۹۶ و تانگو، ۱۹۹۹) طبعاً انتظار می‌رود که نورپردازی‌های نقاش بزرگ بازسازی شده باشند و فیلم جلوهٔ تصویری زیبائی داشته باشد.. که همین‌طور هم هست. رابال نیز در نقش پیری ̎گویا̎ موثر است. به روایت آندره مالرو در انتهای فیلم به تماشاگر یادآوری می‌شود که هنر مدرن با گویا آغاز می‌شود. نام کامل فیلم: گویا در بوردو.


همچنین مشاهده کنید

سایت فرادیدسایت چی بپوشمسایت ساعدنیوزسایت ورزش سهسایت نی نی بانسایت رکناسایت زومیتخبرگزاری ایلناخبرگزاری برناروزنامه دنیای اقتصاد