جمعه, ۱۲ خرداد, ۱۴۰۲ / 2 June, 2023
مجله ویستا

شن‌های ایوو جیما - Sands Of Iwo Jima


شن‌های ایوو جیما - Sands Of Iwo Jima
سال تولید : ۱۹۴۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ریپابلیک
کارگردان : آلن دوان
فیلمنامه‌نویس : هاری براون و جیمز ادوارد گرانت، برمبنای داستانی نوشته براون.
فیلمبردار : رجی لنینگ
آهنگساز(موسیقی متن) : ویکتور یانگ.
هنرپیشگان : جان وین، جان ایگار، آدلا مارا، فارست تاکر، جیمز براون، ریجارد وب و جولی بیشاپ.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۱۰ دقیقه.


جنگ جهانی دوم. در اردوگاه آموزشی تفنگداران دریائی آمریکائی در نیوزیلند، گروهبان "استرایکر" (وین) با سخت‌گیری تمام عمل می‌کند و این مایه بیزاری سربازان از اوس است. در نبرد "تاراوا" جوخه او تلفات ناچیزی دارد. "استرایکر" طی مرخصی با زنی خیابان‌گرد آشنا می‌شود و کشف این‌که زن، مادری بیوه است و برای تأمین معاش چینین حرفه‌ای را برگزیده، او را منقلب می‌کند (خود "استرایکر" پس از جدائی از همسرش هرگز پسر خود را ندیده است). مدتی بعد سربازان به مأموریتی در جزیره ایوو جیما که ژاپنی‌ها سخت از آن دفاع می‌کنند، فرستاده می‌شوند. طی جنگ سربازان در می‌یابند که "استرایکر" فرمانده‌ای عالی و فداکار است. هم زمان با برافراشته شدن پرچم آمریکا به نشانه پیروزی، گلوله‌ای "استرایکر" را از پا درمی‌آورد.
٭ فیلمی عالی از یکی از پرکارترین فیلم‌سازان آشنای سینمای کلاسیک که نشانه تسلطی حاصل حرفه‌ای‌گری بی‌ادعاست. فیلم در عینحال که تجلیلی از خودسازی نظامیان است، بررسی استادانه رابطه‌های میان فرمانده و سربازان و روحیه جمعی نیز هست و از طریق بازی وین، تصویری گزنده از تنهائی عمیق مردی به دست می‌ٔهد که محروم از خانه و خانواده، خود را در غوغای جنگ و انجام وظیفه غرق کرده است. صحنه‌های جنگ به‌رغم استفاده از فیلم‌های مستند خبری، پذیرفتنی و تأثیر گذارند.


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت انصاف نیوزخبرگزاری ایسناسایت آفتاب نیوزسایت عصرایرانروزنامه توسعه ایرانیسایر منابعسایت اکوایرانخبرگزاری مهرسایت فرادید