جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

چیزهای وحشی - Wold Things


سال تولید : ۱۹۹۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : استیون ا.جونز و رادنی م. لیبر
کارگردان : جان مک‌ناتن
فیلمنامه‌نویس : استیون پیترز
فیلمبردار : جفری ل. کیمبال
آهنگساز(موسیقی متن) : جرج ا. کلینتن
هنرپیشگان : مت دیلن، کوین بیکن، نیو کامبل، دنیز ریچاردز، دافنه روبین وگا، بیل مورای، ترزا راسل و رابرت واگنر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۸ دقیقه.


بلوبری، فلوریدا. ̎سام لومباردو̎ (دیلن)، معلم دبیرستان، متهم شده که شاگردش، ̎کلی̎ (ریچاردز) ـ دختر ̎ساندرا وان رایان̎ (راسل)، یکی از چهره‌های معتبر شهر ـ را مورد اذیت و آزار قرار داده است. دو کارآگاه، ̎ری دوکت̎ (بیکن) و ̎گلوریا پرز̎ (روبین وگا)، دربارهٔ این ادعا تحقیقاتی را آغاز می‌کنند ولی ̎گلوریا̎ معتقد است که این اتهامات واهی است و برای ضایع کردن ̎سام̎ سرهم شده‌اند. وقتی یک دختر دیگر، ̎سوزی تالر̎ (کامبل) ادعا می‌کند که او نیز توسط ̎سام̎ آزار دیده، کار به دادگاه می‌کشد و ̎کن بودن̎ (مورای)، وکیل حقه‌باز، دفاع از او را به‌عهده می‌گیرد. در دادگاه، ̎سوزی̎ طاقت نمی‌آورد و اعتراف می‌کند که او و ̎کلی̎ این داستان را هم کرده‌اند تا ̎سام̎ را بی‌آبرو کنند. ̎سام̎ بی‌گناه شناخته می‌شود. ̎بودن̎ خسارتی هشت و نیم میلیون دلاری از ̎ساندرا̎ طلب می‌کند، ولی ̎دوکت̎ معتقد است که ̎سام̎، ̎سوزی̎ و ̎کلی̎ نقشه چیده‌اند تا از ̎ساندرا̎ پول بگیرند. توطئه‌چینان پیروزی خود را جشن می‌گیرند ولی ̎دوکت̎، ̎کلی̎ و ̎سوزی̎ را به ستوه می‌آورد. ̎سام̎ به کمک ̎کلی̎، ̎سوزی̎ را به ساحل می‌کشاند و در آن‌جا با یک بطری توی سرش می‌کوبد. اگرچه جسدی پیدا نمی‌شود ولی ̎دوکت̎ تعدادی از دندان‌های ̎سوزی̎ را در ساحل پیدا می‌کند و به دنبال ̎کلی̎ می‌رود؛ ولی ̎کلی̎ نیز هنگام دستگیری به ضرب گلوله به قتل می‌رسد. ̎دوکت̎ را از نیروی پلیس اخراج می‌کنند و او نیز به ̎سام̎ در کاراییب می‌پیوندد؛ او در تمام این مدت همراه با توطئه‌چینان بوده و با کشتن ̎کلی̎ رد پاها را از بین برده است. در داخل قایق، ̎سام̎ به کمک ̎سوزی̎، مغز اصلی تمام این ماجراها، ̎دوکت̎ را می‌کشد. ̎سوزی̎ نیز ̎سام̎ را مسموم می‌کند و خودش با پول‌ها به دریا می‌زند.
● فیلم‌نامه هوشمندانه پیترز با چرخش‌های حدس نازدنی، به مدد بازی فوق‌العاده بیکن و کارگردانی خلاقانه مک‌ناتن به تریلری درخشان که در زیر گروه تریلرهای نوجوانان می‌گنجد، بدل شده است. با این ویژگی‌ که از نتیجه‌گیری‌های اخلاقی مرسوم این ژانر در آن خبری نیست و زن در آن فراتر از عاملی برای جلب هم‌دلی بیشتر مخاطب حضور یافته و نقشی تعیین کننده دارد.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تحلیل بازارسایت نی نی بانوبگردیروزنامه تعادلخبرگزاری ایسناسایت اقتصادنیوزسایر منابعسایت انرژی پرسسایت اصلاحات نیوزسایت مشرق