شنبه, ۱ مهر, ۱۴۰۲ / 23 September, 2023
مجله ویستا

ریچی بلک مور


ریچی بلک مور
ریچارد هاگ بلک مور، نوازنده گیتار انگلیسی روز ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) ۱۹۴۵ در «وستن ساپرمیر» متولد شد. او ۱۱ ساله بود که پدرش اولین گیتار را برایش خرید و آموزش نواختن ساز به فرزند خود را آغاز کرد. پدر بلک مور با علاقه ای که به موسیقی کلاسیک داشت به مدت یک سال، همین سبک را به او آموزش داد.
با این حال با علاقه ای که به شیوه های نوازندگی هنک ماروین، وینسنت و چت اتکینس داشت آرام آرام سبک خود را تغییر داد. بلک مور در اوایل دهه ۶۰ به فضای حرفه ای موسیقی وارد شد و همراه با چندین گروه موسیقی به روی صحنه رفت اما اوج شهرت او زمانی بود که به همراه رود اوانس، نیک سیمپر، جان لرد و یان پایک گروه «دیپ پرپل» را پایه گذاری کرد. از سال ۱۹۶۸ و آغاز به کار این گروه، شیوه جدیدی از موسیقی شکل گرفت که بیش از هر چیز تحت تاثیر سبک نوازندگی بلک مور بود.
هرچند دیپ پرپل با تغییرات زیادی در اعضای گروه مواجه بود اما به عنوان یکی از سبک سازان موسیقی هارد راک شناخته شد و تا سال ۱۹۷۵ ادامه حیات داد. بلک مور در آن سال گروه جریان ساز دیگری را به نام «رین بو» شکل داد و تا سال ۱۹۸۴ به فعالیت پرداخت. با این حال جادوی دیپ پرپل هیچ وقت فراموش نشد تا اینکه در سال ۱۹۸۴ یک بار دیگر اعضای این گروه تصمیم گرفتند فعالیت خود را از سر بگیرند که این اقدام تا ۹ سال بعد ادامه پیدا کرد. ریچی بلک مور در طول پنج دهه گذشته همیشه به عنوان یکی از نوازندگان تکنیکی گیتار شناخته شده که شیوه های جدیدی از نوازندگی را در پیش گرفته است. او از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ یک بار دیگر گروه «رین بو» را احیا کرد و از سال ۱۹۹۷ به بعد نیز گروهی با عنوان «بلک مور نایتز» را تشکیل داد.
منبع : روزنامه کارگزاران


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهسایت تجارت نیوزسایت مثلث آنلاینسایت برترینهاسایت ساعدنیوزسایت عصرایرانروزنامه شهروندخبرگزاری فارسخبرگزاری ایسناسایت زومیت