دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

کانسار Mine


● کانسار یا ذخیره معدنی
کانسار نیز از دو کلمه (کان) به معنی معدن و پسوند محل (سار) تشکیل شده است و به محلی گفته می‌شود که درآن یک یا چند گانسنگ یاماده معدنی که ارزش استخراج دارد، وجود داشته باشد و بنابراین توده‌های قابل استخراج اعم از فلزی یا غیر فلزی را شامل می‌شود. در اینجا هم قابلیت استخراج کانسار از سوئی به مشخصات ذاتی آن بستگی دارد و از سوی دیگر، به پیشرفت‌های تکنولوژی و ارزش مواد معدنی وابسته است.
● منابع معدنی
منابع معدنی نه تنها به ذخایر معدنی و کانسار گفته می‌شود بلکه مواد معدنی شناخته شده‌ای را که استخراج آنها در شرایط فعلی مقرون به صرفه نیست را نیز در بر می‌گیرد. علت قابل استخراج نبودن منابع موجود ممکن است کمی عیار یا نارسائی تکنولوژی استخراج موجود باشد و چه بسا که در آینده، بسیاری از منابع معدنی به ذخایر معدنی تبدیل گردند.
مثلاً در قدیم که صنعت استخراج معادن و کانه‌آرائی مواد معدنی چندان پیشرفته نبود، تنها آن دسته از منابع مس قابل استخراج بود و در واقع جزو کانسار به شمار می‌آمد که عیار آنها از عیار حداقل کمتر نبود اما این عیار حداقل به مرور تغییر کرد و در طول سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۹۸۰ میلادی از ۱۰ درصد به ۷/۰ درصد رسید [۷۰].

۷۰ ـ دائرهٔ‌المعارف تو عبدالحسین سعیدیان
منبع : مطالب ارسال شده


همچنین مشاهده کنید

سایت دنده 6سایت رویداد 24سایت نی نی بانسایت جمارانسایت اقتصادنیوزسایت ورزش سهسایت فرادیدسایت تاپ نازخبرگزاری تحلیل بازارسایت سلام نو