چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

گل یخ


سال تولید : ۱۳۸۳
محصول : ایران
کارگردان : کیومرث پوراحمد
تهیه‌کننده : سیدغلامرضا موسوی
فیلمنامه‌نویس : کیومرث پوراحمد
فیلمبردار : امیر کریمی
هنرپیشگان : محمدرضا گلزار، الناز شاکری دوست، ویشکا آسایش، گوهر خیراندیش، آلما اسکویی، مهدی صباغی، بابک نوری، فریده سپاه منصور

تدوین : کیومرث پوراحمد
موسیقی : فردین خلعتبری
عکاس : اردشیر شلیله
طراح صحنه و لباس : محمدهادی فدوی
طراح چهره‌پردازی : مهری شیرازی
تاریخ شروع فیلم‌برداری : ۱۷ فروردین ۱۳۸۳ - تهران
تاریخ پایان فیلم‌برداری : ۱۰ خرداد ۱۳۸۳ - تالار وحدت تهران
یادداشت : بالاخره پس از مدتها طلسم « گل یخ » شکست. پس از « شب یلدا » (۱۳۷۹) این فیلم را اوایل سال ۱۳۸۳ با حضور محمدرضا گلزار کلید زد و امیدوار است تا فیلم (که داستانش بی شباهت با « سلطان قلبها » نیست) بتواند همچون « خواهران غریب » که در سال ۱۳۷۵ با رقم ۱۴۱ میلیون تومانی (با میانگین بهای بلیط ۱۳۰ تومان) و با میانگین بهای بلیط امروزی ۷۰۰ تومان = ۷۶۰ میلیون تومان امروز) پرفروش ترین فیلم سال شد، مخاطبان بسیاری را به سالنهای سینما بکشاند.


ترگل عاشق عباس است اما به اجبار ناپدری قرار است به عقد مرد دیگری درآید. ترگل از سر سفره عقد می گریزد. دستگیر می شود. در کمیته به عقد عباس در می‌آید. عباس برای تامین مسکن ناچار به پذیرش پیشنهاد کاری در کیش می شود. (شغل او مدیریت رستوران است). عباس به کیش می رود و ترگل را نزد مادرش به روستا می فرستد. در روستا زلزله ای اتفاق می افتد. وقتی عباس به روستا می آید در می یابد که اجساد زیادی ناشناخته دفن شده اند و قطعی می داند که مادرش و ترگل جزو دفن شدگان هستند. سالها بعد، عباس با نام تازه کیوان کامیاران و با حمایت مالی و معنوی زنی زیبا به اسم مرجان خواننده و بازیگری مشهور شده است. و هنوز ته دلش امیدوار است که ترگل زنده باشد.