پنجشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۲ / 28 September, 2023
مجله ویستا

جیسن و آرگونات‌ها - Jason AND the Argonauts


جیسن و آرگونات‌ها - Jason AND the Argonauts
سال تولید : ۱۹۶۳
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : چارلز هـ. شنیر
کارگردان : دان چافی
فیلمنامه‌نویس : جان رید و بورلی کراس
فیلمبردار : ویلکی کوپر
آهنگساز(موسیقی متن) : برنارد هرمان
هنرپیشگان : تاد آرمسترانگ، نانسی کوواک، گاری ریموند، داگلاس ویلمر، آنر بلکمن، جک گوئیلیم و لارنس نیسمیت.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۳ دقیقه.


"جیسن" (آرمسترانگ)، پس از بیست سال، در طلب تاج و تخت پدرش که عموی ناتنی‌اش "پلیاس" (ویلمر) آن را به یغما برده بود، برمی‌آید. "پلیاس" برای خلاصی از دست "جیسن" او را روانه یافتن پشم زرین می‌کند. "چیسن" همراه دلاورانی یونانی در کشتی آرگو عازم این سفر می‌شود. آنان با مشکلات و موانع مختلفی روبه‌رو می‌شوند و به لطف دخالت "هرا"ی الهه (بلکمن) از غرق شدن نجات می‌یابند. مسافر جدیدشان "مدیا" (کوواک)، کاهنه و دختر شاه "آیتس" آنان را به سرزمین دوردست "کولخیس" راهنمائی می‌کند. "آیتس"، "جیسن" را به مرگ محکوم می‌کند ولی "مدیا" او را از بند می‌رهاند و به سوی محلی که "هیدرا"، اژدهائی هفت‌سر از پشم زرین محافظت می‌کند، می‌برد "جیسن" اژدها را می‌کشد. "آیتس" دندان‌های اژدها را روی زمین پخش می‌کند و از آن‌ها ارتشی از اسکلت‌ها به در می‌آیند که به مسافران کشتی آرگو (آرگونات‌ها) حمله می‌شوند. پس از نبردی شدید، "جیسن" همراه پشم زرین و "مدیا" به سرزمین خویش برمی‌گردد.
٭ فیلمی اکنون شناخته شده از دوران رونق سینمائی حماسه‌های باستانی و افسانه‌های خدایان. کارگردانی چافی چندان اهمیتی ندارد، بلکه جلوه‌های ویژه استاد پیش‌کسوت این حرفه، ری هاری‌هاوزن است که فیلم را دیدنی و مفرح می‌سازد. جلوه‌هائی هم گیرا و هم خنده‌دار مثل تریتونی غول‌آسا که دمی چون ماهی دارد و بهتر از همه سپاهی از اسکلت‌‌ها که جست‌وخیز کنان به آدم‌ها حمله‌ور می‌شوند و به‌راحتی نمی‌شود از دستشان خلاص شد. مثل بسیاری از فیلم‌ەای رده ب، آن‌ چیزهائی که باسمه‌ای و باورناپذیر به نظر می‌رسند، جزئی از سرگرمی فیلم‌اند و این برای اثر در تداوم سنت دیرپای آثار ژرژ مه‌لیس عجیب نیست. موسیقی ممتاز هرمان از برجسته‌ترین نکته‌های فیلم است.


همچنین مشاهده کنید

سایت الفسایت خبرآنلاینسایت نی نی بانسایت دیجیاتوسایت تجارت نیوزسایت فرادیدسایت پارسینه پلاسسایت اکوایرانسایت رکناسایت اقتصاد 24