پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

محمدرضا درویشی


محمدرضا درویشی
سرزمین ایران طی هزاره های گذشته محل زندگی و رشد و فعالیت اقوام مختلف بوده است که با فرهنگ های موسیقائی متفاوت همواره پیوندهای ملی خود را بعنوان یک کشور در جامعه بین المللی حفظ نموده اند و زمینه های هنری و زیر ساخت های فرهنگی در تعامل میان فرهنگ های مختلف وتحکیم این وحدت و ایجاد درک متقابل میان آنان بعنوان عواملی تعیین کننده مطرح بوده است و طی این دوران طولانی تفاهم و همکاری را میان این اقوام تقویت کرده است .
تنوع فرهنگی و سنتهای گوناگون دیرپا در جامعه ایرانی موجب گردیده است خلاقیت ها از منابع مختلف تغذیه شوند و رشد و پویایی در فرهنگ و ادب ایران پرچم شایسته ای را برفراز فرهنگ جهانی برافرازد . در این راه افرادی شایسته در بخشهای مختلف فرهنگی تلاش نمودند و با کوشش و دانش خود در تحکیم پیوندهای فرهنگی میان اقوام مختلف این سرزمین نقش ارزنده ای را ایفاء کردند .
محمدرضا درویشی موسیقیدان ارزشمند ایرانی طی بیش از سه دهه فعالیتهای پی گیر و خلاقیت های ماندگار خود در زمینه موسیقی ایرانی به ویژه موسیقی نواحی که بعنوان یک شاخصه هویت ملی میان کلیه اقوامی که طی قرن ها در این سرزمین می زیسته اند در تقویت روابط اجتماعی و وحدت ملی میهن خود تاثیر ملموس و برجسته ای داشته است .فعالیتهای این هنرمند را می توان در زمینه های زیر خلاصه نمود :
▪ ۲۲ سال سفر به مناطق مختلف ایران تا امروز
▪ ضبط دهها ساعت موسیقی از آخرین راویان فرهنگ شفاهی ایران
▪ ضبط صدها ساعت گفتگو با استادان موسیقی نواحی
▪ ۱۵۰۰۰فریم عکس و اسلاید تا امروز از استادان ، سازها و آیین های موسیقایی
▪ انتشار چندین مجموعه از موسیقی نواحی ( تاکنون حدود ۶۰ ساعت )
▪ هدایت و برنامه ریزی شاخص ترین جشنواره های موسیقی در دوره معاصر ایران مانند هفت اورنگ ، آیینه و آواز ، موسیقی حماسی ، جشنواره های کرمان
▪ برنامه های مختلف پژوهشی ( مجموعه ققنوس ها )
▪ ده ها سخنرانی
▪ ده ها گفتگو ، مقاله و ......
▪ ۱۲ جلد کتاب در زمینه های موسیقی نواحی ایران ، سنت ، هویت ، بیگانگی فرهنگی ، موسیقی ایرانی و........
▪ آهنگسازی حدود ۲۰ فیلم سینمایی ( برخی از آنها برنده فستیوال های معتبری چون کن بوده ) ،زمستان ، گنبد مینا ، جان عشاق ، موسیقی مازندرانی ( با صدای شاخص ترین خوانندگان ایران ) آثار مجلسی و آثاری برای پیانو
▪ تشکیل دادن گروه سازهای باستانی ایران
▪ برنامه ریزی برای تشکیل ارکستر سازهای ملی ایران
▪ طی چند دهه ی اخیر محمدرضا درویشی بیشترین حجم از گفتار و نوشتار را در زمینه موسیقی ایران ارائه کرده است
▪ طرح موضوع هویت فرهنگی در موسیقی ایران و دنبال کردن آن در طول دو دهه
▪ تلاش در جهت استخراج و معرفی موسیقی نواحی ایران به عنوان ریشه موسیقی ایران ترویج و گسترش موسیقی نواحی در میان جوانان در روستاها ، دانشگاهها و ......
▪ مجموعه دایره المعارف سازهای ایران به عنوان وسیع ترین تحقیق موسیقایی به زبان فارسی تاکنون . جلد اول این مجموعه در سال ۲۰۰۲ از طرف جامعه بین الملل اتنوموزیکولوژی ( S.E.M ) به عنوان بهترین کتاب سازشناسی در سال شناخته شد . جلد دوم و سوم ایرن مجموعه زیر چاپ است .
▪ تلاش در جهت برقراری ایجاد حمایت های مالی از جانب نهادهای فرهنگی جهت اساتید موسیقی نواحی از اقوام مختلف سرزمین ایران .
این هنرمند به عنوان موسیقیدان برجسته ایرانی از جانب کمیته ملی موسیقی ایران انتخاب و جهت نامزدی اخذ جایزه موسیقی مدیر کل یونسکو معرفی شد.
منبع : سایت خانه موسیقی