شنبه, ۵ آذر, ۱۴۰۱ / 26 November, 2022
مجله ویستا

مبارزه با لاغری


مبارزه با لاغری
همانطوری که اضافه بودن وزن بدن از حالت طبیعی باعث بروز بیماری می شود کم بودن آن نیز باعث بروز بیماریهای مختلفی می شود به علاوه هستند جوانانی که به خاطر افزایش وزن بدن خود را به دست انواع داروهای شیمیایی وهورمونی می دهند وخود از عواقب آن بی خبرند.ابتدا برخی از عوامل بروز لاغری را می آوریم.:
۱) ناراحتی های گوارشی و سوء تغذیه ای و ناراحتی های کبدی
۲) ناراحتی های روحی و روانی
۳) شغل های پر زحمت روحی و روانی وگاهی جسمی مانند تدریس بیشاز حد توانایی و یا کارهای جسمی که در خور توانایی جسمی فرد نیست.
۴) تغییراتی که در ترشحات داخلی برخی از غدد داخلی بدن انجام می شود سبب تغییر متابولیسم بدن شده وباعث لاغری بدن می شود.
۵) گاهی لاغری به صورت ارثی می باشد وفرد در حالی که در سلامت کامل به سر می برد دچار نوعی لاغری میباشد که این حالت جزء بیماری محسوب نشده ونیازی به مداوا ندارد.
افرادیکه از حالت طبیعی لاغرترند لازم است که ابتدا به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنند تا از آنان آزمایشات خاصی انجام شود تا معلوم شود که آیا لاغری آنان از انگل ویا بیماری خاصی می باشد یا خیر که در صورت ابتلا به انگل و یا بیماری خاص ابتدا باید آنرا بر طرف نمود و در غیر اینصورت می تواند به دستورات زیر عمل نماید:
۱) ورزش های مناسب برای خود انتخاب کرده تا عمل هضم وجذب غذا بهتر انجام شود.
۲) غذا را از روی اشتها ومیل استفاده کنید م سعی کنید که غذا را به میزان لازم بخورید چرا که همانطور که غذا بیش از انذازه باعث بروز لاغری می شود مصرف کمتر از حد آن نیز باعث ضعف بدن شده و زمینه ابتلا به انواع بیماری را فراهم میکند.
۳) از فکر وخیال بیهوده وافسردگی ودل نگرانی بپرهیزید وحساسیت های روحی وروانی را کنار گذاشته وسعی کنید همیشه در بین دوستان ورفقای خوش رو وشوخ طبع باشید که روح را تازه می کنند.
۴) از صحبت کردن زیاد بپرهیزید زیرا یکی از عوامل بسیار موثر در بروز لاغری صحبت کردن بیش از حد می باشد وآن هم به خاطر فشار فوق العاده ای است که به دستگاه عصبی وارد می کند.
۵) از غذاهائیکه برای اینگونه افراد بسیار مفید می باشد گنجشک می باشد سپس گوشت کبک و بعد از آن مغز باذام آسیاب شده با مقداری شکر و زعفران.
اگر قصد استفاده از دارو برای درمان لاغری دارید میتوان از داروی زیر استفاده نمود:
نارگیل ۶۰گرم انزروت ۲۵ گرم حجرالبقر (اندرزا) یک مثقال هر سه را پودر کرده وپنج قسمت مساوی تقسیم کرده هر قسمت را صبح ناشتا به همراه سه عدد زرده تخم مرغ نیم پز میل کنید. این عمل را تا چند وقت ادامه دهید.
از دیگر داروهای مفید که در این باره گفته شده این است که مقدار ۲۰ گرم تخم قدامه را کوبیده وبا شیر گاو میل شود.
این داروهایی که آورده شد از جمله داروهای مجرب وپر فایده می باشد که امیدوارم برای شما نیز موثر باشد بازهم از کلیه دوستان وعزیزانی که در قسمت نظرات ما را شرمنده خود می کنند کمال تشکر را دارم. دوست خوبمان سارا خانم مطلبی فرموده بودند در باره حمام کردن سه ساعت یکبار؟؟؟ خدمت ایشان عرض شود مطلبی که در باره شستن سر بعد از ۳ساعت ذکر شده بود به این دلیل بود که مشاهده شده بعضی از دوستان موهای خود را گاهی برای۲_۳روز چرب می کنند که این عمل باعث ریزش مو می شود.
شما اگر موهایتان بعد از استحمام پف می کند می توانید از روغن نسترن استفاده کنید که با یک بار استفاده از این دارو به میزان قابل توجهی بر نرمی موی شما افزوده می شود وبعد از شستن مو دیگر مویتان پف نمی کند ونیازی به استحمام ۳ساعت به ۳ساعت نمی باشد.
دوست دیگرمان سرکار خانم محبوبه خانم که از دیر باز ما را مورد لطف قرار داده اند سوالی کرده بودند که البته جواب به ایمیلشان فرستاده شد لیکن برای آندسته از عزیزانی که همین سوال برایشان پیش آمده یکبار دیگر جواب می دهم.
استفاده از شانه چوبی بهتر بود که اشتباها پلاستیکی نوشته بودم از دقت وتوجه شما متشکرم در باره شانه کردن در حمام نیز مطلب نا گفته ای در وبلاگ مانده بود که عرض می کنم .
در اثر رطوبت وگرمایی که به طور طبیعی در حمام وجود دارد روزنه ومنافذ پوست باز میشوند وپوست سر نیز که از این قاعده مستثنی نمی باشد باز شده وبا شانه کردن در حقیقت موها را از غلاف خارج می کنیم علی الخصوص اگر در حالت ایستاده باشید که در این حالت با کم رسیدن نسبی خون به پیازهای مو ضعف مو خود را بیشتر نشان می دهد.
این که فرموده بودید موها بعد از حمام به سختی شانه می شود به خاطر خشکی موهایتان است که اگر از نرم کننده ها استفاده کنید احتمالا با این مشکل مواجه نخواهید شد در ضمن شستن موی سر با گیاه (مورد ) نرمی مو به طور طبیعی فراهم می شود. مورد را نیز مانند حنا استفاده می کنند با این تفاوت که مورد رنگ نمی دهد .
منبع : پارسی طب


همچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوسایت مثلث آنلاینسایت دیدبان ایرانخبرگزاری صدا و سیماروزنامه آفتاب یزدسایت همشهری‌آنلاینروزنامه شهروندوبگردیسایت تابناکسایت اعتماد آنلاین