یکشنبه, ۱۳ آذر, ۱۴۰۱ / 4 December, 2022
مجله ویستا

«کهنه کاران» رودررو با «نماد جوانی»


«کهنه کاران» رودررو با «نماد جوانی»
قرعه کشی مرحله یک هشتم نهایی فوتبال جام قهرمانان باشگاه های اروپا هم انجام پذیرفته و در یکی از جالب ترین مسابقات میلان ایتالیا قهرمان دوره گذشته موظف به رویارویی با آرسنال «جوان و درخشان» از انگلیس شده است. این در حالی است که میلان به رغم ۷ بار سابقه فتح این پیکارها یک تیم پیر و صاحب معدل سن بالا به حساب می آید و تیم انگلیس در نقطه مقابل نمونه و نماد جوانی و مظهر نشاط و موج جدید فوتبال اروپا نامیده شده است. آرسنال به این سبب مجبور به این تقابل شده است که در مرحله گروهی در گروه خودش (دسته هشتم پیکارها) به رتبه دومی پس از سه ویای اسپانیا اکتفا کرد. برگزاری دیدار برگشت در سن سیرو نیز کفه ترازو را به نفع طرف ایتالیایی سنگین و کار آرسنال را سخت تر می کند. میلان هفته پیش با پیروزی ۲-۴ بر بوکاجونیورز آرژانتین در دیدار نهایی جام باشگاه های جهانی در ژاپن فاتح این مسابقات هم شد و پرونده افتخاراتش را رنگین تر کرد و این در حالی است که تیم انگلیسی حتی یک بار هم جام قهرمانی باشگاه های اروپا را نبرده است.
● سلاحی به نام «کاکا»
میلان در جدول رده بندی لیگ ایتالیا ۲۲ امتیاز کمتر از اینترمیلان صدرنشین این مسابقات اندوخته، اما تیمی کهنه کار و باهوش و موفق در جام های بین المللی است و با «کاکا»ی برزیلی صاحب عنوان مرد سال فوتبال جهان و دارنده توپ طلای ۲۰۰۷ است و آرسنال برعکس جوانانی را در خدمت دارد که هر چند بسیار زیبا بازی می کنند و ارائه دهنده بهترین نمایش فعلی فوتبال اروپا هستند، اما پختگی مردان کارلو آنچلوتی را ندارند. آرسنال و میلان در تاریخ برپایی مسابقات اروپایی، تا به حال فقط یک بار ملاقات کرده اند که به سوپرجام سال ۱۹۹۴ این قاره مربوط می شود که روسونری در مجموع دو دیدار به برتری ۰-۲ رسید. با این وجود کیت ادلمن مدیر اجرایی توپچی ها می گوید آنها ترسی از میلان ندارند و می‌افزاید: «مسابقات بزرگی در پیش داریم و یقیناً تماشاگران بسیاری خواهند آمد. شاید دیدارهایی مهم تر و سنگین تر از این را نمی شد در ذهن تصور کرد و با این که ترجیح می دادیم قرعه ای آسان تر بیاوریم، ولی برای این یکی هم کم نمی آوریم. ما مایلیم در هر۴ جامی که این فصل در آن شرکت داریم، برنده و قهرمان باشیم و تیم مان آنقدر پرمهره و قوی هست که از عهده حضوری کارساز در تمامی آنها برآید.»
آرسن وانژه مربی فرانسوی تیم سرخ و سفید پوش آرسنال نیز مدعی است که این تیم توان غلبه بر حریف نامدار ایتالیایی خود را دارد.
● فنی تر از لیورپول
کارلو آنچلوتی مربی میلان نیز به نوبه خود آرسنال را یکی از تواناترین و ترسناک ترین تیم های فعلی اروپا خوانده است. اگر میلان و آرسنال فقط یک بار در پیکارهای اروپایی ستیز کرده اند، باید متذکر شد که تیم لندنی صاحب پیشینه و رکورد خوبی در برابر رقبای ایتالیایی خود است و به عنوان مثال در سال ۲۰۰۶ یوونتوس را حذف کرد و چند سال پیش از آن در سن سیرو نیز بانتیجه ۱-۵ بر اینترمیلان فائق آمده بود. حتی اگر این موارد هم درکار نبود، آنچلوتی معتقد است آرسنال توانی را دارد که اسباب ترس حریفان شود. «آرسنال تجربه اروپایی و پختگی لیورپول را در این سطح از مسابقات قاره ندارد، اما به لحاظ فنی و تاکتیکی از لیورپول سر است. این تیم بسیار جوان است اما قابلیت های فنی بسیار بالایی را دارد که تقابل با آن را به غایت سخت می کند. آرسنال در فصل جاری لیگ انگلیس هم درخشیده و با این که در یک ماه اخیر ریتم قبلی اش را از دست داده، اما هنوز مدعی جدی قهرمانی است. از نظر من سسک فابرگاس (هافبک جوان اسپانیایی) بهترین بازیکن آنها در این فصل بوده است و در کل لیگ انگلیس نیز هیچ کس با او برابری نکرده است. من فابرگاس را یکی از بهترین هافبک های فعلی دنیامی دانم و احترام زیادی را برای او قائلم.»
● یادگار ۴۲ سال پیش
اگر آرسنال با میلان طرف شده، دیگر «بزرگ» شهر میلان یعنی اینتر نیز باید با یک انگلیسی نامدار دیگر مانند لیورپول درمرحله یک هشتم نهایی مصاف بدهد و این هم یک مسابقه نویدبخش و پرماجرای دیگر این مرحله خواهد بود. اگر به ۴۲ سال پیش رجعت کنیم، در می یابیم که اینتر درمرحله نیمه نهایی این مسابقات بر لیورپول چیره شد و سرانجام جام قهرمانی( ۱۹۶۵) را فتح کرد. لیورپول به لطف سرسختی و استحکام دفاعی اش در سه سال گذشته دو بار فینالیست این مسابقات شده و در سال ۲۰۰۵ به قهرمانی و در فصل گذشته به نایب قهرمانی این رقابت ها رسیده است. براین اساس است که ماسیمو موراتی مالک باشگاه اینترمیلان انتظار دیداری سخت را در برابر مردان آنفیلد درمرحله یک هشتم نهایی رقابت های امسال می کشد. «این نبرد دو تیم صاحب پیشینه و سنتی دیرین و قوی و روشن است و به همین منوال می تواند دیداری جالب و غنی برای نسل فعلی هم باشد. قدر مسلم این که هر دو مسابقه رفت و برگشت سخت و تا حدی غیرقابل پیش بینی خواهدبود.»
● صبری طولانی
اگر نتایج دو تیم در لیگ های داخلی را مبنا بگذاریم، اینتر وضع بهتری دارد زیرا در پایان هفته شانزدهم کالچو بدون حتی یک باخت صدرنشین مطلق بود ولی لیورپول یک بار دیگر در لیگ برتر انگلیس تحت الشعاع رقبای اصلی اش به سرکردگی آرسنال و منچستر یونایتد قرار گرفته و نتوانسته است با رسیدن به صدر جدول به آرزوی هواداران لیورپول که می خواهند اولین قهرمانی تیم محبوب شان در لیگ انگلیس را طی ۱۸ سال اخیر ببینند، جامه عمل بپوشاند و از این بابت رافا بنیتس تحت فشار روحی زیادی قرار دارد وانتقادات فراوانی از وی شده است.
● زخم های قبلی
به رغم پیشینه خوب لیورپول در برابر تیم های ایتالیایی باید متذکر شویم که این تیم در ۶ سفر خود به زمین این گونه تیم ها فقط یک بار برنده شده است و شخص رافا بنیتس نیز از تیم های ایتالیایی کم زخم نخورده است. او موقعی که مربی والنسیا بود، تیمش در مرحله یک چهارم نهایی جام یوفای ۲۰۰۲ به اینتر باخت و یک سال بعد از آن تاریخ در مرحله ای مشابه از جام قهرمانان باشگاه های اروپا در برابر همین رقیب تن به تسلیم داد. به همین خاطر است که بنیتس ۴۶ ساله می گوید: «با توجه به دوم شدن ما در دسته مان در مرحله گروهی، همگان انتظار دیداری سخت را برای ما در شروع مرحله حذفی می کشیدند و بازی با اینتر دقیقاً چنین مسابقه ای است. آنها در حال حاضر هم تیم فنی و خوبی هستند و هم تجربه ای زیاد در این سطح دارند.»
● آرزوهای تحقق نیافته
یک مسابقه جالب دیگر مرحله یک هشتم نهایی می تواند ستیز رئال مادرید با رم باشد. درست است که تیم ایتالیایی فصل پیش در مرحله یک چهارم نهایی به دست منچستر یونایتد خرد و حذف شد، اما همچنان امیدوار به ادامه صعود خود در فصل جاری است. رم امسال هم با منچستری ها بازی کرد، اما نتایجی بسیار بهتر گرفت (یک باخت ۰-۱ و یک تساوی ۱-۱) و سرانجام به عنوان تیم دوم گروه ششم مجوز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را گرفت. لوچانو اسپاله تی مربی رم معترف است که ترجیح می داد تیمش در این مرحله به رقیبی دیگر بخورد.
پردراگ میاتوویچ مدیر ورزشی و فنی کهکشانی ها نیز اعتراف کرد که بازی آسانی انتظار آنها را نمی کشد. او که تیمش صدرنشین لالیگا و قهرمان دوره گذشته این لیگ است و جالب ترین بازی این هفته را در برابر بارسلونا (همان ال کلسیکوی معروف) برگزار کرد، می گوید: «رم تیمی خوب با بازیگرانی کارساز است و اصولاً با هر تیم ایتالیایی که روبه رو شوید، مشکل خواهید داشت. ما برای رم احترام زیادی قائلیم، ولی شانس های خود را برای عبور از سد این رقیب و رسیدن به مرحله بعدی زیاد می بینیم.»
● اوج هیجان
از سایر مسابقه های جالب مرحله یک هشتم نهایی باید به ستیز منچستر یونایتد با لیون فرانسه و بارسلونا قهرمان سال ۲۰۰۶ اروپا با سلتیک اشاره کرد. پیش بینی برخی نتایج براین اساس کاری سخت است و تنها مسأله ای که با اطمینان می توان گفت این است که دیدارهای رفت این مرحله ۳۰ بهمن و اول اسفند و مسابقه های برگشت ۱۴ و ۱۵ اسفند برگزار و در آن تاریخ ۸ تیم صعودکننده به یک چهارم نهایی به طور کامل شناسایی خواهندشد و هیجان و وجد جام اول باشگاهی جهان، به بالاترین درجات خود خواهدرسید.
ترتیب رویارویی تیم ها در مرحله یک هشتم نهایی جام قهرمانان اروپا (نام تیم های میزبان مسابقات رفت، نخست آمده است):
ـ سلتیک اسکاتلند با بارسلونا اسپانیا
ـ لیون فرانسه با منچستر یونایتد انگلیس
ـشالکه آلمان با پورتو پرتغال
ـ لیورپول انگلیس با اینترمیلان ایتالیا
ـ رم ایتالیا با رئال مادرید اسپانیا
ـ آرسنال انگلیس با میلان ایتالیا
ـ المپیاکوس یونان با چلسی انگلیس
ـ فنرباغچه ترکیه با سه ویا اسپانیا
وصال روحانی ‎/ منبع: SKY
منبع : روزنامه ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانخبرگزاری ایرناروزنامه دنیای اقتصادسایت خبرآنلاینسایت رکناخبرگزاری ایسناروزنامه آرمان ملیسایت برترینهاخبرگزاری ایلناسایت عصرایران